wtorek, 21 maja 2024

Pseudosasa japonica - Pseudosasa japońska - Japanse bamboe

                                        Rodzaj pseudosasa należy do podrodziny bambusowych. To wiele tłumaczy dlaczego wiele gatunków, a w tym i pseudosasę japońską możemy spotkać pod potoczną nazwą jako (bambus krzewiasty). Naturalne siedliska tej rośliny, znajdują się na japońskiej wyspie Hokkaido. Rośnie ona tam na obrzeżach lasów, poboczach dróg; rzadko jako soliter, ponieważ pędy wyrastające z podziemnego kłącza dość szybko zagospodarowują pobliski grunt. Jednak w kompleksach zieleni miejskiej, 

                                                                           Arrow bamboo.eng

Pseudosasa japonica - Pseudosasa japońska - Japanse bamboe
 

ogrodach orientalnych i tych przydomowych, roślina ta nie będzie tak ekspansywną. Wystarczy, że w sezonie raz/dwukrotnie usuniemy odrosty, 'z którymi nam nie po drodze'. Pseudosasa japońska w kilka sztuk odgrodzi nas od sąsiada, może również stanowić jedno z najwyższych pięter kompozycji (w Europie osiąga docelowo od 2 do 3 metrów wysokości). Jeśli zbiór roślin, to takich o zbliżonych potrzebach uprawy. Czyli w tym konkretnym przypadku: zapewniona odpowiednia przestrzeń do witalnego rozwoju wszystkich plantów, bez wystawy południowej/bez ciemnych ogrodowych kątów, idealne dla młodych sadzonek

jest prześwietlone światło dzienne; zasobne przepuszczalne podłoże o pH neutralnym/w kierunku zakwaszonego; stały średni stopień wilgotności gleby. Żywotnym odsłonom temu gatunkowi pseudosasy, na pewno przysłuży się to, gdy wyższa wilgotność powietrza (w pobliżu oczko wodne, bądź inny naturalny zbiornik wodny). W czasie suszy, również należy powędrować tam z konewką; braki wody odbiją się na pokroju i kolorycie liści - będą żółknąć, szarzeć i opadać. 

                                      Młodziki 'szybciej pójdą w górę', jeśli będą regularnie odchwaszczane. Pod rośliny warto podsypać ściółkę, spowoduje ona zmniejszenie wyparowywania wody, a zimą będzie stanowiła 'kołderkę'. Pseudosasa japońska, nieźle zimuje, (USDA 6b, - 20,6°C do - 17,8°C), jednak młodziki od dołu pod koniec października należy obsypać dodatkową warstwą ziemi, którą wiosną bez trudu będzie można rozsunąć.   Pozyskiwanie kolejnych egzemplarzy z podziału, czy przez pobranie i ukorzenienie pędów. 

                                     Na glebach słabszych (bambusa krzewiastego) dodatkowo nawozimy. Możemy stosować 'dokarmiacze' dedykowane tej grupie roślin (częstotliwość dostaw, ilość nawozu - według wskazówek na etykiecie). Albo, nie tylko przy uprawie ekologicznej, skorzystać z naturalnych metod nawożenia. Regularnie usuwamy części zestarzałe, zniszczone; odchwaszczamy, wygrabiamy.

Pseudosasa japonica - Pseudosasa japońska - Japanse bamboe

 


 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pseudosasa_japonica
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
https://www.vip-colors.com/2023/06/zywopot-z-roslin-lisciastych.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz