wtorek, 13 sierpnia 2019

Aloysia citrodora - Lippia trójlistna - Citroenverbena

                                          Lippia trójlistna, miłowonka trójlistna, cukrownica trójlistna, werbena cytrynowa -nie trudno ją rozpoznać, listki wokół pędu po trzy, po trzy i ten cudny zapach po ich delikatnym roztarciu. Nie dziwi, że dzięki takiemu aromatowi to roślina pożądana w kuchennych rewolucjach, w ziołolecznictwie i branży perfumeryjnej.
                                              Naturalnie rośnie na kontynencie afrykańskim, także jej dostosowanie się do temperatur minusowych, jest znikome. Można uprawiać ją w sezonie w gruncie, a przez cały rok w donicy na parapecie.

                                                         Lemon verbena.eng
Aloysia citrodora - Lippia trójlistna - Citroenverbena


W naturalnych warunkach jest liściastym zimozielonym krzewem, który osiąga dość imponującą wysokość (3 do 6 metrów) i 2/3 szerokości podanych danych. My nie musimy się obawiać, że zajmie w naszym ogrodzie tyle miejsca. W ciągu sezonu, przy uszczykiwaniu, podbieraniu listków, urośnie
co najwyżej pomiędzy 40, a 80  centymetrów , (w zależności od tego, jakie jej zapewnimy warunki ). Gdy przezimujemy donicę pod dachem, w chłodnym pomieszczeniu z dostępem dziennego światła, przy niewielkich regularnych dostawach wody, (nie stawiając bezpośrednio na posadzce); wówczas z części drewniejących pędów, na wiosnę zaczną wyrastać młode. W marcu, bez żalu, przycinamy 1/2 wysokości pędów. Zagęścimy pokrój, pobudzimy plant do żwawszego rozpoczęcia kolejnego roku.

Lekko połyskujące soczyście zielone listki, w dotyku są nieco szorstkie. Wydzielają przyjemną, wyrazistą cytrusową woń.   Drobne, bladofioletowe lub białe kwiaty,są zebrane w gęstych, szczytowych kwiatostanach. Kwitnienie ma miejsce od połowy czerwca i przez lipiec.
                           Świeże listki nadają się do przygotowania orzeźwiających herbatek, a także do poprawy aromatu i smaku potraw, na przykład, z ryb, drobiu, marynat z warzyw, dressingów do sałatek, dżemów, napojów i sorbetów.
                          Spożywanie cytrynowej werbeny, przysłuży się naszemu zdrowiu.  Wspomaga układ trawienny, krwionośny, nerwowy. Do użytku zewnętrznego, na niewielkie skaleczenia (posiada działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne).
                              Ekspozycja osłonięta, w tak zwanym, 'jasnym cieniu'. Podłoże po prawidłowo wykonanym drenażu, więc przepuszczalne, średnio żyzne o umiarkowanym stałym stopniu wilgotności. Zasilamy humusem (kompostem) od kwietnia do połowy września . 'Dokarmiacz' powinnien być naturalny, przecież części rośliny będą przez nas spożywane.


Aloysia citrodora - Lippia trójlistna - Citroenverbena

                                       
Aloysia citrodora - Lippia trójlistna - Citroenverbena


Aloysia citrodora - Lippia trójlistna - Citroenverbena

Aloysia citrodora - Lippia trójlistna - Citroenverbena

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloysia_citrodora
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lippia_tr%C3%B3jlistna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Citroenverbena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz