wtorek, 22 września 2020

Artemisia dracunculus - Bylica draganek - Dragon

                               Bylica draganek, bylica estragon, bylica głupich, draganek, estragon - to roślina wielozadaniowa. Swoim wyglądem wzbogaci nie tylko przestrzenie wyznaczone do uprawy ziół i roślin przyprawowych, ale każdy ogrodowy zakątek, gdzie docenia się naturalność świata flory. To również roślina lecznicza, (wspomaga pracę wielu układów - pokarmowego, krwionośnego, moczowego). Skarb bezcenny dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą używać soli. Estragon dodany do sałatek, octów ziołowych, przy robieniu kiszonek, do 'końcowego' przyprawienia ryb na talerzu, do ugotowanych, czy usmażonych jajek -  używamy go w wydaniu naturalnym. Nie gotujemy, nie pieczemy, nie smażymy. Po obróbce termicznej potrawa z dodatkiem draganka, będzie po prostu niesmaczna.

                                                           Tarragon.eng

Artemisia dracunculus - Bylica draganek - Dragon

                            W temacie uprawy, przy założeniu, że od samego początku zapewnimy jej odpowiednie warunki, bylica draganek będzie niemal bezobsługowa. Charakteryzuje się 'średnią' mrozoodpornością, (przemarza powyżej -18°C), dlatego przed zimą warto ją niziutko przyciąć oraz obsypać kilkucentymetrowym kopczykiem ziemi. Czy to te rośliny, które rosną w ogrodzie, czy też te w donicach na balkonie, czy na tarasie. Przy uprawie w pojemniku z odpływem, zwróćmy uwagę, aby

był z materiału, który pozwoli bezpiecznie bryłom korzeniowym przezimować, (grubsze ścianki).    Rozmnażanie przez podział części podziemnych kwiecień - maj. Kwitnienie, kwiaty koszyczki, zebrane w luźne wiechy; 'drobnica' ta zdobi od lipca , pojedyncze kwiatostany rozwijają się nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

                        Choć roślina, nieźle poradzi sobie tam, gdzie czasowe susze, chcąc mieć z niej latem  zwartą zieloną 'plamę'  (bez żółknących, popalonych liści), warto ją ulokować tam, gdzie podłoże średnio żyzne, ze stałym średnim stopniem wilgotności. Ekspozycja z dziennym światłem przefiltrowanym. Od czasu do czasu zasilanie naturalnymi rozcieńczonymi gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), w zupełności wystarczy. Mając na uwadze wykorzystanie dóbr tego gatunku bylicy w potrawach, nie wolno jej  zasilać nawozami przeznaczonymi do roślin, których zadaniem jest wyłącznie dekoracyjna odsłona (!).

                          Gdy zależy nam na zdrowych, witalnych roślinach, nie dopuszczajmy do ich przesuszania, czy zachwaszczenia. Tak więc latem, regularne poranne, albo wieczorne spacery z konewką i od czasu do czasu wyrywanie chwastów. 

Artemisia dracunculus - Bylica draganek - Dragon
Artemisia dracunculus - Bylica draganek - Dragon
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://nl.wikipedia.org/wiki/Dragon_(plant)

https://en.wikipedia.org/wiki/Tarragon

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bylica_draganek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz