piątek, 8 kwietnia 2022

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes

                                 Porzeczka krwista, nazywana również porzeczką krwistoczerwoną, to krzew ozdobny kwitnący wiosną. Walory zdobnicze rośliny są powszechnie doceniane, podobnie jak wiele możliwości jej wyeksponowania. Może być sadzona jako soliter, spełniać rolę w kilka sztuk nieformalnego żywopłotu, albo tworzyć kompozycję z innymi wieloletnimi, które kwitną o tej samej, albo o innej porze roku.

                                                                 Flowering currant.eng

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
oraz Magnolia x soulangeana - Magnolia pośrednia - Beverboom ( foto )

Ogrody przydomowe, parki, kompleksy zieleni publicznej, szpaler, w grupach z innymi.  O ile gatunek, to krzew o dość pokaźnych rozmiarach, (dorosły nieformowany egzemplarz osiąga do 2 metrów wysokości przy 1.5 szerokości); tak odmiany, pośród których również takie 'z osiągami' do 1.20 na 0.8 m, doskonale sprawdzą się również w niewielkich ogrodowych przestrzeniach. Krzew liściasty o zaokrąglonym pokroju

jest bogato ugałęziony. Ocieplenie klimatu wpłynęło na 'przyspieszony' początek kwitnienia; obecnie pierwsze kwiatostany i pierwsze liście z pąków, zaczynają rozwijać się już w drugiej połowie marca. Liście klapowane pomarszczone ciemniejsze na wierzchu, od spodu jaśniejsza zieleń z białym meszkiem. Groniaste kwiatostany u gatunku krwistoczerwone, u odmian ciemnoczerwone, jasnoróżowe, ciemnoróżowe, białe, ciemnoróżowe z białym środkiem. Kwiaty są miododajne, co bardzo cieszy wiosennych oblatywaczy.

Przykłady atrakcyjnych odmian: 

* Porzeczka krwista 'Pulborough Scarlet', zwarty pokrój, docelowa wysokość 1.8 do 2.5 metra przy szerokości 1.4 do 2 metrów. Liście zielone, groniaste kwiatostany do 10 centymetrów długości; pojedyncze kwiaty ciemnoczerwone z białym środkiem.Rzadko zawiązuje owoce.

* Porzeczka krwista 'Brianjou', wysokość/szerokość 1.4 do 1.8 metra. Żółtozielone, jasnozielone liście, które jesienią przed opadnięciem przebarwiają się w czerwienie i w brązu. Kwiaty w pąkach krwistoczerwone, po otworzeniu różowe; bardzo ładnie kontrastują ze słonecznymi barwami liśćmi.

* Porzeczka krwista  'Atrorubens', pokrój pomiędzy 1.4 do 1.8 metra. Liście zielone, k. ciemnoczerwone.

* Porzeczka krwista 'Tydemans White', zwarty pokrój, wysokość 1.2 do 1.8 metra przy 0.9 do 1.4 metra szerokości. Liście zieolne, jesienią przebarwiają się na brązy i czerwienie. Pierwsze kwiatostany z początkiem kwietnia. Pojedyncze kwiaty w kolorze białym.

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes

                               Krzewy te, nie wymagają wielu nakładów pracy, przy założeniu, że od samego początku zajęliśmy się nimi jak należy. Ekspozycja jasna, albo lekko zacieniona; nie przysłuży się wystawa południowa, ani zbyt mroczny ogrodowy zakątek (karłowy pokrój, nikłe kwitnienie). Starsze egzemplarze charakteryzują się dobrą mrozoodpornością, jednak młode sadzonki przed nadejściem trudnych zimowych uwarunkowań, należy zabezpieczać. Wystarczy młody krzew podsypać niewielkim kopczykiem ziemi, który wiosną bez trudu można rozsunąć. Każdy egzemplarz powinien być ściółkowany, (zahamowanie wyparowania wody, odpada odchwaszczanie, przez zimę rośliny mają cienką ochronną kołderkę, która 'zaprocentuje' obfitym kwitnieniem). Te krzewy odnajdą się w glebach o pH delikatnie zakwaszonym, neutralnym i 'co nieco' zasadowych. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne (drenaż!), o stałym umiarkowanym poziomie wilgotności. Dla roślin większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze. Panuje jednak brak równowagi hydrologicznej, więc w czasie bezśnieżnej zimy i przy upalnym lecie, nie obędzie się bez dodatkowego podlewania. Latem, dostawy wody rano, albo pod wieczór, wówczas silnie oddziałujące w godzinach południowych promienie słoneczne w połączeniu z wodą, nie popalą, nie zniszczą liści; zimą odlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu krzewu. 

                                    Od marca do zakończenia kwitnienia nawozimy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do krzewów kwitnących, ( częstotliwość, dozowanie - informacje na etykiecie);

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes

od września do początku listopada dostarczamy 'dokarmiacz' wieloskładnikowy, który nie zawiera fosforu. Rośliny mają przygotować się do trudnych zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'.  Porzeczce krwistoczerwonej do witalnego rozwoju i bogatego kwitnienia wystarcza średnio żyzne podłoże, więc  w miejsce nawozu z pestycydami, możemy  zastosować 'zdrowe dokarmiacze'. Korzyść z takiego zasilania jest wiele. Życie w zgodzie z naturą, ziemia w ogrodzie 'nie męczy się', nie ma miejsca proces jej wyjaławiania i w przypadku tego konkretnego krzewu, może  być bardzo smakowita 'korzyść'. Przy odpowiednim zasilaniu  naturalnymi nawozami, część bardzo kwaskowych owoców można spożytkować w kuchennych rewolucjach. Są zbyt kwaśne, aby je jeść bezpośrednio z krzaczka. Można je wykorzystać jako * owoce do mrożenia, później jako składnik marmolad * owoce na nalewki, * owoce na przetwory, * owoce na soki, * owoce na wino. Gdy te kuliste granatowe, u niektórych odmian żółtawobiałe smakołyki pozostają na krzewie, na pewno nie pójdą na zmarnowanie. Późną jesienią i wczesną zimą, ptaszki skorzystają 

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes

z tej darmowej stołówki. Owoce porzeczki krwistej są bogate w witaminę A (beta-karoten), witaminy B1, B2, B5, B6 oraz witaminę E. W ich składzie znajdują się również składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, fosfor, potas, miedź oraz żelazo.

                                             U soliterów, czy u egzemplarzy posadzonych w luźnej grupie, od wiosny do jesieni usuwamy pędy zniszczone, połamane, przesuszone, ocierające się o siebie, (cięcie sanitarne połączone z sanitarnym). Porzeczka krwista kwitnie na pędach zeszłorocznych, to dla nas informacja taka, że jej wszystkie pędy skracamy o 1/4 ich długości po zakończeniu kwitnienia. Najlepszy czas na to, druga połowa maja. Starszy krzew (powyżej pięciu lat), należy odmładzać, prześwietlać - wówczas co roku, również w maju usuwamy jeden do dwóch najstarszych wcześniej mało okwieconych pędów, tniemy nisko przy ziemi. Rany po cięciu grubszych gałęzi, warto posypać popiołem drzewnym lub posmarować maścią ogrodniczą lub spryskać środkiem grzybobójczym. 

Porzeczka krwista dobrze znosi przycinanie, dlatego można z niej tworzyć żywopłoty (2 sadzonki na m2). Łącząc przyjemne z pożytecznym, (kwitnienie z naturalnym płotkiem), też cięcie przeprowadzamy po zakończeniu kwitnienia. Gdy w sezonie któryś z pędów zbyt 'odstaje', jest wybujały i nas drażni, oczywiście, można go przyciąć.

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes

 

 


Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
(IV)

 

 

 

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes

 

 

 


Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
(IV)Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
(V)
Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
(V) 

Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
(X)


 


Ribes sanguineum - Porzeczka krwista - Rode ribes
(X)

 


Ribes rubrum - Porzeczka zwyczajna - Aalbes ( foto )

 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ribes_sanguineum
https://www.vip-colors.com/2021/01/magnolia-x-soulangeana-magnolia.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Porzeczka_krwista
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rode_ribes
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://www.vip-colors.com/2019/08/ribes-rubrum-porzeczka-zwyczajna-aalbes.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz