wtorek, 15 września 2020

Santolina viridis - Ziele oliwne - Olijfkruid

                                  Ziele oliwne, najczęściej jest gęstą, zwartą zimozieloną krzewinką, osiągającą od 20 do 40 cm wysokości i szerokości, z aromatycznymi częściami zielnymi i ciasnymi żółtymi kompozytowymi główkami unoszonymi na smukłych łodygach nad kępiastą 'zieleniną'. Ta zaś pożytkowana jest w kuchennych rewolucjach, gdyż jej smak i zapach są bardzo podobne do czarnych oliwek, (stąd polska nazwa). Popularnością ogromną, jeśli chodzi o użyteczność smakową, ciesz się

                                                                                   Santolina.eng
Santolina - Santolina.nl

Santolina viridis - Ziele oliwne - Olijfkruid

w krajach basenu morza śródziemnego, gdzie swoje właściwości zachowuje przez cały rok. Roślina charakteryzuje się niezbyt dużą mrozoodpornością, stąd u nas najczęściej traktowana jako jednoroczna,  (w ogrodzie, na balkonowym ziołowym zakątku). Zaś w czterech ścianach, jej dobro
można wykorzystywać przez cały rok.
Oczywiście, poza walorami smakowymi, można ją doceniać jako ozdobę kwitnącą, (czerwiec wrzesień). Jednak, rozsądniej jest wybrać jedną z tych dwóch funkcji dla konkretnego egzemplarza, gdyż jako regularni użytkownicy części zielonych, (do sałatek, pomidorów, sosów, pesto, do mięsa i ryb), utrzymamy przez przycinanie pojawianie się świeżych części, ale  nie nacieszymy oczy obfitym kwitnieniem. Dlatego, dla wartości zdobniczych plantu, warto go nie przycinać, za to podsypywać od kwietnia do końca sierpnia nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. A to znaczy, że nie będziemy mogli niczego wykorzystać do jedzenia. Ziele oliwne, wykorzystywane w kuchni, powinno być zasilane wyłącznie naturalnymi 'dokarmiaczami' ,(kompost, rozcieńczone z wodą gnojówki (z żywokostu, pokrzyw, czosnku) lub takimi środkami, jakie używamy, aby pobudzić do witalnego rozwoju warzywa.
Także zdecydowanie do uprawy w pojemniku z opływem, który można przed zimą przenieść do jasnego chłodnego pomieszczenia, gdzie będą plantowi dostarczane regularne niezbyt obfite dostawy wody, (ta zaś zawsze w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w jego otoczeniu).

Santolina viridis - Ziele oliwne - Olijfkruid
Ziele oliwne, potrafi w grupie kilku, kilkunastu sadzonek, elegancko podkreślać urodę niemal każdego ogrodowego zakątku, wytyczyć granice ścieżek, czy wspomóc swoją obecnością świąteczne dekoracje, (zimozielona). Może być sadzona w monotematycznym skupisku, albo w połączeniu z roślinami o innych kolorach liści.
                         Nowe egzemplarze, pozyskujemy poprzez wiosenny wysiew nasion, albo poprzez ukorzenienie górnych części pędów (pobrane latem, 'zimujące' w chłodnym, jasnym pomieszczeniu).
                       Sadzonki posadzone w drugiej połowie wiosny do wkopanych do gruntu donic, (na metr kwadratowy 7 sztuk), latem osiągną satysfakcjonujący rozmiar i rozpocznie się kwitnienie. Przy takim rozwiązaniu, donice bez dna, wówczas latem bezproblemowa uprawa, zaś przed zimą 'wygodne' przeniesienie do innych donic, które zakotwiczą na kilka miesięcy pod dachem.
                     Gdy spożytkujemy z konkretnego egzemplarza 60% jego aromatycznego dobra, warto kępkę przyciąć. Szybko 'odbije', a my znowu możemy korzystać z tej 'zieleniny'. Co do sztuk, które mają zdobić (dopuszczamy kwitnienie), pędy z przekwitniętymi ozdobami, nisko przycinamy, zaś czuprynkę tylko na kilka centymetrów, (o 1/3)
                      Podłoże średnio żyzne, przepuszczalne, o pH delikatnie zakwaszonym, (pierwszą warstwę w donicy niech stanowi kilka centymetrów żwirku, kamyków, bądź kulek 'wciągających' nadmiar wody). Miejsca zalewowe, czy te ze zbyt wysokim poziomem wilgotności, roślinie się nie nadadzą. Przy słonecznej miejscówce, stały umiarkowany poziom wilgotności tegoż podłoża. Ekspozycja jak najbardziej słoneczna. Ogród śródziemnomorski, czy bardziej na słońce wyeksponowana plac - zdecydowanie zyskają na obecności santoliny.       
Gdy w momencie rozpoczęcia kolejnego sezonu wegetacyjnego plant nie wygląda witalnie, przesadzamy do świeżego niewyjałowionego podłoża i ponownie przycinamy o 1/3.  Wiadoma sprawa, widok krótkich fryzurek, utrzyma się dwa, trzy tygodnie, po czym kępy zaczną się zagęszczać.
                             Ziele oliwne, wartości odżywcze, wartości lecznicze. Spożywanie tej rośliny, usprawnia pracę układu pokarmowego, krwionośnego, wydalniczego. Ma również realny wpływ na poprawę wyglądu skóry, wzmocnienie kondycji włosów i paznokci. To doskonały dodatek do syropowej mikstury, którą zechcemy stworzyć, gdy dopadnie nas przeziębienie - posiada bowiem właściwości wykrztuśne i antyseptyczne

Santolina viridis - Ziele oliwne - Olijfkruid

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Santolina
https://nl.qwe.wiki/wiki/Santolina
https://en.wikipedia.org/wiki/Santolina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz