piątek, 22 września 2023

Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort)

                              Barbula szara,  naturalne siedliska tego liściastego krzewu znajdują się we wschodnich Chinach oraz w Japonii. Ze względu na wysokie walory zdobnicze, roślina ta chętnie zapraszana jest do przydomowych ogrodów, parków i kompleksów zieleni miejskiej. Oczywiście, jej strojne niebieskie kwitnienie doskonale wzbogaci każdy z ogrodów japońskich. Walory wizualne, długi okres kwitnienia,

Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort)

niezbyt duże nakłady prac przy uprawie oraz tolerancyjność do zanieczyszczeń miejskich, to wszystko zachęca, aby zaprosić ten gatunek barbuli do swego ogrodu.W sprzedaży młode sadzonki najczęściej od drugiej połowy sierpnia i we wrześniu, a to dobry czas na uziemianie. W dołek na spód wsypmy mieszankę

kompostu z ziemią, a dopiero na tę warstwę ustawmy bryłę korzeniową. Barbula szara posadzona jako soliter dobrze zaprezentuje się dopiero po dwóch latach uprawy; po cięciach zagęści się i będzie wyraźnie widać, że witalnie się rozrasta. Pokrój sztywnych pędów dość zwarty, docelowe wysokości/szerokości to pomiędzy 0.7, a 1.2 metra - im bardziej optymalne warunki uprawy, tym bardziej rozrośnięty egzemplarz.  Kwitnienie charakterystycznych niebieskich kwiatostanów rozpoczyna się już  w sierpniu, a pojedyncze utrzymują nawet do początku listopada. Barbula szara jest rośliną miododajną, także przyjaznym ogrodowym oblatywaczom zapewni darmową stołówkę. Po zakończeniu kwitnienia suszki można pozostawić, albo pędy 'ciachnąć' o 1/3 długości. Gdy pozostawione przez zimę, na początku wiosny właściwe cięcie odmładzające - wówczas wszystkie pędy tniemy na wysokość 0.2 do 0.3 metra od ziemi. Zabieg ten przełoży się na zagęszczenie pokroju, a co za tym idzie na bogate kwitnienie w sezonie.  W zimniejszych obszarach kraju, warto pędy skrócić co nieco przed zimą, bo krzew trzeba potraktować otuliną/drobno oczkowaną siatką i podsypać niewielkim kopczykiem ziemi, bo inaczej krzew przemarznie.

Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort)
 
Gleby średnio żyzne należy dodatkowo nawozić. Doskonale sprawdzą się naturalne metody dokarmiania podłoża. Można również stosować nawozy wieloskładnikowe dedykowane krzewom kwitnącym, (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). 
                         Ekspozycja jasna, ale nie południowa. Stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą. Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy barbuli samej sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. 
                           Ten krzew ozdobny rozmnażamy przez pobranie ui ukorzenienie w czerwcu sadzonek zielnych, albo we wrześniu pobieranie i ukorzenienie sadzonek półzdrewniałych (najlepiej z niekwitnących pędów bocznych). W obu przypadkach, bardzo pomocny będzie środek ukorzeniający.
                          Barbula szara bardzo ładnie wygląda, gdy posadzona z innymi roślinami. Wtedy w kompozycji takie, które mają podobne potrzeby w temacie uprawy i każda z nich powinna mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do zdrowego rozwoju.
 
 


Caryopteris x clandonensis - Barbula klandońska - Blauwe spirea  ( foto )
 
 
 
 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz