czwartek, 18 marca 2021

Artemisia schmidtiana - Bylica Schmidta - Alsem (soort)

                            Bylica Schmidta, jest rośliną zielną wieloletnią. Pokrój częściowo zimozielonych skrzących się srebrzyście liści, kwitnienie latem, zadarnianie 'trudniejszych' ogrodowych terenów (skarpy, spadki), radzenie sobie w niebyt zasobnych glebach - to wszystko jest zdecydowanie na tak, aby zaprosić tę poduszkową bylinę do swojej zielonej przestrzeni.

                                                                          Silver mound.eng

Artemisia schmidtiana - Bylica Schmidta  - Alsem (soort)
''Nana Attraction'

Teraz, w drugiej połowie marca jest najlepszy czas na przycinanie tego gatunku. Skracamy pędy o 1/3 długości. Zabieg ten pozwoli roślinom zwiększyć ich pokrój, a od lipca do września 15 centymetrów nad 'poduszkami' unosić charakterystyczne żółte kwietne koszyczki. Same kępy osiągają nie więcej niż 12 centymetrów wysokości. W zależności od odmiany szare, niebieskawe,

srebrzyste liście na delikatnie pokładających się  krótkich, silnie rozgałęzione pędach, to szerokość do 20 centymetrów. Wskazane więc nasadzania po kilka, kilkanaście. Nawet jako 'przecinki' pośród niskich barwnych bylin, powinny być te 'poduszki' sadzone chociażby po dwie. Również doskonale się sprawdzą w nasadzeniach pojemnikowych, gdzie całoroczna kompozycja. Pojemnik dostosowany do pozostania na zewnątrz w warunkach zimowych, koniecznie z odpływem - czy to w gruncie, czy w donicy, roślina nie toleruje nadwyżek wody. DRENAŻ! Słowo 'sukces', jeśli chodzi o wieloletnią satysfakcjonującą uprawę tej byliny.
Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić te miejsca  mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla bylin, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu, (rośliny powinny przygotować się do zimy); w obu przypadkach, dozowanie według informacji na etykiecie. Latem, nie zaszkodzi, jak przy okazji podlewania innych roślin i te 'poduchy' dostaną co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek).

                               Ekspozycja jasna. Średni stały stopień wilgotności podłoża. W czasie bezśnieżnych zim i przy upalnym lecie, nie obędzie się bez dodatkowych dostaw wody. Ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, wtedy słońce nie popali, nie zniszczy części liści.

Artemisia schmidtiana - Bylica Schmidta  - Alsem (soort)
''Nana Attraction'
Artemisia schmidtiana - Bylica Schmidta  - Alsem (soort)
''Nana Attraction'


Artemisia dracunculus - Bylica draganek - Dragon ( foto )

 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Artemisia_schmidtiana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz