piątek, 17 listopada 2023

Rosa luciae - Róża Wichury - Memorial rose

                                       Róża Wichury,jest kolejną z pięknych kwietnych odsłon, którą pną się ku wysokościom. Przy optymalnych warunkach uprawy, gatunek, jak i mieszańce powstałe na jego podstawie, będą się wspinały od 3.5 nawet do 5.5 metra. Dolne pędy z latami stają się częściowo zdrewniałe. Zielona listna szata jest sezonowa. Kwitnienie raz w roku, w zależności od odmiany, może rozpocząć się

                                                                              Memorial rose.eng

Rosa luciae - Róża Wichury - Memorial rose

już pod koniec wiosny i trwać nieprzerwanie z pojedynczymi akcentami aż do września. Rozkwitający bogaty pokrój, latem. Ten gatunek przycinamy zaraz po zakończeniu kwitnienia. Nie czekamy, aż wszystkie kwiaty przekwitną. Także 'strzyżenie fryzurki' (skracamy przynajmniej 1/2 długości pędów), najpóźniej w drugiej połowie września. Większe miejsca cięcia smarujemy maścią ogrodniczą. Dodatkowo na

starą ściółkę wysypujemy szyszki/ściętą trawę/szyszki, albo układamy stroisz - wówczas roślina jest w dużej części przygotowana na nadejście trudniejszych zimowych uwarunkowań. Z początkiem listopada wygrabiamy liście. Pozostawione mogłyby stanowić zagrożenie; rozkładająca się materia to krok do powstania chorób grzybowych.

                          Wiosną wraz ze ściółką usuwamy osłonę i starą ściółkę, niezbyt głęboko przekopujemy kompostem pobliże bryły korzeniowej róży, wygrabiamy to miejsce i kładziemy nową ściółkę. Warstwa ta spowolni wyparowywanie wody, gleba nie będzie ubożała pod wpływem ostrych operacji słonecznych i odpada nam odchwaszczanie - także warto. 

                         Wiosną na cienkich giętkich pędach pierwsze z pąków rozwiną się lekko połyskujące gładkie w pięknej zieleni liście. Przełom maja i czerwca, to pierwsze różane ozdoby, które w zależności od odmiany mogą być w kolorze: białym, różowym, czerwonym, (plus dziesiątki odcieni tych kolorów podstawowych). Kwiaty u gatunku pięciokrotne, u odmian wielopłatkowe.

Rosa luciae - Róża Wichury - Memorial rose
 

                              Aby we właściwy sposób ukazać walory zdobnicze tej rośliny, należy ją odpowiednio zaprezentować. 'Rzucona' na altanę, pergolę, mur, wysokie ogrodzenie, powinna być zabezpieczona podporami i drutem ogrodniczym (ten nie zniszczy, nie będzie obcierał pędów). Pamiętajmy o tym, aby przy montażu podpór przy ścianie/murze, zachować odpowiedni ich odstęp. Tak, aby był swobodny przepływ powietrza i młode pędy miały gdzie się na nich 'mocować'. Cięcie pielęgnacyjne, możemy wykonywać od końca marca do początków listopada,  usuwamy wówczas pędy zniszczone (przemarznięte, przesuszone, połamane).

                             Ekspozycja jasna, jednak nie jest wskazana wystawa południowa. Nadmierne silne operacje słoneczne, jak i ciemne ogrodowe kąty, to równoznaczne ze znikomym kwitnieniem.  Róża Wichury sadzona jako soliter, w grupie różowatych, albo z innymi roślinami wieloletnimi - takimi o podobnych potrzebach glebowych, wodnych, słonecznych. Gdzie każda z nich będzie miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju.  Róże nie lubią sąsiedztwa: begonii bulwiastej, ciemierników, dalii, 

Rosa luciae - Róża Wichury - Memorial rose
Egzemplarz szczepiony na podkładce. Forma pienna

enkianta dzwonkowatego, irysów, języczek, kaczeńca błotnego, mieczyków, pierisa japońskiego, różaneczników, skimi japońskiej, wrzosów, wrzośców. Jednym zdaniem roślin, które mają duże potrzeby pokarmowe/wodne.

Dla róży większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie kwitnienia, karłowy pokrój).  Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). 

                                 Gleby próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny - im więcej substancji odżywczych, tym obfitsze kwitnienie i bardziej witalna forma. Gleby średnio żyzne i słabsze, wymagają więc większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania (kompost, nawozy wieloskładnikowe). Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych,. Sprawdzą się również specjalistyczne 

Rosa luciae - Róża Wichury - Memorial rose
Egzemplarz szczepiony na podkładce. Forma pienna

nawozy przeznaczone dla róż, (z tym, że te stosowane od końca sierpnia nie powinny zawierać w swoim składzie azotu. Rośliny powinny przygotowywać się do nadejścia chłodniejszych warunków pogodowych, a 'nie wchodzić na wysokie obroty). 

                           Róża Wichury, rozmnażanie.  Z nasion (długotrwały proces), przez odkłady z najniższym młodych pędów, bądź z odcinków pędów o co najmniej grubości ołówka. Odkłady - część pędu dociskamy do podłoża i obsypujemy ziemią, następnej wiosny już ukorzeniony, oddzielamy od rośliny macierzystej i lokujemy w nowej miejscówce. Jeśli chodzi o odcinki pędów - w okresie letnim, z grubych, zielonych tniemy sadzonki o trzech międzywęźlach. Dolne liście usuwamy, a pozostałe skracamy o połowę. Bardzo przydatny środek ukorzeniający, następnie sadzonki umieszczamy w podłożu, regularnie podlewamy. Temperatury w otoczeniu młodzików, w pierwszych tygodniach nie powinny spadać poniżej 16°C.

 

Rosa - Róża (gatunki) - Rozen (soorten) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa_Wichury
https://en.wikipedia.org/wiki/Rosa_lucieae
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz