poniedziałek, 11 lipca 2016

Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser

                                             Kuflik cytrynowy, to krzew zimozielony. Na macierzystych terenach, to jest kontynencie australijskim, dorasta nawet do 12 metrów wysokości. W naszej, europejskiej strefie klimatycznej niestety nie możemy cieszyć się z tak dużych rozmiarów, ale przy odpowiedniej uprawie w szklarni, albo w pojemnikach, roślina ta może dorosnąć do 2 metrów wysokości i krzewić się na około półtora metra.
                                             Lemon bottlebrush.eng
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kallistemon - Rode lampenpoetser

                                    Latem, to piękna, oryginalna, pełna koloru ozdoba w ogrodach, na tarasach i większych balkonach. W jej posiadanie możemy wejść poprzez: wiosenny wysiew nasion, pobranie sadzonek zielnych w połowie lata, albo najprostsza droga -  zakup w centrach ogrodniczych. Krzew ten nie należy do najtańszych, ale zważywszy, na jego długowieczność i bardzo dekoracyjny charakter, sprawa wydaje się warta zachodu.
                               Sadzonkę umieszczamy w donicy z opływem, w ziemi przepuszczalnej, średnio żyznej o odczynie pH neutralnym lub lekko kwaśnym. Należy zwrócić uwagę
na umiarkowaną stałą wilgotność podłoża. Pomimo informacji o dużej odporności na zanieczyszczenia miejskie i czasowe przesuszenia, nam zależy na pięknym pełnym kwitnieniu rośliny, więc dbajmy o nią regularnie.  Podlewamy systematycznie, nigdy po liściach i kwiatach.  Starsze egzemplarze, przesadzamy, góra, co dwa sezony do numer większego pojemnika, róbmy to bardzo ostrożnie - krzew ma delikatną część podziemną, którą łatwo uszkodzić.

                             Kuflika, nawozimy, co dwa trzy tygodnie z początkiem okresu wegetacyjnego, to jest od kwietnia  do końca lipca nawozem granulowanym do roślin ogrodowych kwitnących (według wskazówek na etykiecie).


Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser                              Wiosną, robimy cięcie sanitarne - usuwamy przesuszone, przemarznięte, chore, wrastające do środka pędy. Lekko przycinamy wierzchołki pozostałych, pobudzając tym samym butelkowy krzew do rozrośnięcia. Latem, po zakończeniu kwitnienia, usuwamy mało dekoracyjne części.
Po trzech,czterech sezonach, warto także zadbać o odmłodzenie rośliny. Wówczas wiosną, wycinamy zdrewniałe pędy, jeden,albo dwa. Robimy to z rozmysłem, przede wszystkim myślmy o zdrowym rozwoju całej rośliny.
W czasie wiosny możemy dostrzec wzmożoną ilość opadających liści. To normalne, starzejące się liście opadają, a na krzewie wyrastają nowe, młode, pełne soczystej zieleni. Liście rosną naprzeciwlegle, są podłużne, im starsze, tym sztywniejsze. Po rozdarciu liścia daje się wyczuć delikatną cytrynową woń, stąd właśnie przymiotnik określający ten gatunek butelkowego krzewu. Liście zawierają olejki eteryczne.  A i za dużo nie musimy się domyślać, dlaczego potocznie nazwany 'bottle brush' - kwiaty swoim kształtem przypominają szczotki do mycia butelek.
                            Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser                              Ozdoby kalistemona, są zdecydowanie efektowne.  Egzotycznie wyglądające, około 10 centymetrowe dzieła sztuki, potrzebują kilkunastu tygodni, aby dojrzeć i zachwycić nas swoją czerwienią. Jeden kwiat, to wiele nitkowatych jaskrawoczerwonych pręcików, gdzie każdy jest zakończony żółtym pylnikiem. Kwiaty w swej eleganckiej formie utrzymują się nawet do miesiąca. Po ich przekwitnięciu wykształca się drewniejący owoc, który na roślinie może się utrzymywać nawet kilka lat. Jeśli nie będziemy z nich robili pożytku, warto je późnym latem usunąć. W ten sposób krzew wzbogaci się w dodatkową porcję energii.
                           Przed pierwszymi przymrozkami, kuflik cytrynowy wraca z letniska pod zadaszenie. Powinno to być pomieszczenie z dostępem do dziennego światła, gdzie w zimowe miesiące temperatura nie spada poniżej 5°C. Donicy nie ustawiamy bezpośrednio na zimnej posadzce; warto użyć taboretu, desek, płyt styropianowych. Ciepłe nogi zimą ( korzenie), to zdrowo rozwijająca się roślina przez pozostała część roku. Zimą podlewamy mniej obficie ( około 1/3 tego co latem), po prostu tak ,aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Wodą miękką , zawsze o temperaturze podobnej do tej, która panuje w otoczeniu rośliny.
                         Wbrew pozorom,  callistemon citrinus nie należy do roślin szczególnie wymagających. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem, w którym możemy go przezimować, pozostałe zabiegi pielęgnacyjne to sama przyjemność obcowania z tak oryginalną, pełną intensywnego koloru rośliną.
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser


Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetserCallistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
  oraz Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa,  (l. niebieska- Tuinlobelia ( foto ) Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser

Callistemon citrinus - Kuflik cytrynowy, Kalistemon - Rode lampenpoetser
   (egzemplarz nie do odratowania, zasuszona bryła korzeniowa)

 

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuflik_cytrynowy
https://en.wikipedia.org/wiki/Melaleuca_citrina
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rode_lampenpoetser

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz