wtorek, 10 kwietnia 2018

Rhododendron luteum - Różanecznik żółty, R. pontyjski, Azalia pontyjska - Pontische azalea

                                      Azalia pontyjska, pełna elegancji i delikatnego zapachu słonecznych kwiatów.. Oczarowała mnie, bez dwóch zdań. Wiosna, dobry więc czas, aby planować, w którym miejscu ją posadzić, tak, aby mogła zdrowo się rozwijać i przez wiele lat pięknie zdobić.
                                     Na swoich macierzystych terenach, to jest na części terenów Azji Zachodniej i Europy Wschodniej, różanecznik żółty rośnie jako krzew osiągający nawet dwa metry wysokości i trzy szerokości. Charakteryzuje się zwartym pokrojem, bogatym majowym kwitnieniem i


                                     Yellow azalea.eng
Rhododendron luteum -  Różanecznik żółty - Pontische azalea
  'Royal command'


niewielkimi wymaganiami, jeśli chodzi o pielęgnację. Patrząc, skąd pochodzi, można przyjąć, ze w naszej strefie klimatycznej, będzie mu w sam raz. Stąd też wynika dobra wiadomość, że po kilku latach uprawy, możemy się doczekać bardzo dekoracyjnego, o słusznych rozmiarach krzewu, który
na pewno rozświetli, zada szyku i 'sprosi' przyjaznych skrzydlatych przyjaciół, którzy przy okazji zapylą i inne nasze kwietne ogrodowe ozdoby.
                                    Liście zielone, jajowate lub podłużne, na jesieni się przebarwiają na brązy i czerwienie, po czym opadają. W maju, pojawiają się główne ozdoby, kwiaty. U gatunku żółte, w zależności zaś od odmiany, mogą być koloru pomarańczowego, w wielu odcieniach żółci, albo, jak na przykład, u odmiany 'Royal command', wybarwiać się z czerwieni w słoneczną, energetyczną odsłonę. Kwiaty są zebrane po kilka, albo po kilkanaście w luźne baldaszki. Po przekwitnięciu, zaleca się oberwanie usychających, niezdobiących już kwiatostanów.
                                 Jeśli chodzi o uprawę tej rośliny, przy zapoznaniu się z jej podstawowymi potrzebami i zapewnieniu jej ich, nie musimy się zbyt napracować.
Ekspozycja słoneczna, albo delikatny półcień. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o odczynie pH umiarkowanie zakwaszonym. W dołek, jak i do  mieszanki mającej stanowić ściółkę, możemy wrzucić  po kilka garści ziemi z lasu, albo humusu. Ściółka więc, poza funkcją hamującą latem wyparowywanie, a zimą działająca jako kołderka, wolno będzie także uwalniała korzystne dla rośliny substancje odżywcze (drobny węgiel brunatny, kawałki kory (nie z drzew żywicznych), trociny).
W przypadku młodych, rocznych,czy dwu sezonowych egzemplarzy, zaleca się na zimę dodatkowe obsypanie bryły korzeniowej niewielkim 15 centymetrowym kopczykiem ziemi. I osłonięcie części nadziemnych oczkowaną siatką (zapewni wentylacje, a jednocześnie ochroni przed zmarzliną i mroźnymi wiatrami). Starsze rośliny, charakteryzują się stosunkowo wysoką mrozoodpornością, ale i w ich przypadku, trzymajmy rękę na pulsie.


Rhododendron luteum -  Różanecznik żółty - Pontische azalea
  'Royal command'

                                      Podłoże o stałej , umiarkowanej wilgotności. Żadnych 'mokrych nóg', czy długich okresów braku życiodajnego płynu. W czasie susz, czy przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o dodatkowym dostarczeniu wody. Latem, podlewamy z rana, albo pod wieczór (aby nie doprowadzić do popalenia liści); zimą, w porze południa, gdy nie ma zapowiadanych minusowych temperatur i nie robimy tego lodowatą wodą.
                                   Nawozimy od końca marca, do końca kwitnienia (czyli do początku czerwca), najlepiej nawozem w granulacie przeznaczonym dla różaneczników (według wskazówek na etykiecie), jeśli takiego nie udaje się nam zakupić, posiłkujemy się nawozem do roślin ogrodowych kwitnących. Wiosną, w odpowiedniej odległości od korzeni i odrostów korzeniowych, delikatnie spulchniamy ziemię.
Część z tych odrostów, możemy pobrać w środku wiosny, aby je ukorzenić na nowe egzemplarze (skuteczny sposób rozmnażania).
                                  W pierwszej połowie wiosny, przeprowadzamy cięcie sanitarne - usuwamy połamane, obcierające się, wrastające do środka pędy. Po kwitnieniu możemy przeprowadzić delikatne cięcie pielęgnacyjne (gdy, któreś z pędów zbyt mocno wybiją ponad inne).
                                  Różanecznik żółty, odnajdzie się w wielu parkowych, ogrodowych aranżacjach. Czy to w kompozycjach naturalistycznych, jako soliter, jako najwyższe piętro za bylinową rabatą, zespołowo w swoim gronie, jako nieformalny żywopłot. Sporo możliwości, a jak już wiadomo, że azalią pontyjską, pełnych słońca.


Rhododendron luteum -  Różanecznik żółty - Pontische azalea


Rhododendron  ( soorten ) -  Różanecznik ( gatunki ) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Rhododendron_luteum
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCanecznik_%C5%BC%C3%B3%C5%82ty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pontische_azalea
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/rhododendron-rozanecznik.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz