czwartek, 20 września 2018

Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)


Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)

                                      Plektrantus koleusowaty,popularnie zwany komarzycą, na  naszym ryneczku kwietnym miewa się całkiem nieźle. Dzięki możliwości komponowania go z innymi roślinami, delikatnie się przewieszając zdobi w donicach z pelargoniami, werbenami i petuniami. Dla wielu,
kłopoty z nią, zaczynają się, gdy 'jakoś' trzeba ją przezimować.Więc, poznajmy informacje na temat jej uprawy.
                                                               Spurflowers.eng
 Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)
'Marginatus'

                        Ten gatunek plektrantusa, naturalnie rośnie na terenach Półwyspu Indyjskiego, na Wyspach Oceanii i na kontynencie australijskim. Czyli tam, gdzie jest ciepło, stosunkowo wysoka wilgotność powietrza i wiele dziennego światła. Główną, całoroczną ozdobą plantu, są jego
karbowane niewielkie jajowate liście; u gatunku zielone, u odmian mogą być dwu, bądź trójkolorowe (biały z zielonym, bądź biały z jasnym i z ciemnym zielonym). Subtelnie owłosione listki, rosną na ciemniejszej również ciut włochatej łodydze. Przy odpowiednich uwarunkowaniach, roślina kwitnie już wiosną, grzbiecistymi, dwuwargowymi kwietnymi ozdobami. Znajdują się one na szczytach pędów, mogą być białe,  liliowe, albo w delikatnym fiolecie.

                     Od momentu, gdy startuje sezon wegetacyjny, roślina 'wchodzi' na wysokie obroty. Regularnie dokarmiana od wiosny do końca lipca, powiększa i zagęszcza swój pokrój. Lubi 'podjeść', także dostawy nawozu (w płynie, bądź w granulacie), powinny być regularne.
                    Ekspozycja optymalna, to tak zwany 'jasny cień'. Silnie operujące promienie słoneczne, jak i zbyt duży cień, wpłyną niekorzystnie na rozwój komarnicy. Przecież nie chcemy poparzonych słońcem listków, czy wyciągających się, łysiejących pędów. Czyli wystawa południowa, jak i te miejsca, w których słońce operuje od 11tej do 15tej, odpadają.
                 Ze względu na to, że plektrantus koleusowaty  jest rośliną niemrozoodporną, w naszych warunkach, jego uprawę prowadzi się w pojemnikach. Donica z odpływem, o dwa, trzy numery większa od bryły korzeniowej, pierwsza warstwa drenaż (3 do 5 centymetrów kamyków, żwirku,czy keramzytu). Taki starter, przekłada się nie tylko na bieżącą ochronę plantu przed zalaniem, ale także będzie miał wpływ na jakość w niedalekiej przyszłości pobieranych sadzonek. Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)
'Marginatus'

Podłoże luźniejsze, przepuszczalne. Ziemia ogrodowa przemieszana z kilkoma garściami humusu, bądź kompostu. Tak jak i 'podjeść', tak i w sezonie, to roślinne kadzidełko lubi podpić. Dostawy wody systematyczne, w momencie, gdy przeschnięta wierzchnia warstwa ziemi. Nie lejemy po nadziemnych częściach, nie pozostawiamy wody na spodku. Wysoki stopień wilgotności wskazany, więc zwilżacze, albo kamyki na spodku zalane wodą i dopiero doniczka - takie rozwiązanie się na pewno sprawdzi.
Jeśli w czasie lata, któraś z części rośliny będzie wyglądała nieestetycznie (przesuszone listki, połamany pęd) - usuwamy. Niech nasza roślinna żywa dekoracja, zachowa energię dla zdrowych, niezakłócających jej rozwój elementów.
                         Rozpoczęła się jesień, a przed nami decyzja, czy nie zadawać sobie trudu i pracy z przezimowaniem w domu komarzycy, czy też to zrobić. Na rynku ogrodniczym, każdej wiosny jest spora dostępność kilku odmian tego koleusa. Dzieje się tak, ponieważ wielu osobom nie udaje się roślinki przez chłodne miesiące przetrzymać w formie. Ale,czy na pewno znajdziemy następnej wiosny tę odmianę, którą mamy? Czy nie warto spróbować?
                     Krąży wiele mitów, że zimą dla tego doniczkowca musi być ciepło i mnóstwo dziennego światła, a podlewanie tyle o ile ... otóż sprawa ma się z goła inaczej. Przed przeniesieniem, jeśli to bardzo bogato rozrośnięta roślina, bez obaw możemy przyciąć nie więcej niż 1/3 pędów. Gdy skrócimy fryzurkę za bardzo, część korzeni przybyszowych zacznie zamierać  i plant nam wypadnie.
 Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)
'Marginatus'

Gdy za oknami tęgie mrozy, komarzyca powinna znajdować się w pomieszczeniu, gdzie jest temperatura pomiędzy 10, a 15°C. Miejsce z dostępem do dziennego światła, ale tam, gdzie nie ma przeciągów i nagłych spadków, czy skoków temperatury. Komarzyca 'pije', w tym momencie mniej, ale dostawy wody powinny być regularne. Podstawowy wskaźnik, to dobrze przesuszona wierzchnia warstwa. 
                 Mniej więcej w drugim tygodniu marca, robimy odkłady. To będą nasze młode egzemplarze na bieżący sezon. Po to właśnie wcześniej sadziliśmy roślinę w nieco w dwa, trzy numery większej od bryły korzeniowej donicy. Wytyczamy w pojemniku sektor, delikatnie wybieramy warstwę starej ziemi, uzupełniamy świeżą, kładziemy pęd i uciskamy go patykiem 'widełkami', tak, aby wciąż był podstawą z rośliną macierzystą, ale i miał szansę ukorzenić się. 
Nie zmieniamy strategii z podlewaniem, z miejscówką w pomieszczeniu. 
W połowie kwietnia, młode egzemplarze  mają korzonki i są gotowe rozpocząć samodzielnie kolejny sezon wegetacyjny. 
             Jeśli ich posadzimy wokół werandy kilka, to nie tylko będą zdobiły przez resztę wiosny, całe lato i początek jesieni, ale także stanowiły naturalną barierę dla wszędobylskich, utrudniających wieczorny wypoczynek na dworze komarzyc. Po roztarciu listka, poczujemy specyficzną woń, dla człowiek a nie jest odpychającą, dla tych małych agresorów tak.

Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid)
 
Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid) 

 
 
 
 
Plectranthus glabratus, p. coleoides - Plektrantus koleusowaty, (Komarzyca) - (Mottenkruid) 
oraz Petunia ×hybrida - Petunia ogrodowa  ( foto )
oraz Lobelia erinus - Lobelia przylądkowa, (l. niebieska) - Tuinlobelia ( foto )

 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plektrantus_koleusowaty
https://en.wikipedia.org/wiki/Plectranthus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz