środa, 14 sierpnia 2019

Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes

                                               Porzeczka zwyczajna, owoce dość wyrównane pod względem wielkości, ciemnoczerwone, lekko kwaskowate (jak to w rodzinie agrestowatych). Smaczne owoce, zebrane są w niezbyt długie, ale za to zwarte grona. Dorosły egzemplarz, to duży liściasty krzew o dość luźnym pokroju, który przy odpowiedniej pielęgnacji, obficie owocuje i jednocześnie pięknie zdobi. Cóż bardziej przyjemnego, niż zbierać smakowitości z krzaczka wyhodowanego własnymi rękoma, (w formie krzaczastej, bądź w piennej).
                                                        Redcurrant
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes


Sadzonkę umiejscawiamy w ekspozycji, gdzie nie ma zbyt ostro operujących promieni słonecznych, ale też to nie teren zacieniony. Miejsce jasne, dobrze, gdy osłonięte od mroźnych wiatrów zimowa porą. Aby uprawa była sukcesem, a nie porażką, bardzo ważne przed posadzeniem jest wykonanie drenażu. W tym celu, dość głęboko spulchniamy, rozluźniamy glebę, Gleby zalewowe, te z wysokim,
czy ze zbyt niskim stopniem wilgotności, nie nadają się. Poziom wilgotności ziemi powinien być umiarkowany.  Wiele smacznych owoców, to na pewno nie z jałowych terenów. Podłoże powinno być próchniczne, najmniej średnio żyzne (wówczas częściej nawożone). Bryła korzeniowa powinna być posadzona na równi z podłożem (ewentualnie do 5 centymetrów niżej). Ponieważ, choć w części odsłonięta, będzie narażona na przemarzanie , bądź na przesuszenia. W dołek warto wsypać najpierw mieszankę humusu (kompostu), ziemi ogrodowej i drobnych kamyków. Ta niewielka warstwa będzie na bieżące potrzeby, jeśli chodzi o dokarmianie i ochronę przed mokrymi nogami. Po takim wzorowym posadzeniu, już w następnym sezonie zaczną tworzyć się młode odrosty, wystarczy przygiąć je do podłoża, częściowo blisko bryły korzeniowej obsypać ziemią - po kilku miesiącach z odkładów mamy młode egzemplarze.
                                 W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Dostarczamy je rano, albo pod wieczór. Jeśli chodzi o uprawę w domowym ogrodzie i nawożenie, możemy wykorzystać wiosną kompost, krowiak (wokół okręgu gałązek wykopać kilkanaście niezbyt głębokich dołków, które wypełniamy ziemią wymieszaną z którymś z naturalnych dokarmiaczy). Możemy również posiłkować się kwasami humusowymi, czy nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do uprawy krzewów o jadalnych owocach, (według wskazówek na etykiecie).

                              

Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes


Każdej wiosny, usuwamy przemarznięte, przesuszone, wrastające do środka, ocierające jedna o drugą gałązki. Również bardzo korzystnie na pokrój i witalność rośliny wpłynie przycinanie odmładzające. Wykonujemy je każdego roku, w tym samym czasie, co cięcie pielęgnacyjne. Usuwamy po jednym z najstarszych pędów. Oczywiście, w przeciągu całego sezonu wegetacyjnego, jeśli zauważymy, że któryś z pędów jest nadłamany, zniszczony również go usuwamy.
                                     Porzeczka zwyczajna kwitnie od połowy kwietnia. Jeśli pąki kwietne, nie zostaną uszkodzone przez wiosenne przymrozki, wówczas na miejscu przekwitających ozdób zaczynają zawiązywać się niewielkie owoce. Krzew owocuje w lipcu i w sierpniu.
                                     Owoce tego gatunku porzeczki, nadają się do bezpośredniego spożycia, do ususzenia, jak i można poddawać je obróbce termicznej (gotować, piec, smażyć).
Możemy owoce wykorzystywać w urozmaiconym menu ( do sosów owocowych, do lodów, kompotów, soków, syropów, dżemów, galaretek owocowych, ciast i ciasteczek, kisieli, budyniów, do przygotowania nalewek, jako jeden ze składników do farszu kurczaka.
Poza właściwościami smakowymi, nie można zlekceważyć bogactwa właściwości odżywczych. Witaminy A (beta karoten), witamin z grupy B: B1, B2, B5, B6, witaminy C, E; składniki mineralne: wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, miedź i mangan. Z tego bogactwa, wynika dla naszego organizmu korzyści bardzo wiele.
*Działanie antyoksydacyjne * Obniżenie poziom złego cholesterolu we krwi *Obniżenie nadciśnienia * Wspomaganie pracy układów pokarmowego, krwionośnego * PoprawaRibes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes


samopoczucia * Oczyszczenie organizmu z toksyn * Działanie przeciwbakteryjne.
                                           Naturalnie, zdrowo, smacznie i dekoracyjnie. Więc nie tylko ogrodowa przestrzeń, ale  i my sami bardzo skorzystamy na tym, gdy blisko nas porzeczka 'podręczna'.
                                           Co do prowadzenia rośliny w formie innej niż krzew, coraz popularniejsze
jest formowanie z rośliny 'wrzeciona'. W praktyce oznacza to tyle, że pionowo prowadzona, z przyciętymi bocznymi pędami, jest na tyle wzmocniona, że na pozostałych jest bardzo bogate kwitnienie i owocowanie. Zaletą jest, że owoce są bardziej doświetlone i , że na małej przestrzeni można zmieścić więcej odmian. Idealne rozwiązanie, gdy mamy w ogrodowej przestrzeni leśny zakątek, ponieważ niewiele roślin odnalazłoby się w takich warunkach (zbyt duży cień), a porzeczka, jak najbardziej. 
Przycinanie wykonujemy po zbiorach latem, albo (co częściej stosowane) w lutym. Cięcie przeprowadzamy w słoneczny, suchy i 'ciepły' dzień, w godzinach południowych, przy temperaturze powyżej 0°C.

Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)
Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes
(V)

 

 

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Redcurrant
https://pl.wikipedia.org/wiki/Porzeczka_zwyczajna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aalbes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz