piątek, 19 marca 2021

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa

*

                                              Azalie wielkokwiatowe, to grupa dekoracyjnych krzewów liściastych kwitnących wiosną. Kwasolubne, w odpowiedniej miejscówce dość dobrze zimują, przy niewielu zabiegach pielęgnacyjnych obdarowują ogród różnorodnymi kwietnymi kolorami. Mieszańce te, są bardzo doceniane przez wielu ogrodników i działkowców, gdyż poza oczywistymi walorami zdobniczymi, 'dają radę' w wielu miejscach, w których inne rośliny by sobie nie poradziły.

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Juanita'

Niezbyt zasobne gleby, cieniste zakątki, odsłonięte przestrzenie - faktycznie, azalia wielokwiatowa poradzi sobie i w takich uwarunkowaniach. Jednak, nie będzie miała zwartego pokroju, ani obfitego kwitnienia ... a czy nas interesują rośliny, które na naszej zielonej przestrzeni nie będą miały warunków, aby rozwijać się witalnie? Otóż to. Azalia ta, latem i wczesną jesienią

lubi czerpać przefiltrowane światło dzienne, a zimą mieć do słoneczka nieograniczony dostęp, (nasadzanie w pobliżu drzew i wyższych krzewów, tych roślin, które gubią przed zima liście). Na całkowicie odsłoniętej 'miejscówce', po prostu czekają nas częstsze wędrówki z konewką. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, wtedy słońce nie popali, nie zniszczy części liści.                   

Ziemia przepuszczalna o pH zakwaszonym. Gdy 'luźno'', wtedy późną jesienią i zimą w bryle korzeniowej nie zastaje, nie zamarza woda, części te nie gniją; zaś latem krzew 'opije się' podług własnych potrzeb. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić te miejsca  mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu; w obu przypadkach, dozowanie według informacji na etykiecie. Latem, nie zaszkodzi, jak przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). 

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa

Wiosną zgarniamy starą ściółkę i zastępujemy ją nową. Ściółkowanie ma kilka plusów. Ściółka miks, która zapewni 'spowolnioną' dostawę substancji odżywczych i wspomaganie zakwaszania gleby - czyli: wysuszona kora sosnowa, wyschnięte igliwie, zebrane wiosną liście bukowe, przekompostowane trociny, fusy z kawy. Zmniejsza się wyparowywanie wody, odpada odchwaszczanie, a zimą jest dodatkowa kołderka chroniąca roślinę przed trudnymi pogodowymi warunkami. O ile azalia wielkokwiatowa jest rośliną dość odporną, to jednak taka ochrona może przełożyć się na bardziej obfite kwitnienie - a przecież o to chodzi, aby roślina rozwijała się zdrowo i pięknie zdobiła. 

                         Azalia wielkokwiatowa, w zależności od odmiany, hybrydy, może być krzewem niezbyt wysokim, albo takim o bardzo widocznych 'gabarytach'. Najmniejsze, to wysokość 1 metra przy szerokości  1.2, zaś te największe - dorastają do 2 metrów wysokości, przy 2.40 szerokości, a ich wiosenne kwitnienie, to kwiaty o średnicy i 12 centymetrów, (przy 'przeciętnych' wysokościach, kwiaty mają średnicę 8 centymetrów). Barwny spektakl ma miejsce w maju i w czerwcu.Kwiatostany charakterystyczne dla rodziny różaneczników, (baldachogrona). W lipcu i w sierpniu, należy przekwitnięte części wyłamać; dość łatwo 'odchodzą' od pędów. Pozwoli to zaoszczędzić roślinie mnóstwo substancji odżywczych, która w następnym sezonie wytworzy jeszcze więcej kwiatów. Na nasiona warto pozostawić jedno, czy dwa baldachogrona. Prostsza technika rozmnażania, to ta przez odkłady - wiosną dociskamy do ziemi najniższe z pędów, do połowy obsypujemy je ziemią, następnej wiosny oddzielamy od rośliny macierzystej ukorzenione części i mamy 'młodziki'. 

Liście azalii wielkokwiatowej, są sezonowe, skórzaste z górnej strony intensywnie zielone, spodem szarozielone. Jesienią przebarwiają się najpierw w słoneczny deseń, potem w czerwienie i opadają. To również bardzo atrakcyjny pokaz, który doda naszemu ogrodowi wiele energii i zmienności. Liście należy zgrabić, można wrzucić je do kompostownika.


Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Feuerwerk''

Przykłady atrakcyjnych odmian:

* Azalia wielkokwiatowa  'Schneegold', dorosły egzemplarz 1.3 metra wysokości przy 1.5 metra szerokości. Bogate kwitnienie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty w pąkach kremowobiałe, po otwarciu czysto białe, z delikatnym, różowym i lekko pofalowanym brzegiem płatków oraz z wyraźną i dużą, złotożółtą plamką na jednym z górnych płatków korony.

* Azalia wielkokwiatowa 'Goldflamme', dorosły egzemplarz 1.5 metra wysok./1.3 metra szer. Kwitnienie przełom maja i czerwca. Pojedyncze kwiaty okazałe (10 centymetrów średnicy), złotopomarańczowe z pomarańczowoczerwonymi przebarwieniami, o brzegach płatków lekko fryzowanych, zebrane w baldachogrona do 13 kwiatów.

* Azalia wielkokwiatowa  'Silver Slipper', dorosły egzemplarz (po około 10 latach) 1.5 metra wysok./1.5 metra szerokości. Kwitnienie przełom maja i czerwca. Kwiaty w pąkach żółtoczerwone, po otwarciu w środku śmietankowo białe, na brzegach lekko zaróżowione i odchylone do tyłu, z wyraźną, złotożółtą plamką na środkowym, górnym płatku.

* Azalia wielkokwiatowa  'Goldpracht', do niewielkich ogrodów, dorosły egzemp. metr wysok./1.3 metra szer. Kwitnienie maj/czerwiec. Pojedynczy kwiat do 7 centymetrów średnicy. czysto żółte, z wyraźnymi, ciemnożółtymi plamkami na górnym płatku, lekko pachnące, zebrane po 7-9 sztuk w szerokie, efektowne baldachogrona.

* Azalia wielkokwiatowa  'Pink Delight',  dorosły egzemplarz 1.5 metra wysokości na 1.3 metra szerokości. Kwitnienie od drugiej połowy maja. Kwiaty czysto różowe, wewnątrz nieco jaśniejsze i z wyraźną, złotożółtą plamką na górnym płatku, od 6,5 do 8 cm średnicy, zebrane po 8-12 sztuk w szerokie, kuliste kwiatostany.

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa

 

 

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa

 

 

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Feuerwerk''
Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Feuerwerk''


Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowaAzalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Feuerwerk''Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Juanita'
Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Juanita'
Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa
'Juanita'

 

 

 

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa


 

 

 

Azalea mollis - Azalia wielkokwiatowa

*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz