piątek, 11 września 2020

Chelone obliqua - Żółwik ukośny - Schildpadbloem

                                     Żółwik ukośny,to nadal rzadko spotykana bylina. Dzięki temu, a przede wszystkim dzięki wyjątkowej urody i kształtów kwiatostanom, roślina ta jest pożądana w wielu zielonych przestrzeniach. Kwitnienie od połowy sierpnia do pierwszych jesiennych przymrozków, czyli większość okresu wtedy, gdy w naszych ogrodach już niewiele kolorowych akcentów.

                                                          Pink turtlehead.eng
Chelone -  Żółwik - Chelone. nl
Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem
W pierwszej fazie różowe, u innych odmian białe, albo kremowe kwiatuszki, przypominają kształtem wychodzącego ze skorupy żółwia, (nawiązanie do nazwy), przed samym przekwitnięciem w pełni otwierają się. Ozdobne, miododajne, więc 'przyciągną' do ogrodu wielu skrzydlatych małych przyjaciół, którzy przy okazji zapylą inne kwitnące rośliny.
                                        Część podziemną stanowi rozrastające się podziemne kłącze. Nie jest ono
bardzo ekspansywne, dlatego bez większego ryzyka możemy 'usadzić' je bez ogranicznika.
Delikatnie omszone proste pędy, liście lancetowate ciemno zielone, na brzegach ząbkowane.
Po kwietnym spektaklu roślina zamiera. Dlatego przed zimą warto uprzątnąć nadziemne pozostałości. I oznaczyć miejscówkę, aby kolejnej wiosny, przy przekopywaniu ogrodu nie zranić, nie ponacinać kłącza.
                                         Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. W zbyt słonecznej miejscówce, konieczne utrzymanie stałego stopnia wilgotności, czyli wizyty z konewką i wysokość rośliny do 60 centymetrów. Tam, gdzie dzienne światło rozproszone nawet 1.2 metra wysokości i bogate kwitnienie. W zbyt dużym zacienieniu, przy niedoborach wody, w zbyt ubogim podłożu - słabe kwitnienie.

Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem
 oraz Lunaria rediviva - Miesiącznica trwała - Vaste Judaspenning ( foto )

                                     To bylina, która lubi sobie podjeść. Także, poza próchnicznym w najgorszym wypadku, średnio zasobnym podłożu, wskazane zasilanie. Zasilanie od wiosny do momentu, gdy rozkwitną ostatnie charakterystyczne 'odętkowate' kwiatostany. W miejsce wieloskładnikowego nawozu przeznaczonego dla bylin kwitnących, można dwukrotnie obkopać roślinę kompostem, 9w marcu i w czerwcu) - wówczas w kilka, kilkanaście niezbyt głębokich dołków wkładamy kompost przemieszany ze świeżą niewyjałowioną ziemią. Oczywiście, podlewając inne rośliny rozcieńczonymi z wodą gnojówkami z pokrzyw, z żywokostu, z czosnku , również możemy się przespacerować w stronę żółwika.
                               W wieloletniej uprawie tej byliny, decydującym o sukcesie uwarunkowaniem będzie drenaż. Gdy 'mokre' lato, woda nie będzie zastawała, a gdy nadejdzie zima i minusowe temperatury, kłącze nie będzie przemarzało. Ziemia przepuszczalna, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Niestety, panuje brak hydrologicznej równowaga, dlatego nie obędzie się bez spacerów z konewką. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, (w czasie upalnych godzin, moglibyśmy poparzyć, zniszczyć części roślin); zimą podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.                                          
                                    Ze względu na głęboką zieleń listków, dla podbicia jej zdobniczej wartości, warto wykorzystać roślinę w nasadzeniach z kontrastującymi kolorami u innych bylin, czy jednorocznych (liście jasno zielone, srebrne, czerwone).

Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem


Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem

Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem

Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem
'Alba'

Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem
'Alba'


Chelone obliqua -  Żółwik ukośny - SchildpadbloemChelone obliqua -  Żółwik ukośny - SchildpadbloemChelone obliqua -  Żółwik ukośny - Schildpadbloem

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Chelone_obliqua
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82wik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Chelone
https://www.vip-colors.com/2018/07/lunaria-rediviva-miesiacznica-trwaa.html
https://www.vip-colors.com/2019/10/rosliny-ogrodowe-o-srebrnych-lisciach.html
https://www.vip-colors.com/2020/02/rosliny-ogrodowe-o-czerwonych-lisciach.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz