środa, 19 września 2018

Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes

                                                Jałowiec chiński, to iglak, który potrafi zaprezentować się w wielu odsłonach. Splot igieł, ich kolor, o formie symetrycznej,bądź luźnej i przy wysokościach od 50 centymetrów do ponad 18 metrów. Spore spectrum możliwości przy wyborze którejś z odmian do własnej zielonej przestrzeni.


                                               Chinese juniper.eng
Juniperus - Jałowiec  - Jeneverbes 
Juniperus chinensis - Jałowiec chiński
  'Torulosa'

                         Gatunek, doskonale dostosowujący się do przestrzeni miejskich, gdzie wyższy stopień zanieczyszczeń powietrza; zniesie także w całkiem niezłe kondycji czasowe susze. Zachowuje swoja zieloną, bądź zielono niebieską, czy zielono szarą szatę, przez cały rok. Bogactwo atutów, a to niby tylko jałowiec.
                            Pokrój zróżnicowany, od wysokich drzew, poprzez rozrośnięte krzewy do
niewielkich krzewinek. Łuskowate igły  o różnej długości i grubości. Ciasno ułożone, bądź w luźnym zbiorze. Po przekwitnięciu mało dekoracyjnych,niewielkich kwiatów, zawiązują się szyszkojagody, jak to jest w naturze roślin nagozalążkowych. Z zalążków powstają nasiona, po czym łuski niewielkich szyszek na powrót zrastają się. Szyszkojagody, w trakcie dojrzewania zmieniają kolor, przechodzą z jasnozielonego do ciemno niebieskiego.
                        W zależności od tego, jaką dysponujemy przestrzenią, możemy wybrać jedne z większych, bądź z mniejszych egzemplarzy, czy też skomponować kilka w jedną grupę. Będą one stanowiły niższe, bądź wyższe zimozielone piętro , mogą także tworzyć żywopłot, bądź stanowić tło dla kolorowych letnich bylinowych rabat. Są także odmiany, które godnie prezentują się, gdy zostaną posadzone jako soliter na odsłoniętym terenie (na przykład, malownicza odmiana ze zdjęć,  'Torulosa').
                        Uprawę jałowca chińskiego możemy rozpocząć z wysiewu nasion, albo przez zakup sadzonki ze szkółki, cieszącej się bardzo dobrą reputacją. Pamiętajmy, zdrowy maluch z dobrze rozbudowaną bryłą korzeniową, to w przyszłości pomyślnie rozwijający się i cieszący swoją dekoracyjnością egzemplarz. Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
  'Stricta'
                                     
                                    Ekspozycja słoneczna, sprzyja bogato prezentującemu się kolorytowi igieł. W zbyt dużym cieniu, nie wydobędziemy z rośliny jej wszystkich walorów. Większość odmian jest wysoce dostosowana do czasowych susz i wysokich temperatur minusowych zimą. Miejmy jednak na uwadze, że roczne i dwuletnie okazy warto przed nadejściem mrozów zabezpieczyć. Podsypać pień dodatkowym kopczykiem ziemi, dodatkowo obłożyć świerkowymi gałązkami. Gdy obfite opady śniegu, a nasz iglak nie ma kompaktowego pokroju, jego luźno przewieszające pędy są narażano na połamanie. Od czasu do czasu, strząsajmy więc z nich śnieg, albo wcześniej jesienią, zabezpieczmy  obwiązując pędy sznurkiem.
                               Podłoże lekkie, przepuszczalne, średnio żyzne, najkorzystniej, gdy o neutralnym pH. Stała umiarkowana wilgotność podłoża, choć w ziemiach bardziej piaszczystych, gdzie czasowe przesuszenia, roślina także sobie poradzi. Tutaj jednak nie dzicz, a nasz ogród - zadbajmy więc, aby bryła korzeniowa nie usychała. Miejsca zalewowe i te z wysoką wilgotnością, nie sprawdzą się. Jeśli gleba zbyt uboga, możemy każdej wiosny na okręgu korony krzewu, drzewa, wykopać kilkanaście dołków i powkładać z nie przemieszany z ziemią kompost (humus, krowiak).
Ze względu na niezbyt głęboki system korzeniowy, nie jest wskazane przesadzanie - zapraszając więc jałowca chińskiego do ogrodu, dobrze zastanówmy się nad miejscem, gdzie zechcemy go posadzić. Poza płytko rozrastającymi się korzeniami, będzie przecież także potrzebował odpowiedniej przestrzeni do życia.  Skalniaki i owszem, ale skarpy już nie - przy silniejszych deszczach, krzew może nam 'spłynąć'. Natomiast, przy otwartej przestrzeni, gdzie bywają bardzo silne wiatry, struktura korzeniowa może zostać naderwana, w takich przypadkach rzadko kiedy da się krzew wyleczyć.
                            Jeśli nie prowadzimy uprawy tej rośliny na potrzeby żywopłotu, wskazane jest wyłącznie cięcie sanitarne połączone z pielęgnacyjnym. Jak każdy żywy organizm i ten iglak się starzeje, trzeba więc usuwać postarzałe, połamane, nieestetycznie wyglądające pędy.
                               Przy odpowiednim wyborze miejsca nasadzenia, roślina niemal bezobsługowa. Jednak, gdy oddamy jej nieco uwagi i czasu, jeszcze piękniej będzie zdobiła przez wiele lat naszą zieloną strefę.
                          
Ważna sprawa: gdy się chce przesadzić jałowiec, należy przed wykopaniem oznaczyć położenie w jakim rósł poprzednio, na przykład, zawiązać czerwoną wstążeczkę na północnej stronie krzewu . Następnie w nowym miejscu ustawić właściwą stroną ku kierunkowi północnemu. Wtedy, przy spełnieniu pozostałych warunków (gleba, jej stopień wilgotności itp), roślina powinna się przyjąć bez problemu.


Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
  'Stricta'

             

Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
'Torulosa'Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
'Torulosa'Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
'Torulosa'Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
'Torulosa' 
 
Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes
 
 
 

Juniperus chinensis - Jałowiec chiński - Jeneverbes

 
 

Juniperus - Jałowiec (gatunki) - Jeneverbes (soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Jeneverbes_(geslacht)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%82owiec_chi%C5%84ski
https://en.wikipedia.org/wiki/Juniperus_chinensis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz