wtorek, 3 listopada 2020

Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta

                                 Celozja srebrzysta, celozja pierzasta - to kolejna z atrakcyjnych odmian gatunku. Wcześniej zostały opisane celozja grzebieniasta oraz celozja kłosowa. Czym ta różni się od poprzednich? Budową kwiatostanów; są krótsze i bardziej pierzaste, (korpulentne) od tej, które posiada kłosowa i całkowicie odmienne, jeśli chodzi o kształty jakie są u grzebieniastej.

                                                                                 Celosia argentea.eng

Celosia - Celozja - Celosia.nl
Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta

                           Jeśli szukacie Państwo do ogrodu, na balkon, czy taras wyrazistych sezonowych kwietnych ozdób, celozja srebrzysta pierzasta to będzie to. Intensywne, niemal neonowe kolory kwiatostanów, to największy atut tych roślin. Jak w przypadku pozostałych odmian, również i tutaj ma miejsce bardzo długi okres kwitnienia. Od czerwca, aż do pierwszych przymrozków. Wysokość roślin,

podług odmian,  od 30 do 60 centymetrów. Kolor jaskrawych kwiatostanów:żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, czerwony. Choć na naszej szerokości, plant ten jest traktowany jako jednoroczny, ponieważ bardzo źle znosi temperatury na minusie, to w sezonie emanuje kolorową kwietną energią. Warto więc rozważyć zakup rośliny, aby ustroić nią ogrodowe, balkonowe, bądź tarasowe przestrzenie.Tło dla tych głównych dekoracji stanowią pokaźne liście, są pojedyncze, jajowato-lancetowate,soczyście zielone. Celozja pierzasta,  można wyeksponować w  pojemniku jako soliter, ale i w gruncie, i w donicach lepiej prezentuje się w nasadzeniach grupowych. Czyli po kilka sztuk, w tej samej palecie kolorystycznej, albo wielobarwnej. W kompozycji z innymi jednorocznymi, jako jedno z pięterek rabaty, albo w miksie równych sobie - z kwitnącymi, czy z tymi, które są ozdobne 

Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta
 'Ice cream Strawberry'

wyłącznie z liści. Ze  względu na brak odporności na temperatury minusowe, od samego początku, czyli od momentu wysiania nasion, należy rośliny przed tym zagrożeniem chronić. Wysiew do rozsadnika na początku marca. Ważne, aby nie do zimnej ziemi i w pomieszczeniu, gdzie temperatura pomiędzy 18, a 22℃. Wschody następują dość szybko, ale nie martwmy się tym, że maj za pasem, a ten gatunek celozji wciąż pod dachem. Sadzonki wyhodowane, zakupione - na zewnątrz do gruntu, czy do docelowych granic trafić powinny dopiero wówczas, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, (w tym roku było to dopiero po Zimnych Ogrodnikach). Przy regularnym usuwaniu już nieestetycznie prezentujących się kwiatostanów, wydłużamy okres kwitnienia i wspomożemy roślinę do rozwijania młodych 'piórek'. 

Miejscówka zaciszna, osłonięta od silnych wiatrów. Ekspozycja słoneczna. Podłoże przepuszczalne próchnicze, dobrze zasobne. Nawozimy od momenty 'wyprowadzki ' na letnisko do końca sierpnia, nawozem wieloskładnikowym dla roślin jednorocznych kwitnących; bądź korzystamy z 'dokarmiaczy' naturalnych, takich jak rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek). Podlewamy regularnie, starając się utrzymać średni stopień wilgotności gleby. Nie zostawiamy wody w osłonce,czy na podstawku. Temperatura płynu powinna być w zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Podlewamy rano, albo pod wieczór tak, aby w czasie najsilniejszych operacji słonecznych woda nie popaliła części roślin.

Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta (foto)
Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta (foto)
 
Celosia argentea var. plumosa - Celozja srebrzysta, c.pierzasta


 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Celozja

https://nl.wikipedia.org/wiki/Celosia

https://en.wikipedia.org/wiki/Celosia_argentea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz