czwartek, 5 kwietnia 2018

Gardenia jasminoides, G. augusta - Gardenia jaśminowata - Kaapse jasmijn

                                              Gardenia jaśminowata, to elegancja, delikatność i szyk. Swoją obecnością, ta roślina doda dekoracyjności każdemu mieszkalnemu, czy biurowemu pomieszczeniu; a w ciepłe miesiące, może cieszyć oczy na letnisku.
Całoroczną ozdobą są lśniące, skórzaste, o butelkowym kolorze zieleni liście. Przez większą część roku, to one 'dźwigają' na sobie odpowiedzialność urodziwego prezentowania się gardenii.

                                             Gardenia.eng
Gardenia jasminoides, G. augusta - Gardenia jaśminowata - Kaapse jasmijn

U gatunku kwitnienie trwa od maja do września, zaś u poszczególnych odmian, może ono przypadać nie tylko latem, a także późną zimą, czy w okresie wiosny. Podobnie z ilością jasnych 'piórek', u gatunku kwiat pięciokrotny, zaś w wariacjach kwiaty półpełne. Białe,bądź kremowe; gdy wchodzą w
fazę 'jesieni', przebarwiają się subtelnie w słoneczny, albo w brudną biel (ecru). W ostatnich latach, wzbogacono odmiany o te z dwukolorowymi liśćmi.

               Gardenia jaśminowata, pochodzi z kontynentu afrykańskiego i z Azji Wschodniej. Po dzień dzisiejszy, w Chinach jest doceniana i  powszechnie pielęgnowana przez kolejne pokolenia; mając w sobie tyle klasy i urody, nie dziwi to. Jeśli rośnie bezpośrednio w gruncie, to w formie piennego drzewka, albo krzewu. W takich warunkach osiąga do 180 centymetrów wysokości i około metra szerokości.
                  My, że względu na warunki klimatyczne i także biorąc pod uwagę, jakie mamy do wyboru zakupić sadzonki tego gatunku gardenii; to możemy pielęgnować egzemplarz, który w dorosłości osiągnie metr wysokości i do 80 centymetrów szerokości. To i tak imponujące żywe dzieło sztuki, szczególnie, gdy przypada czas kwitnienia.
                      Ekspozycja, w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Dostęp do dziennego światła, ale nie tam, gdzie operują silnie oddziałujące promienie słoneczne.
Podłoże przepuszczalne, o pH kwaśnym. Pierwsza warstwa w donicy z odpływem, kilka centymetrów kamyczków, żwirku, bądź keramzytu.


Gardenia jasminoides - Gardenia jaśminowata - Kaapse jasmijn


Ziemię do roślin doniczkowych, dobrze jest przemieszać z kilkoma garściami torfu. A wierzch obłożyć leśną ściółką. Torf, poza dostarczeniem bogactwa substancji odżywczych, będzie absorbował nadwyżki wody.  Przesadzamy co dwa, trzy sezony, do niewiele większego pojemnika.
W sezonie wegetacyjnym, podlewamy bardziej obficie, ale przez cały rok trzymamy się zasady, że wierzchnia warstwa powinna być sucha. Najkorzystniejsza będzie woda miękka, deszczówka. Jeśli pozostaje nam do dyspozycji kranówka, niech postoi z dzień, aby wywietrzała część chemicznych ulepszaczy. Nie pozostawiamy wody na podstawce, czy w osłonce. Jeśli decydujemy się na użycie rozpylacza (roślina lubi wilgotność w swoim otoczeniu), to powinien on być z bardzo drobnymi oczkami tak, aby woda nie postawiała plam na eleganckich listkach.
                         Przy zakupie, na podstawie etykiety, szukamy informacji, kiedy u konkretnej odmiany przypada okres kwitnienia, a kiedy gardenia powinna przejść w stan spoczynku. Taki naturalny cykl jest niezbędny, alby roślinę przygotować i pobudzić do kwitnienia. Często czas 'urlopowy' przypada na zimę. Wtedy w chłodnym, jasnym  pomieszczeniu, gdzie temperatura pomiędzy 12, a 17℃. Gdy okres wegetacyjny, oraz przy ukorzenianiu sadzonek, optymalna temperatura od 19 do 25℃. W obu sytuacjach, gdy zbyt niska temperatura, następuje zahamowanie wzrostu, a co za tym idzie, nie doczekamy kwiatów.

Gardenia jasminoides - Gardenia jaśminowata - Kaapse jasmijn


Przy założeniu, że roślina w spoczynku od końca października do połowy lutego,  powracamy do normalnego, bardziej obfitego podlewania i zaczynamy nawozić od przedwiośnia. Nawozimy do momentu, gdy z pąków zaczną się rozwijać ostatnie kwiaty.
Jeszcze jeden zabieg związany z wprowadzeniem rośliny w nowy sezon, to przycięcie najdłuższych pędów. I tak nic na nich nie zakwitnie, a pozbywając się ich, wspomożemy gardenię w spożytkowaniu substancji odżywczych na nowe, kwitnące ozdoby i dla młodych pędów. Podobnie nieużyteczne będą pędy wrastające do środka, albo te które wewnątrz krzyżują się, mocno ocierając.
                            Przy cięciu, możemy wykorzystać kawałki jako materiał na nowe egzemplarze. Wystarczą około 10 - 12 centymetrowe sadzonki zielne, pozostawiamy trzy,cztery listki na pędzie. Cięcie może być także tym zabiegiem pielęgnacyjnym, które najbardziej zadecyduje, z jaką formą plantu będziemy mieli do czynienia - gatunek ten nadaje się do spełniania w sztuce miniaturyzowania (bonsai).
                           Regularnie, przez cały rok, usuwamy przekwitnięte kwiatostany, liście, pędy. Dbamy o zdrowy, piękny pokrój naszej rośliny.
Żółknące liście, zbyt wiele słońca; brązowiejące wiotczejące, zbyt dużo wody.

                                         Gardenia jaśminowata, to niewymuszona roślinna elegancja, subtelny zapach (bardzo podobny do jaśminu) i przyjaźń na wiele lat,a  kto wie, może na wiele pokoleń naszych bliskich.

Gardenia jasminoides - Gardenia jaśminowata - Kaapse jasmijnPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Gardenia_jasminoides
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gardenia_ja%C5%9Bminowata
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kaapse_jasmijn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz