wtorek, 23 marca 2021

Hedera - Bluszcz - Klimop (uprawa w domu)

                             Bluszcz, pielęgnacja w mieszkaniu, w biurze, w przestrzeniach restauracyjnych. Wszędzie tam, jego zwieszające się, bądź utrzymywane podporami pnące pędy, 'oblepione' zielonymi,

                                                                              Ivy.eng

Hedera - Bluszcz - Klimop

bądź dwu-, czy trójkolorowymi liśćmi,  będą całoroczną atrakcyjną ozdobą.Liście dłoniasto klapowane, bądź jeszcze bardziej 'powycinane' dłoniasto dzielne; dzięki urozmaiceniu kolorystycznemu atrakcyjne do wyeksponowania w niemal każdej domowej miejscówce. Niemal, ponieważ do uzyskania i utrzymania

u tego 'doniczkowca' witalnego, bogatego pokroju należy zapewnić odpowiednie warunki uprawy.Żadnych ekstremalnych dziennych zmian temperatury, ta sprzyjająca pomiędzy 15, a 22°C. Im wyższa, tym częstsze niewielkie dostawy odstałej, miękkiej wody, która nie może być zbyt wychodzona. Jeśli zimą plant w nieogrzewanym pomieszczeniu, dostawy wody cykliczne, ale mniej obfite (o 1/3). Sucha wierzchnia warstwa,, dopiero kolejna wędrówka z konewką. Woda nie powinna zastawać na spodku, czy w osłonce. Aby również nie narazić nadziemnych części bluszczu na choroby , które są wynikiem przelania (przędziorki), w czasie podlewania wodą nie polewajmy po liściach, ani po pędach. Płyn dostarczmy do wgłębienia przy jednej ze ścianek doniczki. Co za tym idzie, z doświadczenia, nie zalecam zraszania rośliny, nawet rozpylaczem o drobnych oczkach. Gdy suche powietrze w pomieszczeniu, (działające ogrzewanie, latem wysokie temperatury), warto w pobliżu roślin ustawić kilka zwilżaczy wypełnianych wodą, albo doniczki ustawić na kamieniach, które do połowy zalane są wodą. W sytuacji, gdy zakurzone liście, folią owijamy doniczkę i roślince fundujemy delikatny prysznic letnią wodą. Na kilka godzin odstawiamy plant do ciemnego miejsca, po tym czasie zdejmujemy folie, liście są suche i nabierają połysku, a pojemnik może wrócić na swoją stałą ekspozycję.

                          Najbardziej odpowiednia ekspozycja dla bluszczu, to wystawa północna, czyli przefiltrowane światło dzienne; tak zwany, 'jasny cień'. Podłoże przepuszczalne, zasobne. Bez nawożenia, przesadzamy rok rocznie, (gdy widzimy nowe odrosty,

Hedera - Bluszcz - Klimop
'Golden Ingot'

bez znaczenia o jakiej porze roku); przy 'dokarmianiu' można co dwa lata. Pojemnik o numer, dwa większy od poprzedniego z odpływem; ustawiony na podstawku, bądź  w osłonce - na półce, parapecie, przy ścianie, podwieszony/zawieszony. Pierwsza warstwa 'rozluźniacz' (żwirek, styropianowe kulki, kamyki, keramzyt), następnie mieszanka ziemi dla roślin, humusu/kompostu z garścią owego dodatku, który rozluźnia. Zbite, czy ze zbyt dużym stopniem wilgotności podłoże, to najkrótsza droga, aby doprowadzić  do zgnilizny bryły korzeniowej i stracić roślinę. 

Odpowiednio wyeksponowana roślina, może przez cały rok stanowić żywe dzieło sztuki. Gdy pędy zwieszają się, albo pną bardzo niesymetrycznie i to nas 'drażni', bądź 'wyłysiały', można je  skrócić, (co najwyżej o 1/3 długości). Najprostsza droga rozmnażania, przez podział bryły korzeniowej; nowe egzemplarze można również pozyskać z pobranych  i ukorzenionych sadzonek wierzchołkowych.

Zaczynamy nawożenie miesiąc po przesadzeniu do niewyjałowionego, świeżego podłoża. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin pokojowych ozdobnych z liści, (częstotliwość, ilość - według informacji na etykiecie). Należy pamiętać o tym, że każda z części bluszczu jest trująca. Także, gdy w domu są dzieci, psy, koty - ustawmy plant w takim miejscu, aby nikt nie miał możliwości go podgryzać, czy obrywać. 

                                       Do pielęgnacji w domu, nadaje się kilka gatunków bluszczu. Najpopularniejszy, to ten pospolity, zaraz za nim bluszcz perski z dużo większymi liśćmi (nawet do 20 centymetrów średnicy) oraz bluszcz kanaryjski, gdzie spory wachlarz 'pstrokatych' odmian.

 Hedera - Bluszcz - Klimop
 ''Lady Frances'
Hedera - Bluszcz - Klimop
Hedera - Bluszcz - Klimop
Hedera - Bluszcz - KlimopHedera - Bluszcz - Klimop Hedera helix - Bluszcz pospolity - Klimop (uprawa w ogrodzie) ( foto )

 

 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Hedera

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluszcz

https://nl.wikipedia.org/wiki/Hedera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz