piątek, 6 kwietnia 2018

Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy - Hulst

                                      Ostrokrzew Meservy, jest wynikiem skrzyżowania dwóch odmiennych gatunków. Aktualnie, na rynku ogrodniczym jest możliwość zakupu kilkunastu ostrokrzewów hybrydowych. Charakteryzuje je od gatunków, większy stopień mrozoodporności i bogatsze urozmaicenie jeśli chodzi o kolory liści, czy wielkość wyrazistych czerwonych owocków.

                                                             Holly.eng
Ilex  -  Ostrokrzew  - Hulst 
 Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy


W zależności od odmiany, możemy stać się właścicielami zimozielonego krzewu, bądź niewielkiego drzewka, które dorosną pomiędzy 1.5, a 4.5 metra. Gdzie roczny przyrost, to pomiedzy 10, a 15 centymetrami.
Lśniące, czasami niebieskozielone listki (są i dwukolorowe, obrzeżone), kwiaty na egzemplarzach żeńskich drobne, zielono-białe, mało dekoracyjne. Po przekwitnięciu, na ich miejscu zaczynają
wytwarzać się bardzo dekoracyjne owocki, o kolorze karminowej czerwieni.
Sadząc egzemplarze ostrokrzewu, powinniśmy wiedzieć, że to roślina dwupienna. Aby doczekać kwitnienia, a potem efektownych krwistych ozdób, które przy dogodnych warunkach, utrzymują się na krzewie i do początku wiosny; powinniśmy posadzić i egzemplarz żeński, i męski (np.,  'Blue Princess' oraz 'Blue Prince'). W sytuacji, gdy więcej sadzonek, co trzy żeńskie, jeden męski.
                                 Warunki uprawy tej rośliny w naszym klimacie, nie muszą nastręczyć wiele problemów. Nie mamy jednak do czynienia z plantami bezobsługowymi. Po prostu, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami pielęgnacji i się do nich stosować, a wówczas przy niewielkim nakładzie pracy, zdrowo wzrastający, pięknie krzewiący się ostrokrzew.
                                 Podłoże średnio żyzne, przepuszczalne o pH neutralnym, albo delikatnie zakwaszonym. Warto przy wiosennym, czy jesiennym sadzeniu, w dołku przemieszać ziemię z


Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy


kilkoma garściami organicznego kompostu. Umiarkowana, stała wilgotność podłoża. Roślina ta nie znosi mokrych nóg, więc tereny zalewowe, te w bliskości oczka wodnego, stawu, to nie jest dobry pomysł.  Nikt nie lubi plamistości, zgnilizny liści, mączniaka prawdziwego, czy chlorozy.
                           W czasie długotrwałych letnich suszy, czy w bezśnieżne zimy, nie zapominajmy o podlewaniu, szczególnie młodszych egzemplarzy - które przy braku wody, szybko mogą tracić liście oraz w dużym stopniu zahamować rozwój.
Latem, podlewamy rano lub pod wieczór (nie chcemy doprowadzić do poparzenia ozdobnych liści), zaś zimą, około południa, gdy bezmroźny dzień.
                                 Pomimo starać botaników, nie można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z rośliną wysoce mrozoodporną. Dlatego jesienią, warto obsypać bryłę korzeniową dodatkowym kopczykiem niewyjałowionej ziemi (około 15 centymetrów). W chłodne miesiące, będzie to kołderka, a wiosną, po rozgarnięciu, dodatkowe źródło substancji odżywczych i mikroelementów.
Zaleca się także ściółkowanie. Zakupiona drobna kora, pokruszony węgiel brunatny, czy maty kokosowe. W upalne miesiące, mniejsze wyparowywanie, więcej wody dla funkcjonowania rośliny.
                               Przy podłożu średnio żyznym, wystarczy wiosną podsypać krzew nawozem w granulacie do roślin zielonych, a także, w odpowiedniej odległości od bryły korzeniowej (aby nie zniszczyć), spulchnić ziemię i wymienić ściółkę.
                               


Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy 
 'Golden Prince'

                                Ekspozycja słoneczna, ale jak i u większości roślin, tak  i w przypadku ostrokrzewu Meservy'a, miejmy baczenie, aby nie tam, gdzie latem, w szczytowych godzinach, największe operacje słoneczne. 'Jasny cień', optymalną miejscówką. Przy młodych egzemplarzach, powinniśmy się bardziej pokłonić, zapewniając im osłonę z muru, ściany, z otuliny innych roślin, przed mroźnymi wiatrami.
                                 Ostrokrzew Meservy, doskonale nadaje się do nasadzeń jak soliter (szczególnie odmiany o dwukolorowych liściach, które mogą rozświetlić drugi plan, np., wiecznie zielone iglaki.
Parki, zieleń osiedlowa , nasze ogrody. Tam także w formie: granic, żywopłotów (nieformalnych, albo przycinanych). Posiada wysoką tolerancyjność dla miejskich zanieczyszczeń powietrza. Zimozielona żywa ozdoba, która dzięki atrakcyjnym listkom i długo utrzymującym się zimą czerwonym owocom, na pewno będzie dekoracyjnie zdobiła.


Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy 
 'Little Rascal'Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy 
 'Little Rascal'

Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy


Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy 
 'Little Rascal'

Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy
Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy

 
 
 
 
 
Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy 
 'Golden girl'

 
 
 
 

Ilex ×meserveae - Ostrokrzew Meservy
Ilex - Ostrokrzew (gatunki) - Hulst (soorten)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oswikipedia.org/wiki/Ostrokrzew
https://nl.wikipedia.org/wiki/Ilex 
https://en.wikipedia.org/wiki/Holly


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz