piątek, 17 maja 2024

Pelargonium peltatum - Pelargonia bluszczolistna, (p. zwisająca)

                                              Pelargonia bluszczolistna, ze swoim rozkrzewionym zwieszającym pokrojem, idealnie nadaje się do podwieszanych pojemników. Urozmaicenie kolorystyczne, gdzie u odmian kwiaty białe, różowe, czerwone, pomarańczowe. Bogactwo kwitnienia, niezbyt duże wymagania uprawy. Możliwość zagospodarowania również w pojemnikach zawieszonych na balkonowych balustradach, czy w podłużnych donicach na zewnętrznych parapetach. Nasadzenie pojedyncze, w grupach, albo wespół

                                                                           Ivy-leaved pelargonium.eng

Pelargonium peltatum - Pelargonia bluszczolistna, (p. zwisająca)

w kompozycji z innymi roślinami, które do witalnego wzrostu i bogatego kwitnienia potrzebują podobnych warunków uprawy (glebowych, świetlnych, wodnych, temperatury 'na plusie'). Pozyskiwanie egzemplarzy tego gatunku z podziału rośliny macierzystej, bądź poprzez pobranie z niej sadzonek, (w rzeczywistości jest byliną, jednak traktowana najczęściej jako jednoroczna, ponieważ niewiele osób podejmuje się przezimować ją pod dachem; zresztą z latami procesy starzenia się wyraźnie odbijają się na pokroju).
Ukorzenienie młodzików trwa od trzech do pięciu tygodni; rozsądnie jest przez pierwsze dwa

sadzonki pędowe zanurzyć częściowo w wodzie z dodatkiem środka ukorzeniającego; wówczas będziemy dokładnie widzieli, czy na poszczególnych wytwarza się część korzeniowa. Czas na pobieranie sadzonek u tego mieszańca - od końca lipca do początku października. 'Maluchy' w drożnym podłożu pielęgnujemy pod dachem, gdzie dostęp do dziennego światłą i temperatura zimą powyżej 6℃. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha, woda nie powinna zastawać w osłonce/na podstawku. Kilkukrotnie uszczykujemy, aby zwiększyć pokrój roślin, co równa się również temu, że w sezonie barwnych baldachów. Po Zimnych Ogrodnikach, wynosimy rośliny na ich właściwą ekspozycję. 

                                       Przy odpowiednich warunkach uprawy, mieszańce będą zwieszały się pomiędzy 0.6, a nawet 1.5 metra. Przy zakupie, doczytajmy o ich 'potencjale' na etykiecie, albo dopytajmy sprzedawcy. Pelargonia bluszczolistna zaczyna kwitnąć już od maja i swoimi kolorowymi kwietnymi

 Pelargonium peltatum - Pelargonia bluszczolistna, (p. zwisająca)


ozdobami cieszy oczy nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Od końca września jest ich zdecydowanie mniej, niemniej nadal pelargonia spełnia swoją funkcję zdobniczą. 

                                      Pelargonia zwisająca, 'lubi sobie podjeść', wymaga również systematycznego podlewania. Ekspozycja jasna, drożne zasobne podłoże. Nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin jednorocznych kwitnących, (są również dostępne specjalnie dedykowane dla pelargonii). Dozowanie, częstotliwość dostaw - według informacji na etykiecie. Dokarmiacze w płynie lepiej są wchłaniane przez rośliny, gdy dostarczone po podlaniu.  Zasilamy do końca września. Jeśli przy domu mamy ogród, podlewając inne rośliny naturalnymi nawozami, warto również nimi zasilić zwieszającą się z parapetów, wyeksponowanych pojemników tę roślinę. 

                                  Drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w podłożu nadwyżki deszczówki. Roślina prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z przelaniem, (powinniśmy nie dopuszczać, ani do jednego, ani do drugiego - zahamowanie kwitnienia, pożółkłe, czy gnijące liście i części podziemne, to nie jest to, co chcemy dla rośliny i w swoim otoczeniu). Przed wyeksponowaniem na stałej ekspozycji na zewnątrz, warto pelargonię bluszczolistną przez dwa/trzy dni po kilka godzin hartować. (Raz jeszcze, na dwór wtedy, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków). Podlewamy rano, albo pod wieczór, wówczas południowy miks słońce+woda nie zniszczą kwiatów i listków.

 Pelargonium peltatum - Pelargonia bluszczolistna, (p. zwisająca)

 

 

 


 Pelargonium peltatum - Pelargonia bluszczolistna, (p. zwisająca)

 

 

Jednoroczne rośliny kwitnące i ozdobne z liści do podwieszanych pojemników ( foto )


 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pelargonium_peltatum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pelargonia_bluszczolistna
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz