czwartek, 15 sierpnia 2019

Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta - Schout bij Nacht

                                             Rodgersja pierzasta,  to w naszym ogrodzie, gwarancja wieloletniej elegancji i bogactwa kolorów. Jednak, aby były sukcesy, najpierw potrzebny jest czas na naukę. Wtedy osiągniemy wiedzę na tym poziomie, że bylina przestanie być postrzegana jako kapryśna roślinka, a stanie się ogrodową pięknością.
                                               Rodgersia pinnata.eng
Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
'Bronze Peacock'

Liście złożone, twarde, na długich ogonkach, mniej lub bardziej wyraźnie pierzaste, z 6-9 listkami, ciemnozielone i błyszczące (u gatunku, u odmian mogą tworzyć miks zieleni, brązu, bordo, zgaszonej czerwieni). Ozdoby te, nasadami zachodzą na siebie, a trzy  środkowe ułożone są blisko siebie
i osadzone na dłuższych ogonkach. Liście, wyrastają wprost z kłącza płożącego się tuż pod powierzchnią lub na powierzchni gleby. Pomiędzy liśćmi, na wierzchołkach kłączy wyrastają pędy kwiatostanowe, o wysokości nawet 1 m. Pędy są sztywne, wyprostowane, ich około 1/3 wysokości zajmują wiechowate kwiatostany. Kwiaty mogą być w kolorze: białym, kremowym, różowym. Nagrzane przez dzień, wieczorami ochładzając się, wydzielają przyjemny delikatny zapach. Kwitnienie trwa przez całe lato (czerwiec-sierpień). Regularnie usuwane przekwitnięte kwiatostany, to stymulowanie rośliny do wytwarzania nowych.
                                    Ekspozycja osłonięta od silnych wiatrów, gdzie panuje, tak zwany 'jasny cień'.
Czyli światło dzienne przefiltrowane. Biorąc pod uwagę, że ta bylina znakomicie nadaje się do tworzenia jednego ze średnich pięter rabaty; można więc ją również umiejscowić w niedalekiej odległości od drzew, których korony przyjaźnie ją ochronią przed silnie oddziałującymi promieniami słonecznymi, (nie może to być jedna miejscówka w zbyt głęboki cieniu).
Ogrody przydomowe, parki, brzeg wód stojących (stawki, oczka wodne), bagniste zakątki, kompozycje naturalistyczne - wszędzie tam, dzięki słusznym rozmiarom, dorosły egzemplarz rodgersji pierzastej będzie godnie reprezentował roślinny świat (docelowa wysokość od 0.5 do 1 metra). Plant może być sadzony

Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
'Bronze Peacock'

jako soliter, albo po kilka sztuk. Jako 'rodgersjowa'  formacja, będzie spełniała funkcję rośliny zadarniającej.
Podłoże próchniczne, albo przynajmniej średnio żyzne o pH neutralnym w kierunku delikatnie zakwaszonego. Stopień wilgotności gleby umiarkowany, albo wysoki. Nie straszne rodgersji chwilowe podtopienia, za to zbyt sucha miejscówka i owszem. Dlatego, przy długotrwałych suszach, nie wahajmy się i do niej powędrować z konewką (podlewamy rano, albo pod wieczór, wówczas nie narażamy plantu, aby miał poparzone słońcem liście).
Wiosną, uprzątnijmy z  ziemi stare liście. Od kwietnia do końca sierpnia, nawozimy. Korzystamy z nawozów mineralnych przeznaczonych dla bylin kwitnących, (stosujemy według zaleceń na etykiecie). Możemy także, posiłkować się naturalnym nawożeniem (kompost, humus, krowiak). Wówczas w pierwszej połowie wiosny, obkopujemy otoczenie rośliny kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami i wypełniamy je ziemią przemieszaną z dokarmiaczem.
Regularnie usuwamy stare, poniszczone, przemarznięte, bądź przesuszone części.
Dorosłe egzemplarze, całkiem nieźle radzą sobie z temperaturami minusowymi (do -25°C), zaleca się przed zimą zabezpieczyć młode sadzonki (podsypmy kilkunastocentymetrową dodatkową warstwą ziemi i okryjmy siatką z drobnymi oczkami).


Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
 
 
 
Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta
'Bronze peacock'

 

 
 
 
Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
oraz  Hydrangea arborescens  - Hortensja krzewiasta  - Sneeuwbal ( foto )

 
 
 
 

Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
(VIII)

 
 
 

Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
(VIII)

 
 
 

Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta 
(VIII)

 
 
 

 
 
Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta
(X)

 
 
 

Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta
(X)

 
 
 
 

Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht ( Foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Rodgersia_pinnata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz