piątek, 18 września 2020

Sedum sexangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid

                                            Rozchodnik sześciorzędowy, jest kolejną z roślin z rodziny gruboszowatych, która doskonale odnajdzie się w słonecznej ogrodowej miejscówce. Wyraźnie odczuwalny brak równowagi hydrologicznej, więc 'rozchodnikowe'zadarniające dywaniki, które zaadoptują się w tych niełatwych uwarunkowaniach, mile widziane.
                                                                      Tasteless stonecrop.eng
Sedum sexangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid
                                          
U rozchodnika sześciorzędowego, niezbyt długa łodyga (5 do 15 centymetrów), delikatnie się płoży, co również przekłada się rozrost darni, rezolutny podbój kolejnych centymetrów w ogrodzie.
Mięsiste, kolumnowe, (wałeczkowate); wyrastają w zwartym pokroju, zwykle w 5–6 regularnych rzędach, (stąd nazwa gatunku). Wiosną mają brunatne zabarwienie, potem są
jasnozielone.
Kwiatuszki żółte, zebrane w podbaldachy na szczytach pędów. Płatki korony prawie poziomo odstające, wąskolancetowate. Drobnica, jednak dzięki słonecznemu kolorowi widoczna niemal z każdego ogrodowego zakątku.
                                      Ogrody przydomowe, ogrody skalne, jedno z najniższych pięter kompozycji naturalistycznej, albo bardziej egzotycznej - stworzonej z samych sukulentów. Wszędzie tam roślina ta znajdzie zastosowanie. Doskonale sprawdzi się w nasadzeniach grupowych (9 - 12 sztuk na metr kwadratowy); jego uroda również może być wyeksponowana jako soliter - wtedy przy uprawie pojemnikowej, gdzie donica z odpowiedniego tworzywa, (aby bezpiecznie zimować) i z odpływem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jego walorów zdobniczych w miksie z innymi roślinami, (tutaj zwróćmy uwagę,  na wybranie tych z 'podobnymi potrzebami' (warunki glebowe, ekspozycja).
Na czas zimy, na terenach, gdzie można spodziewać się spadków temperatury poniżej -15°C, zaleca się pod koniec października podsypanie sukulenta dodatkową warstwą ziemi.

Sedum sezangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid

                             Sukcesem w jego uprawie przez cały rok w gruncie jest drenaż (!) W zbitej miejscówce, tam gdzie zastaje woda, albo jest wysoki poziom wilgotności, roślina na pewno wypadnie. Zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, również nie wskazane - soczyste pędy mogą zacząć wiotczeć.
                               Pokrój tego rozchodnika jest zwarty i pełen witalności. Dość łatwo możemy pomnożyć jego słoneczne 'poletka', rozdzielając i ukorzeniając soczyste pędy, (od końca maja do połowy sierpnia). Sadzimy je  bezpośrednio do gruntu, albo do pojemników, (gdzie odpowiednie przepuszczalne podłoże, takie jakiego używamy w uprawie innych sukulentów i kaktusów).
Gdy takiego nie mamy możliwości zakupić, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi  ogrodowej
w proporcjach 1:1:1.Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.
Zasilamy nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem dla kaktusów i sukulentów, zaś w ogrodzie wiosną obkopujemy wokół kompostem,  albo  w sezonie podlewamy rozcieńczonymi z wodą naturalnymi gnojówkami (z czosnku, z pokrzyw, z żywokostu).  
W obu przypadkach nawożenie od marca do momentu, gdy rozkwitną ostatnie słoneczne kwiatostany.
Gdy te części nie spełniają już swojej dekoracyjnej funkcji, wówczas 'unoszące' je pędy odcinamy jak najniżej. Dzięki temu zabiegowi, po pierwsze sukulent spożytkuje zaoszczędzone substancje odżywcze na inne młode części, a po drugie zabieg ten znacząco wpłynie na zwiększenie pokroju. 
Niszczejące, przemarznięte, przesuszone, chore części usuwamy w przeciągu całego roku.

Sedum sexangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid


 
 

 
 
Sedum sexangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid

 
 
 
 

Sedum sexangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid

 
 
 
 

Sedum sexangulare - Rozchodnik sześciorzędowy - Zacht vetkruid

 

 

Sedum - Rozchodnik (gatunki) - Vetkruid (variëteiten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik_sze%C5%9Bciorz%C4%99dowy
https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_sexangulare

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz