piątek, 8 lutego 2019

Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar

                              Oczar pośredni, jest przykładem rośliny, która 'nie boi się' zimy i właśnie o tej porze roku, prezentuje się w najpiękniejszej kolorowej odsłonie.  Czy i my nie chcielibyśmy w swoim ogrodzie takiego cudu? To proste i 'do zrobienia', jeśli już na samym początku, w odpowiedni sposób zaopiekujemy się tym krzewem. Potem, będzie on wymagał od nas tylko niewielkiego nakładu pracy, a przy tym słonecznie, bądź ogniście, rozweselał zimowe otoczenie setkami

                                                 Hybrid witch hazel.eng
Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
'Arnold's promise'

oryginalnych kwiatów. Zaś latem i jesienią, funkcję dekoracyjną, przejmie feta barw 'leszczynowatych' listków (latem zielone, jesienią przebarwiające się na słoneczne, pomarańczowe i czerwone kolory).
                              Oczar pośredni, jest mieszańcem. Powstał z połączenia dwóch gatunków Hamamelis japonica x Hamamelis mollis. Efekt botanicznych prac, to wiele kolorowych odmian tej
hybrydy. Poza najbardziej znaną, kwietną słoneczną odsłoną oczaru, przez internet, w centrach ogrodniczych, czy w zaprzyjaźnionych szkółkach, możemy zaopatrzyć się w w rośliny z kwiatami pomarańczowymi, czy czerwonymi. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, każdy z tych kolorów, na tle zimowych i wczesnowiosennych krajobrazów, będzie pięknie rozweselał, ocieplał ogrodowe otoczenie. Docelowa wysokość roślin, to pomiędzy 3, a 4 metrami, także najbardziej wskazane, to nasadzenie pojedyncze. Młode sadzonki powinny zostać umieszczone w miejscu osłoniętym przed silnymi mroźnymi wiatrami. Oczywiście, oczarowi zmagania z zimową aurą nie obce, jednak co młoda roślina, to młoda i nad nią pokłonić należy się bardziej. Jeśli 'młodzik' zdrowo będzie wzrastał, w przyszłości po wielokroć nadrobi bogate kwietne odsłony.
                            Przy dość 'ciepłych' zimach, kwitnienie może rozpocząć się już w połowie stycznia i trwać do połowy kwietnia. Budowa kwiatu oczaru, jest efektowna i rzadko spotykana. Więc poza, nietypową porą kwitnienia i ten walor ma wielki wpływ na to,  że roślina postrzegana jest za wyjątkowo dekoracyjną. Pełne wyrazistego koloru ozdoby, wyrastają po 2, czy 4, są nitkowate, jakby pomięte. Dopiero po nich, krzew, małe drzewko, zaczynają ozdabiać liście.Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
'Aphrodite'

Ulistnienie skrętoległe. Liście podobne kształtem do tych, jakie posiada leszczyna, z tym, że bardziej asymetryczne. Zielone, przed opadnięciem jesienią, w zależności od odmiany, przebarwiają się z większą intensywnością w kolor żółty, pomarańczowy, bądź, jak już wspominaliśmy, w czerwony.
Owoce stanowi zdrewniała torebka, wypełniona dojrzewającymi nasionami.
                                 Oczar pośredni, najczęściej prowadzi się jako krzew ale można także w formie piennej. Eksponowany jako soliter.  W temacie uprawy, jak już wspomnieliśmy, jest bardzo ważny początek. Wybór miejsca nasadzenia, klasa gleby, ilość dziennego światła i stopień wilgotności podłoża.
                               Gleby średnio-ciężkie, średnio żyzne, gdzie umiarkowana przepuszczalność, stały średni poziom wilgotności, dobrze przyjmujące ciepło o pH delikatnie zakwaszonym.
Jeśli spełnione powyższe warunki, ekspozycja, w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Przy glebach, nie spełniających wszystkich wymogów, zalecane nasadzenia tam, gdzie latem w godzinach południowych jest cień.
                                   Mamy do czynienia z soliterem, więc niech nas nie zwiedzie niepozorny rozmiar młodzika.  Zapewnijmy roślinie odpowiednią przestrzeń do życia.  Może wykorzystajmy bliskość ściany, muru - ilość ciepła przekłada się na późniejszą ilość energetycznych 'zimowych' ozdób.Roślina źle znosi przesadzanie. Przed zimą, pień należy podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi. Cieplej w stopy, więcej energii do spożytkowania (szczególnie dotyczy młodych egzemplarzy).  Warto także,  je wówczas dodatkowo zabezpieczać, używając, na przykład słomianej maty (te do metra wysokości).Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
'Rubin'

                                   Jeśli chodzi o cięcie pielęgnacyjne - formujące, oczar pośredni możemy przyciąć w pierwszym i w drugim roku po posadzeniu. Przełoży się to w kolejnych latach na bogaty pokrój rośliny. W tym celu wszystkie pędy młodego krzewu skracamy o 1/3. Cięcie wykonujemy zawsze tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. W następnych latach, wiosną, dokonujemy jedynie cięcia sanitarnego (usuwamy zniszczone, przemarznięte, połamane, wrastające do środka pędy).
                                Rozmnażanie, najprościej, poprzez lipcowe pobranie sadzonek zielnych z piętką i ich ukorzenienie. Przez pierwszą zimą, maluchy w doniczkach przetrzymujemy w pomieszczeniu z dostępem światła dziennego, gdzie temperatura nie niższa niż 6°C. Podlewamy rozsądnie, nie zalewamy, nie przesuszamy. Wierzchnia warstwa sucha, dostarczamy niewielką ilość wody. Nie może pozostawać w osłonce, czy na podstawku i zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.
                                 Egzemplarze posadzone bezpośrednio w gruncie, ściółkujemy, albo obsadzamy roślinami płożącymi. Odpada odchwaszczanie, mniej wyparowującej wody. 

  Z początkiem sierpnia  i dwa miesiące później, dostarczamy roślinie dodatkowych substancji odżywczych. Możemy wykorzystać nawóz w granulacie dla krzewów późno kwitnących, albo obkopać okrąg korony krzewu niewielkimi dołkami, które następnie wypełniamy kompostem (humusem, krowiakiem).
                               Średni stopień wilgotności podłoża, więc nie zapominamy o dodatkowym podlewaniu w czasie letnich suszy i przy bezśnieżnej zimie. Latem, podlewamy rano, albo pod wieczór; zimą w godzinach południowych, gdy bezmroźny dzień. Nie lejemy po częściach nadziemnych. Tutaj także, używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
                                 Oczar pośredni, gdzie drugim tłem będą iglaki, elegancko podkreśli zimowe walory ogrodu. Może być także sadzony pod kątem komponowania się z innymi, niższymi krzewami ozdobnymi, z trawami, z bylinami. To, czy w dolej części go przesłaniać plantami,czy nie - zależy już wyłącznie od naszej pomysłowości, jaki efekt chcemy osiągnąć.Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
'Arnold's promise'


Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
'Arnold's promise' 
 


 
Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
(IX)
 
 
 
 
 

Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar
(IX)

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Hamamelis_%C3%97_intermedia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Toverhazelaar


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz