wtorek, 14 maja 2024

Sequoiadendron giganteum - Mamutowiec olbrzymi, sekwoja o. - Mammoetboom

                                           Mamutowiec olbrzymi, sekwojadendron, sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo - roślina długowieczna, egzemplarze mogą osiągnąć od trzech do trzech i pół tysiąca lat (!) W zimozielonej iglastej szacie, u gatunku w odsłonach drzewiastych, u odmian również w tak widowiskowej jaką jest 'Pendulum' - gdzie pędy boczne najczęściej są przewieszające, a przewodnik rośnie na boki i co nieco pionowo. Gatunek na rodzimych siedliskach, to jest w zachodniej części USA, osiąga do 135 metrów wysokości, a pień ma wtedy od 10 do 14 metrów średnicy (!) Imponujące 'gabaryty'. Odmiana 'Pendulum'

                                                                                  Sierra redwood.eng

Sequoiadendron giganteum - Mamutowiec olbrzymi, sekwoja o. - Mammoetboom
'Pendulum'

na szerokościach europejskich, to dorosłe egzemplarze nie osiągające więcej niż 10 metrów wysokości, czy inaczej pochylenia. Aby ochronić pień przed złamaniem, (jest ciężki, a stopień odchylenia zwiększa się), u starszego egzemplarza konieczne będą dodatkowe mocowania, które zapewnia mu stabilizację. Do 10 metrów - czyli nadaje się jak najbardziej do średnich i większych przydomowych ogrodów, a także do

parków i kompleksów zieleni miejskiej. Dotychczas roślina spotykana w ogrodach botanicznych, bądź w prywatnych kolekcjach, dlatego zaproszenie go do swojej zielonej przestrzeni nada jej oryginalności i stworzy niepowtarzalne sekwojowe odsłony. 

                                    Całoroczną listną szatę stanowią zielone lub niebieskawozielone igły, niekiedy błyszczące, po roztarciu wydzielają zapach, który przywodzi zapach spaceru po lesie. Igły mają do 8 milimetrów długości, są łuskowate, lancetowate lub szydlaste, ostro zaostrzone, na wierzchu płaskie, a pod spodem z rowkiem. Kora cynamonowo czerwona, na starych drzewach jest głęboko bruzdowana i spękana, włóknista, łuszcząca się płatami. 

                                    Optymalne miejsce do nasadzeń dla sekwoi olbrzymiej, to stanowisko słoneczne, zaciszne, osłonięte od silnych, mroźnych wiatrów. Plac należy wybrać rozmyślnie, aby obyło się bez przesadzania, a także dlatego, aby w przyszłości roślina miała odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. Drzewo dobrze rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, o umiarkowanej wilgotności

Sequoiadendron giganteum - Mamutowiec olbrzymi, sekwoja o. - Mammoetboom
'Pendulum'

i lekko kwaśnym odczynie. Na ściółkę więc idealnie nadaje się przekompostowana kora drzew iglastych, (chipsy sosnowe). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a wiec doskonale nadają się do tworzenia ochronnej warstwy; (rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy). Młode sadzonki przed dwiema pierwszymi zimami należy dodatkowo podsypać ziemią. Możemy też okryć transparentną siatką o drobnych oczkach, która ochroni pędy przed zmarzliną, a jednocześnie zapewni roślinie dostęp do dziennego światła. Zimozielonych roślin nie okrywamy materiałami, które blokują dostęp do słońca.

Gleby słabsze należy dodatkowo nawozić, ta roślina 'lubi sobie podjeść'. Doskonale sprawdzą się naturalne metody nawożenia roślin ogrodowych. Można również stosować nawozy wieloskładnikowe dedykowane roślinom iglastym, (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). O ile starsze egzemplarze poradzą sobie z czasowymi suszami, to młodziki w ten czas należy dodatkowo podlewać, (dotyczy również bezśnieżnych zim, wtedy dostarczamy wodę w bezmroźny dzień w godzinach południowych). 

                                    Mamutowiec olbrzymi, rozmnażanie (wegetatywnie oraz generatywnie). Młodziki możemy pozyskać wegetatywnie poprzez ukorzenianie się pędów roślin lub odrosty pienne bądź korzeniowe, (sekwoje są pod tym względem wyjątkiem wśród iglastych). Odrosty po wybiciu szybko tworzą niezależny system korzeniowy.  Generatywnie - nasiona sekwoi nie wymagają stratyfikacji do kiełkowania. Kiełkowanie jest nadziemne, a najlepszym podłożem jest wilgotna gleba mineralna. Młode rośliny do wzrostu wymagają wysokiej wilgotności. Korzenie siewek sekwoi nie posiadają włośników i dlatego są bardzo nieefektywne w pobieraniu wody.

Sequoiadendron giganteum - Mamutowiec olbrzymi, sekwoja o. - Mammoetboom
'Pendulum'
 

 

 


Sequoiadendron giganteum - Mamutowiec olbrzymi, sekwoja o. - Mammoetboom
'Pendulum'

 

Sequoia sempervirens - Sekwoja wieczniezielona - Kustmammoetboom ( foto )

 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sequoiadendron_giganteum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamutowiec_olbrzymi
https://nl.wikipedia.org/wiki/Mammoetboom
https://www.vip-colors.com/2019/01/sequoia-sempervirens-sekwoja.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz