czwartek, 17 września 2020

Salix integra - Wierzba całolistna,w. zwarta,w. japońska - Bonte wilg

                                           Wierzba całolistna, na macierzystych terenach, zaprawiona 'w bojach' - w japońskich górskich warunkach, w formie krzewiastej tworzy niskie, płożące się po ziemi pędy. Jej walory zdobnicze doceniona na wielu kontynentach. Jedną z atrakcyjniejszych odmian krzewiastych jest 'Pendula'. Liści ma zielone, lekko zaróżowione, jest również ozdobna w stanie

                                                                    Salix integra.eng
Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta,w. japońska - Bonte wilg
    'Hakuro nishiki'

bezlistnym dzięki czerwonym, zwisającym pędom. Wykorzystana do nasadzeń jako soliter, albo w grupie w formie nieformalnych żywopłotów, wyższych roślin przedzielających ogrodowe strefy, jako rośliny sezonowo zadarniające. 'Pendula'  i przepiękna 'Hakuro-nishiki', (ma brązowoczerwone pędy, młode liście są różowe, potem biało-zielone), są szczepione na pniach. Pełne lekkości i poruszenia
korony tych drzewek, zachwycają. Przy optymalnych warunkach uprawy, forma typowa jest krzewem osiągającym wysokość do trzech metrów i podobną szerokość, zaś tym w formie piennej 'doliczmy' wysokość podkładki.
                          Główną ozdobą od kwietnia do października, są liście. W zależności od odmiany są mniej, bądź bardziej nakrapiane, gdzie miks kolorów zieleni, bieli, żółtego, różowego i czerwonego. Pokrój korony dość zwarty i symetryczny, wzrost rośliny średni. Gdy jesienią poszarzeją i opadną liście, 'pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o funkcję zdobniczą, zaczynają odgrywać czerwone, albo bordowe pędy.

                           Chcemy zachować nieco nieporządny, luźniejszy pokrój korony, czy też bardziej symetryczny kulisty? To zadecyduje, jak często będziemy sięgali po sekator. Wczesną wiosną tniemy tuż nad oczkiem (zaraz ponad parą liści), gdyż inaczej z korony będą wystawać nieładne, nagie fragmenty pędów. Najsilniej tniemy roślinę w pierwszym roku uprawy, skracają jej pędy nad czwartym oczkiem. Jeśli czas nam pozwoli, później w sezonie, również skracamy pędy raz, może dwa o 1/3 ich długości.
                          Ekspozycja, gdzie rozproszone światło dzienne. Roślina, nie nadaje się na wystawę południową. Jeśli mamy sporą zieloną przestrzeń, wybierzmy taką lokalizację, w której zachodzące słońce będzie 'podświetlało' wielobarwne nakrapiane listki. Efekt 'wow' gwarantowany.
                                  Młode sadzonki najlepiej sadzić do gruntu kwiecień - maj. Wówczas rośliny mają więcej czasu na zaaklimatyzowanie i warunki zimowe nie będą dla nich już tak bardzo trudne. 


Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg
 
Bardzo ważny czynnik, mającym wpływ na zdrowy, witalny wygląd tych liściastych drzew, to drenaż. Przepuszczalne, średnio zasobne podłoże  o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, gdzie  pH delikatnie zakwaszone. Gleby zbite, czy te o zbyt niskim, czy za wysokim stopniu wilgotności, nie nadają się. Przed posadzeniem, wsypmy na dno dołka miks ziemi z kompostem; młode drzewko być może będzie potrzebowało wsparcia, dlatego nie wahajmy się zastosować czasowej podpory.
Jak wiadomo, ma miejsce brak równowagi hydrologicznej, dlatego o krzew/drzewko należy zadbać
i wędrować w jego stronę z konewką. Dodatkowe dostawy wody, szczególnie ważne, przez pierwsze dwa upalne lata i przy bezśnieżnych zimach - starsze rośliny z 'ugruntowaną pozycją' są bardziej wytrzymałe. Latem podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest dobrze przesuszona, rano, albo pod wieczór, (wówczas nie narazimy liści na poparzenia słoneczne). Zimą, dostawa wody w bezmroźny dzień, w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu.
Wzrostowi tego gatunku wierzby, sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Jeśli więc mamy możliwość, sadźmy drzewko w niedalekiej odległości od stawu, oczka wodnego, strumyka, rzeczki.
                                   Aby ochronić wierzbę zwartą przed przemarznięciami, poza wspomnianym już drenażem, ziemię wokół drzewka należy ściółkować. Taka całoroczna osłona  (z kamyków, żwirku, drobnej sosnowej kory bez żywicy, itp.), to * poprawa warunków wzrostu, *zmniejszenie parowania wody, * zmniejszenie erozji wodnej i wietrznej, * odpada nam odchwaszczanie.
                                    Jeśli chcemy takiego 'mikrusa' (1 - 1.5 metra wysokości)na tarasie, wówczas możemy go także prowadzić w donicy, gdzie pojemnik z odpływem, kilkunastocentymetrowa warstwa drenaży, odpowiednie podłoże, stały średni poziom wilgotności. Tutaj nie obędzie się bez przynajmniej dwukrotnego modelowania fryzurki.
Gdy liście opadną, należy je zgrabić, zebrać. Można je wykorzystać jako materiał do kompostownika.
Nawet jeśli rośliny posadzone w średnio żyznym podłożu, warto je w sezonie zasilać. Najpraktyczniej, naturalnymi 'dokarmiaczami'.  Rozcieńczone gnojówki z wodą z żywokostu, czosnku, pokrzyw. Więcej gimnastyki wymaga wiosenne usuwanie ściółki i wierzchniej warstwy ziemi po to, aby wymienić ją na nową niewyjałowioną. Można również wokół okręgu korony wykopać kilka, kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnić je mieszanką kompostu i ziemi.

Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg


Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg


Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg 
 
Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg

 
 

Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg


 
 

Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg 
'Flamingo'

 
 
 
 
 
Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg
 
 
 
 

Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg
 
 
 
 

Salix integra  - Wierzba całolistna,w. zwarta - Bonte wilg 
oraz Acer palmatum - Klon palmowy -  Japanse esdoorn (forma płożąca) ( foto )

 
 
 

Salix - Wierzba (gatunki) - Wilg (soorten) ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Salix_integra
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzba_ca%C5%82olistna
http://plantnu.nl/salix-integra-hakuro-nishiki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz