Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Wilczomlecz trójżebrowy, kanciasty, kłujący, ale i przy tym całym dobrodziejstwie, sukulent pełen uroku. Przy odpowiedniej pielęgnacji, rośnie 'jak na drożdżach'. Niekłopotliwy, modny, nadający otoczeniu wyrazistego charakteru.
Pędy, o trzech krawędziach. Drobne listki, podłużne, jajowate,pojawiają się w górnych częściach
pędów w okresie wegetacyjnym. Kolor rośliny, w zależności od odmiany może być soczyście zielony, albo przechodzi delikatnie z zielonego w brązy.
African milk tree.eng
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom
|
Nie mamy do czynienia z wilczomleczem, który jest mrozoodporny. Naturalnie rośnie na suchych obszarach południowej części kontynentu afrykańskiego. Szybciej więc zaszkodzi mu temperatura poniżej 10°C, niż przy zapominalskim kilka ekstra dni bez podlania.
Gdy zakupimy roślinę, a chcemy ją przesadzić do innego, bardziej ozdobnego pojemnika, najpierw zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na
zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w równych proporcjach . Wykonując prace pielęgnacyjne przy roślinie, róbmy je w rękawiczkach ochronnych. Jak wszystkie wilczomlecze, tak i te zawiera w swoich częściach mleczny sok, który w zetknięciu ze skórą może powodować podrażnienia lub wywołać silną reakcję alergiczną. Gdyby któryś z pędów, przypadkiem, został oderwany, ułamany, przyłóżmy kawałek wilgotnego ręcznika papierowego. Szybko 'wyciągnie' sok. Część tę kilka dni osuszamy i ukorzeniamy.
Po posadzeniu, ustawiamy donicę (z odpływem) w słonecznym miejscu. Sukulenty lubią ciepło i dzienne słońce (może być bezpośrednio padające). Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną ciemnieć i w poszukiwaniu słońca wiotczeć.
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 13 do 35°C. Cała rzecz w tym, aby nie fundować wilczomleczowi trójżebrowemu radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko, dla ozdoby tarasu, zróbmy to gdy na dworze powyżej 21°C, ustawmy w miejscu osłoniętym od deszczów.
Na zimę, możemy, ale nie musimy, przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. Wówczas to jest 14 do 18°C.
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Od kwietnia do końca września podlewamy roślinę co 14 - 17 dni. Od października do końca marca, nie wydłużamy okresu dostarczania wody, ale zmniejszamy jej ilość o 1/3. Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Podlewamy nie często, a raz na jakiś czas. Gąbczaste pędy wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadziłoby do zgnilizny.
Jeśli, niestety, dojdzie do sytuacji, że ten gatunek wilczomlecza nam zachoruje z przelania i 'gołym okiem' będziemy widzieć powiększające się gnijące obszary, wówczas jedynym ratunkiem jest ostre cięcie. Odkażony ostry nóż (po każdym jednym cięciu) i do dzieła. Nie żałujmy stracić przy cięciu, kilka zdrowych centymetrów nad chorym miejscem, pewność, że nowe sadzonki z rośliny macierzystej są bez choroby grzybicznej - bezcenna.
Obsuszamy pędy i po około 4 dniach sadzimy je w suchym, specjalnym podłożu (mieszanka dla kaktusów i sukulentów). Pierwsze podlewanie tych 'młodzików' dopiero po około półtora tygodnia, oszczędne. Następne podlewanie po dwóch tygodniach. Gdy młody egzemplarz zacznie przybierać 'na masie', zwiększamy nieznacznie ilość wody. Poznamy już naszą roślinę na tyle, aby wiedzieć, kiedy jest właściwy czas na jej podlewanie.
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - patyczkiem proszę nakłuwać ziemię, przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Napowietrzenie, rozruszanie ziemi, to kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.
Dla ułatwienia pielęgnacji tego ciernistego Pięknotka (czy innego sukulenta, bądź kaktusa), proponuję dni podlewania i przejście na 'tryb spoczynku', zapisać w/na kalendarzu. Praktyczne rozwiązanie, wówczas tych informacji nie trzeba 'trzymać z tyłu głowy', a roślina ma regularnie , rzadko dostarczaną optymalna ilość wody.
Dorosły egzemplarz wilczomlecza trójżebrowego, może urosnąć do imponujących rozmiarów. Dorośnie i do 2 metrów wysokości, jeśli tylko będzie dopieszczany. Gdyby szedł w górę, a nasz sufit tuż, tuż, tnijmy (sterylność). 'Wyciągamy' wówczas sok papierowym wilgotnym ręczniczkiem, a następnie możemy zaklajstrować rany ciepłą cienką warstwą wosku.
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Euphorbia trigona - Wilczomlecz trójżebrowy - Afrikaanse melkboom |
Euphorbia - Wilczomlecz (gatunki) - Wolfsmelk (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilczomleczhttps://nl.wikipedia.org/wiki/Wolfsmelk
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_trigona
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz