poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom

                          Figowiec sprężysty,naturalnie rośnie w południowej oraz w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego. Rozwija się w niższych i średnich  pietrach roślinnych( dorasta do 25 metrów wysokości), czerpiąc 'przefiltrowane' światło dzienne spomiędzy liści i pędów jeszcze wyższych plantów. Panuje tam stała wilgotność powietrza i nieregularne opady; opisywany gatunek fikusa, doskonale dostosował się do panujących warunków. Wyposażony jest bowiem w dodatkowe korzenie, czyli w korzenie powietrzne. Ich podstawowa funkcja, to właśnie dostarczanie roślinie wody z powietrza.

                                                      Rubber fig.eng
Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom

                     W naszej mieszkalnej, czy w biurowej przestrzeni, nie doczekamy tak ogromnych rozmiarów rośliny, ale przy optymalnych warunkach uprawy pomiędzy 1.5, a 2.5 metra to żadna niespodzianka. Tempo wzrostu średnie. W sytuacji, gdy sufit tuż, tuż; bez obaw wiosną możemy
przyciąć główny  pęd na odpowiadającej nam wysokości i jeszcze niezdrewniałe jego części ukorzenić na nowy egzemplarz, bądź egzemplarze (minimum dwa węzły).

                  Taka to natura figowca sprężystego, że pierwsze lata nie krzewi się (w uprawie doniczkowej), być może gdy będzie dopieszczany, po dłuższym czasie, zdecyduje się, ale na pędy boczne. Pozostaje Nam więc dbać o ten główny, aby był bogato ulistniony; a te całoroczne ozdoby lśniły i miały się zdrowo.
                 Aktualnie na rynku ogrodniczym, poza gatunkiem (ciemnozielone, skórzaste, epileptyczne liście), jest wiele odmian i kultywarów. Wystarczy poświęcić nieco czasu na wyszukiwanie i już możemy stać się właścicielami fikusa sprężystego, gdzie pojedynczy liść ma dwa, a nawet trzy kolory i np., ogonek listka i jego nerw główny mają wyrazisty kolor (odmiana 'Vagarieta'). Może być również tak, że będziemy pielęgnowali odmianę, u której młode listki są czerwone, a z czasem niczym kameleon przybierają barwę zieloną, albo zachwycają bogactwem mozaik.
                  Ekspozycja optymalna, to tak zwany, 'jasny cień'. Nieduża odległość od okna tak,  


Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
'Tineke'

aby silnie operujące promienie słoneczne nie paliły, nie wysuszały. Cień także niewskazany, ponieważ opadają liści, łysiejący pęd się nieestetycznie wydłuża, a u kolorowych odmian zahamowanie wybarwiania.
Pojemnik z odpływem, w osłonce, albo ustawiany na podstawce. Pierwsza warstwa, to kilka centymetrów żwirku, następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Podłoże średnio żyzne, jeśli takie, nie musimy nawozić. Ale wspomaganie wiadomo, zawsze mile widziane, więc nawóz do roślin pokojowych, od kwietnia do końca sierpnia, według wskazówek na etykiecie.
Część dolna w pojemniku nie może 'siedzieć' zbyt mocno, gdy widzimy, że donica staje się za mała, zastępujemy ją tylko numer, dwa większą, ale tak, aby żywa ozdoba była umiejscowiona stabilnie. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać w przedwiośniu, gdy plant nie wszedł jeszcze na wysokie obroty w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
                                   Bezdyskusyjnie, figowce są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C.Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom


W sezonie 18 do 25°C, to pożądana temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale od parapetu metr, czy to, przedostające się przez liście wyższych roślin.
Tak właśnie, figowiec sprężysty, całkiem dobrze odnajdzie się na letnisku i zaakceptuje przenoszenie 'w tę i z powrotem , gdy nie zafundujemy mu zbyt drastycznych zmian. Nasza nierozwaga, to roślina gubiąca liście i hamująca swój rozwój.
                        W temacie podlewania, bądźmy ostrożni. Lepiej mniej, niż doprowadzić do zalania i pojawienia zgnilizny bryły korzeniowej. Możecie Państwo natrafić na wiele wykluczających się porad. Pomyślmy, w naturalnych warunkach, korzenie powietrzne (bez ziemi) i duża wilgotność powietrza. Więc nie ma mowy  o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika.   Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu fikusa.
                      Jeszcze jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który sprawi, że nasz doniczkowiec będzie wyglądał bardzo dekoracyjnie, to czyszczenie z kurzu listków. Jak to zrobić z zyskiem dla rośliny? Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku - raz, używając gąbeczki, za każdym razem opłukiwanej w czystej letniej wodzie, przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz; a dwa,


Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom


nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu (narazimy epidermę na poparzenia). Zmoczony liść, po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, który po kilku godzinach nabierze błysku i bardziej wyrazistego koloru.
Szczególnie w czasie upałów, czy w zimowe dni, gdy kaloryfery wysuszają powietrze w otoczeniu; dobrze jest zawiesić w pobliżu rośliny nawilżacz. Wilgotność powietrza, przede wszystkim. Przysłuży się to, nie tylko figowcowi, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom
Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboomFicus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
'Petite Melany'

Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
'Petite Melany'

 
 
 
 
Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
'Abidjan'

 
 


 
Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
'Tineke'

 
 
 
 
 
Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
'Tineke'

 
 
 
 Figowiec sprężysty w roślinnym pogotowiu, (przykładowe porady)

Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Izabella
 
 
 
 
 
 

Ficus elastica - Figowiec sprężysty, Fikus s. - Indische rubberboom   
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Izabella

 
Czerwonobrunatne plamy pojawiających się na liściach, to widoczny objaw choroby grzybowej. Aby uratować egzemplarz/ostatecznie pobrać z niego nienoszące znamion chorobowych sadzonki, należy usunąć wszystkie chore części nadziemne, a następnie przejrzeć bryłę korzeniową. Jeśli korzenie nie są śliskie, nie śmierdzą, wówczas przesadzamy fikusa do świeżego niewyjałowionego podłoża. Pojemnik może być ten sam, ważne, aby wcześniej został umyty w ciepłem wodzie z płynem do mycia naczyń, opłukany i osuszony. Jeśli część podziemna jest również zainfekowana, pozostaje nam pobranie i ukorzenienie zdrowego liścia/liści. Można posiłkować się preparatem do ukorzeniania zielonych. Po oczyszczeniu, przesadzeniu rośliny/po sadzonkowaniu liści, przemyślmy to w jaki sposób zadziało się, że zachorowała. Odseparujmy ją na czas 'leczenia' od innych roślin. Zacznijmy ją pielęgnować tak, aby nie dopuścić do tego, aby po raz kolejny rozwinęły się patogeny. W tym przypadku, to był brak swobodnej cyrkulacji powietrza + zbyt częste i obfite dostawy wody.
 

Ficus (soorten) - Figowiec (gatunki)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_elastica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Figowiec_spr%C4%99%C5%BCysty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Indische_rubberboom