wtorek, 30 maja 2023

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)

                                           Klon Shirasawy, gatunek z jasnozielonymi, czy odmiany z żółtymi liśćmi - obok tej ogrodowej ozdoby nie można przejść obojętnie. Przy tym, przed odpadnięciem listna szata widowiskowo przebarwia się na kolory pomarańczowy i karminowo czerwony. W formie niewielkiego drzewka (6 do 10 metrów wysokości), bądź krzewu 3 do 5 metrów wysokości/szerokości. Możliwości zagospodarowania w średnich i w większych przydomowych ogrodach, w kompleksach zieleni miejskiej, w parkach.

                                                                              Shirasawa maple.eng

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (V)

Przez ostatnie lata gatunek dostępny w szerszej sprzedaży, wcześniej wyłącznie w zbiorach ogrodów kolekcjonerskich i botanicznych. Wyeksponowany jako jasny soliter na tle iglaków, albo w otwartym

ogrodowym pokoju, w którym nie panują wietrzne warunki. Jeśli chodzi o USDA, tutaj wyłącznie strefy do 6b (–20,6 °C) i to przy dodatkowym podsypaniu niewielkim kopczykiem ziemi na początku listopada, (ten nie trudno wiosną rozsunąć i obsypać ściółką, która będzie spełniała kilka funkcji: zmniejszy się transpiracja wody, odpada odchwaszczanie. 

                                            '(...) Liście mają okrągławy kształt. Są cienkie i sztywne. Mają długość do dwunastu centymetrów i podobną szerokość. Jedenaście płytkich klap, (choć spotyka się również liście od dziewięciu do trzynastu), są podwójnie ostro piłkowane. Młode liście są obustronnie owłosione, lecz ogonki nagie (...)'. Aby było jak najwięcej tego bogactwa, warto przed uziemieniem sadzonki wzbogacić dołek kompostem, albo przekompostowanym obornikiem. Miejsce powinno być wybrane mądrze, przesadzanie może odbić się karłowym pokrojem rośliny. Kwitnienie nie jest zbyt widowiskowe, drobne czerwonawe kwiatostany gubią się w maju pośród słonecznie połyskujących liści.

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (V)

Klon Shirasawy sadzimy tam, gdzie stanowiska słoneczne (choć nie dla wystawy południowej), osłonięte, a co za tym idzie cieplejsze od tych, gdzie otwarta przestrzeń. Bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej przestrzeni życiowej/metrażu. Od samego początku uprawy zadbajmy, aby drzewo/krzew witalnie wzrastało w odpowiednich uwarunkowaniach. Raz jeszcze, zimą powinien być osłonięty od mroźnego wiatru i mieć nieograniczony dostęp do dziennego światła, zaś latem, gdy największe operacje słoneczne, nie wystawiony na ich wyniszczające działanie. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, także zaplanujmy optymalną miejscówkę. Sadząc późną wiosną, dajemy młodzikowi czas, aby zaaklimatyzował się i przygotował do nadchodzących trudnych zimowych uwarunkowań. 

                                  Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ten klon dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek).

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (V)

Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, (w tym dla lubiących pH delikatnie zakwaszone). Gdy już wiemy, że gatunek toleruje podłoże o pH neutralnym w kierunku delikatnie zakwaszonego, więc na ściółkę zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, (optymalna, to sosnowa). Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a wiec doskonale nadają się do tworzenia ochronnej warstwy; (rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy).

Możemy również stosować pod drzewko/krzew nawozy zakupione w centrach ogrodniczych. Wiosenna oraz jesienna dostawa nawozów, ale przy tej drugiej w składzie nie powinno być azotu, rośliny mają wówczas przygotowywać się do zbliżających się trudnych zimowych uwarunkowań, a 'nie wchodzić na wysokie obroty'. Ilość dostarczanego nawozu, częstotliwość -  według informacji na etykiecie. na początku listopada uprzątnijmy, zgrabmy liście, (również nadają się do kompostownika).

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (V)

W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu magnolii, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone).

                         Gleby zalewowe, czy w opozycji te o bardzo niskim poziomie wilgotności - to nie są dobre miejscówki do nasadzeń klonu Shirasawy. Stały średni stopień wilgotności podłoża, czyli słowo klucz: DRENAŻ! Odpowiednia przepuszczalność podłoża, czyli będą miały ujście nadwyżki deszczu, a bryła korzeniowa nie ulegnie przemarznięciom.

                          Klon Shirasawy, można rozmnożyć z nasion, albo przez niezdrewniałe sadzonki, które potraktowane środkiem do ukorzeniania, powinny bezproblemowo wejść w rolę przyszłych pięknie ulistnionych egzemplarzy. Sadzonki lokujemy w drożnym podłożu, podlewamy wodą w zbliżonej temperaturze panującej do tej w otoczeniu i robimy to wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Temperatura zimą w pomieszczeniu powinna wynosić od 8 do 12°C. W następnym roku w docelową miejscówkę w ogrodzie przesadzamy, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków.

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (VIII)

 

 


Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (VIII) 

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (V)
 

 

 

 

Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (V)

 

 


Acer shirasawanum - Klon Shirasawy - Esdoorn (soort)
'Aureum', (VIII)


 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Acer_shirasawanum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klon_Shirasawy
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz