piątek, 2 czerwca 2023

Żywopłot z roślin liściastych zimozielonych

                                                Żywopłot z roślin liściastych zimozielonych - krzewy i pnącza, odpowiednio zagospodarowane jeden gatunek, albo w kompozycji, stworzą na lata 'zielony płot'. Na ogrodzenie to będziemy mieli wpływ w temacie formowania, a jednoczenie doceniali różne jego odsłony - kwitnienie, zawiązywania owoców. Wysoka wartość zdobnicza, nasza codzienność bliżej natury, a dodatkowo wiele smakołyków oraz mieszkanek dla lokalnego dzikiego skrzydlatego zwierzyńca, począwszy od  ogrodowych oblatywaczy, a kończąc na ptaszkach, które późną jesienią i zimą będą podjadały owocki.

Trendy w ogrodnictwie
Żywopłot z roślin liściastych zimozielonych
Photinia × fraseri - Głogownik Frasera ( foto )

Wymienione poniżej rośliny, w miejsce murów i szarych płotów, szczelnie i z naturalnym wdziękiem odgrodzą nas od sąsiadujących posesji, dróg. Wyznaczą naturalną przyjazną granicę, dając nam prywatność i relaksującą zieleń. W zależności od potrzeb możemy wybrać rośliny o szybkim wzroście,

tutaj bezkonkurencyjne okazują się zimozielone pnącza, albo posadzić zimozielone krzewy, które potrzebują 'troszkę' więcej czasu, aby osiągnąć satysfakcjonujące 'gabaryty'. Coraz częściej w sprzedaży można zaopatrzyć się już w ponad metrowe egzemplarze, także miejmy na uwadze, że nie musimy zaczynać od nasionka. Oto rośliny liściaste zimozielone, z których możemy stworzyć żywopłot: berberys Juliany, bluszcz pospolity, bluszcz kolchidzki, bukszpan, głogownik Frasera, laurowiśnia iberyjska, laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita, ognik szkarłatny, ostrokrzew Meservy, rhododendron (jego wysokie zimotrwałe gatunki/odmiany), także na średnie/wyższe piętra żywopłotu odmiany trzmieliny Fortune'a oraz na średnie kilka z odmian trzmieliny japońskiej.

                               Oczywiście na rynku ogrodniczym są również dostępne rośliny, które w czasie zimy są częściowo zimozielone (na przykład, niektóre z odmian ligustru pospolitego); jednak tu i teraz potrzebujemy takich, które spełniać  będą swoją robocze zadanie w 100%. Przed wyborem konkretnego gatunku, bądź mając na myśli stworzenie kompozycji z kilku, należy poczytać o potrzebach glebowych/świetlnych/wodnych tych roślin. Odpowiednio przygotować podłoże, regularnie użyźnić je; znaleźć informacje

Berberis julianae - Berberys Julianny - Zuurbes ( foto )

w jakich miesiącach konkretny gatunek można przycinać i o ile skracać pędy, jakie będzie  miał docelowo gabaryty. Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin, zimą dostarczamy w bezmroźny dzień w południe, zaś latem rano, albo pod wieczór (wówczas miks wody z promieniami słonecznymi nie sparzy liści, nie będzie zniszczeń).

                                  Krzewy i pnącza z tej listy, to wysokości/szerokości od 1 do 4 metrów. Wybierzmy konkretny gatunek/odmianę z wiedzą, jakie to będą 'gabaryty'. Co miłe, biorąc pod uwagę walory dekoracyjne, pośród wymienionych roślin są takie, które kwitną wiosną, latem, jesienią, a nawet zimą (mahonia pospolita). Jeśli więc zdecydujemy się na kompozycję z różnych gatunków, możemy stworzyć taką, która będzie miała kwietne barwne akcenty przez cały rok. To będzie wymagało więcej nakładów pracy, (różny czas przycinania), nie zawsze ten żywopłot będzie 'jak pod linijkę', to po prostu jedna z możliwości. Inną opcją jest stworzenie piętrowego zimozielonego żywopłotu, na przykład najwyższe piętro może stanowić 'rzucony' na ogrodzenie barwny bluszcz kolchidzki (zielono żółte liście odmiany 'Dentata Variegata'), średnie piętro to skórzaste cierniste w głębokiej zieleni liście ostrokrzewu Meservy, a najniższe to bukszpan  'Aureovariegata', gdzie liście zielone nakrapiane żółtym, (bukszpan rewelacyjnie nadaje się do formowania). Zielone ogrodzenie, tak jak pozostała część ogrodowej przestrzeni, to projekt, składający się z mniejszych części, które można zmieniać, wzbogacać, urozmaicać.

Buxus - Bukszpan( foto )


 

 

Euonymus  fortunei - Trzmielina Fortune'a, trzmielina pnąca - Kardinaalsmuts ( foto )

 

 


 

Euonymus japonicus - Trzmielina japońska - Kardinaalsmuts ( foto )

 

 


Hedera colchica - Bluszcz kolchidzki - Kaukasische klimop ( foto )
'Dentata Variegata'


 

 


Hedera colchica - Bluszcz kolchidzki - Kaukasische klimop ( foto ) 'Suphur heart'

 

 

 


Hedera helix - Bluszcz pospolity - Klimop (foto)
oraz Hedera colchica - Bluszcz kolchidzki - Kaukasische klimop ( foto ) 
'Dentata Variegata'

 

 

 


Hedera helix - Bluszcz pospolity - Klimop (foto)
'Harold'

 

 

 

 Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy - Hulst ( foto )

 

 

 

Mahonia aquifolium - Mahonia pospolita - Mahoniestruik ( foto )

 

 

 

Prunus laurocerasus -  Laurowiśnia wschodnia  - Laurierkers ( foto )


 

 

 

Prunus laurocerasus -  Laurowiśnia wschodnia  - Laurierkers ( foto )
'Novita'

 

 

Prunus lusitanica - Laurowiśnia iberyjska - Portugese laurierkers (foto)


 

 

Pseudosasa japonica - Pseudosasa japońska - Japanse bamboe ( foto )

 Pyracantha - Ognik - Vuurdoorn ( foto )

 

 


Rhododendron - Różanecznik  ( foto )
Niektóre z gatunków/odmian

 

Rośliny zimozielone i półzimozielone ( foto )

 

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywop%C5%82ot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz