Lobelia przylądkowa, lobelia niebieska, to nie tylko śliczne 'chmurki' , którymi możemy wypełnić balkonowe, czy tarasowe kwietniki w sezonie. To również roślina, która doskonale sprawdza się w nasadzeniach bezpośrednio w gruncie, (plama kolorystyczna, obrzeża ścieżek, niższe z pięter jednorocznej rabaty). Sama w sobie pełna uroku, świetnie komponuje się z innymi kwitnącymi jednorocznymi. Ze względu na niedostosowanie do temperatur 'na minusie', na naszej szerokości prowadzona jako roślina jednoroczna.
Edging lobelia.eng
Edging lobelia.eng
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia |
Aktualnie, na rynku ogrodniczym jest możliwość zakupu kilkunastu odmian, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko pokrojem (zwarty kulisty, zwarty z dłuższymi zwieszającymi się pędami), ale również kolorami uroczych 'lobeliowych' kwiatuszków. Najpopularniejszy, jest oczywiście niebieski, ale można stworzyć miks, gdzie będą również barwy białe, bordowe, czy lawendowe.
Wczesnowiosenny wysiew nasion w rozsadniku. Nasiona powinny być
przykryte tylko cieniutką warstwą ziemi, lekko dociśnięte. Tak jak i dla rozsady, tak również dla egzemplarzy pławiących się na zewnątrz w słonecznych kąpielach, pojemnik z odpływem (swobodne ujście nadmiaru deszczówki), podłoże przepuszczalne o pH neutralnym w kierunku lekko zakwaszonego. Mieszanka ziemi, kompostu i 'rozluźniacza' (kamyki, żwirek, kulki).
Pikowanie do docelowych pojemników w połowie kwietnia, zaś do gruntu, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków - te w tym roku 'zdarzały się' do Zimnych Ogrodników.
Misy, kosze, donice, wypełnione 'lobeliowym' dobrem, również wynosimy na zewnątrz dopiero wówczas, gdy nie zetnie ich przymrozek.
Ekspozycja słoneczna przy założeniu, że będziemy dbali, aby rośliny wciąż miały stały średni stopień wilgotności podłoża. Nie może pozostawać nadmiar wody na podstawku, czy w osłonce.
Zasilamy od połowy kwietnia do momentu, gdy rozkwitną ostatnie kwiatostany. Używamy nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego dla roślin jednorocznych kwitnących. Stosujemy go według wskazówek na etykiecie.
Przy optymalnych warunkach uprawy, kwitnienie może trwać od połowy czerwca nawet do pierwszych jesiennych przymrozków, (oczywiście, w ostatnich tygodniach będzie słabsze, ale z tak wyrazistymi kolorami 'lobeliowe' kwiatuszki są widoczne niemal z każdego ogrodowego zakątku.
Brak zastrzeżeń dla zwartej, okrągławej formy, jak dla mnie, szczególnie dekoracyjne odmiany o zwieszających się pędach. Można je wyeksponować nie tylko na balkonowych balustradach, ale i w podwieszanych pojemnikach. Wówczas, przy odpowiednim dziennym oświetleniu, takie doniczkowce, to prawdziwe żywe działa sztuki.
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia
'Lavender' |
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia |
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia |
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia |
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia
oraz Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser ( foto ) |
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia oraz Petunia ×hybrida - Petunia ogrodowa ( foto ) oraz Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid) ( foto ) |
Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia oraz Pelargonium grandiflorum- Pelargonia wielokwiatowa ( foto ) |
Lobelia (gatunki) - Tuinlobelia (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lobelia_erinus
https://www.vip-colors.com/2016/07/callistemon-citrinus-kuflik-cytrynowy.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz