piątek, 22 września 2023

Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort)

                              Barbula szara,  naturalne siedliska tego liściastego krzewu znajdują się we wschodnich Chinach oraz w Japonii. Ze względu na wysokie walory zdobnicze, roślina ta chętnie zapraszana jest do przydomowych ogrodów, parków i kompleksów zieleni miejskiej. Oczywiście, jej strojne niebieskie kwitnienie doskonale wzbogaci każdy z ogrodów japońskich. Walory wizualne, długi okres kwitnienia,

Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort)

niezbyt duże nakłady prac przy uprawie oraz tolerancyjność do zanieczyszczeń miejskich, to wszystko zachęca, aby zaprosić ten gatunek barbuli do swego ogrodu.W sprzedaży młode sadzonki najczęściej od drugiej połowy sierpnia i we wrześniu, a to dobry czas na uziemianie. W dołek na spód wsypmy mieszankę

kompostu z ziemią, a dopiero na tę warstwę ustawmy bryłę korzeniową. Barbula szara posadzona jako soliter dobrze zaprezentuje się dopiero po dwóch latach uprawy; po cięciach zagęści się i będzie wyraźnie widać, że witalnie się rozrasta. Pokrój sztywnych pędów dość zwarty, docelowe wysokości/szerokości to pomiędzy 0.7, a 1.2 metra - im bardziej optymalne warunki uprawy, tym bardziej rozrośnięty egzemplarz.  Kwitnienie charakterystycznych niebieskich kwiatostanów rozpoczyna się już  w sierpniu, a pojedyncze utrzymują nawet do początku listopada. Barbula szara jest rośliną miododajną, także przyjaznym ogrodowym oblatywaczom zapewni darmową stołówkę. Po zakończeniu kwitnienia suszki można pozostawić, albo pędy 'ciachnąć' o 1/3 długości. Gdy pozostawione przez zimę, na początku wiosny właściwe cięcie odmładzające - wówczas wszystkie pędy tniemy na wysokość 0.2 do 0.3 metra od ziemi. Zabieg ten przełoży się na zagęszczenie pokroju, a co za tym idzie na bogate kwitnienie w sezonie.  W zimniejszych obszarach kraju, warto pędy skrócić co nieco przed zimą, bo krzew trzeba potraktować otuliną/drobno oczkowaną siatką i podsypać niewielkim kopczykiem ziemi, bo inaczej krzew przemarznie.

Caryopteris incana - Barbula szara - Caryopteris(soort)
 
Gleby średnio żyzne należy dodatkowo nawozić. Doskonale sprawdzą się naturalne metody dokarmiania podłoża. Można również stosować nawozy wieloskładnikowe dedykowane krzewom kwitnącym, (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). 
                         Ekspozycja jasna, ale nie południowa. Stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą. W glebie panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy barbuli samej sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. 
                           Ten krzew ozdobny rozmnażamy przez pobranie ui ukorzenienie w czerwcu sadzonek zielnych, albo we wrześniu pobieranie i ukorzenienie sadzonek półzdrewniałych (najlepiej z niekwitnących pędów bocznych). W obu przypadkach, bardzo pomocny będzie środek ukorzeniający.
                          Barbula szara bardzo ładnie wygląda, gdy posadzona z innymi roślinami. Wtedy w kompozycji takie, które mają podobne potrzeby w temacie uprawy i każda z nich powinna mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do zdrowego rozwoju.
 
 


Caryopteris x clandonensis - Barbula klandońska - Blauwe spirea  ( foto )
 
 
 
 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz