wtorek, 21 listopada 2023

Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa

                              Pieprzówka kędzierzawa, prezentuje się jako domowy 'parapetowiec' w kilkunastu atrakcyjnych odmianach. Liście jasnozielone, w butelkowej zieleni, czerwone, bordowe, bądź blaszki z wierzchu zielone, a od spodu czerwone. Przy odpowiednich warunkach uprawy, zwarty atrakcyjny listny pokrój, gdzie docelowe wysokości pomiędzy 0.2, a 0.25 metra. Pielęgnacja pod dachem, kwitnienie 

                                                                                Emerald ripple peperomia.eng
Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa

może mieć miejsce praktycznie o każdej porze roku. Kłosowate kwiatostany, w zależności od odmiany, w śnieżnej/brudnej bieli, czy kremowe. Jako dzikus bylina ta roślinie w Brazylii; porasta tam obrzeża lasów i okoliczne przydrożne zakątki. Dla nas to informacja,że gatunek toleruje wyłącznie temperatury 'na plusie'.

Jeśli wyeksponowany na letnisku/na balkonowym stoliku/na podwórzu, to wyłącznie od czerwca do końca sierpnia. Pozostawienie go dłużej na zewnątrz spowodowałoby, że wahania temperatur dzień vs noc, odbiłyby się niekorzystnie na jego pokroju.

                         Przy niedoborach energii słonecznej, pędy wydłużają się, są wiotkie i słabiej nieregularnie ulistnione  Warto więc ulokować doniczkowca w ekspozycji jasnej. Tak jak niewskazana wystawa zaciemniona, odpada również południowa, ponieważ zbyt ostro operujące promienie słoneczne również osłabią roślinę. Przekwitnięte kwiatostany, usuwamy przycinając nisko pędy. Nie będziemy pozyskiwali młodzików z rozmnożenia  nasion, (proces długotrwały wymagający wysokich temperatur i odpowiedniej ekspozycji słonecznej). Ten gatunek pieprzówki, bezproblemowo rozmnożymy po przez podział, bądź przycięcie i ukorzenienie 10 - 12 centymetrowego szczytowego odcinka jednego z pędów, który nie ma zawiązanego kwiatostanu,  (przed posadzeniem warto go potraktować środkiem do ukorzeniania).

Najbardziej optymalny czas na przesadzanie do świeżego bardzo drożnego podłoża, to kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia/albo raz w roku, gdy nie ma kwitnienia. Nie warto czekać, aż bryła korzeniowa zacznie wyrastać z pojemnika, to w przypadku tych roślin nie działa na ich korzyść.

Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa

Pieprzówka kędzierzawa powinna być ulokowana w donicy z drożnym odpływem, gdzie pierwsza warstwa to 3 do 5 centymetrów keramzytu, a następnie  mieszanka ziemi + perlitu, lub owego 'rozluźniacza'.  

Połączenie, oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką. Nie zapominajmy,  przy silniejszych mechanicznych potarciach, dość łatwo można zniszczyć listki; chrońmy roślinę także przed przeciągami, przelaniem, przesuszeniem. 

                             Części stare, nieestetycznie wyglądające, przesuszone - regularnie usuwamy. Brązowożółte śliskie, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Jeśli peperomia caperata do uratowania, wówczas przesadzamy ją do nowego podłoża, usuwamy nieestetycznie wyglądające części (pędy, listki) i zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę. Co do poziom wilgotności podłoża - przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem.Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa, co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą. 

                                   Okres wegetacyjny  u tego sukulenta trwa przez cały rok, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu temperatur, które nie spadną poniżej 16°C. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, bez dużych dziennych wahań, to 16 do 23°C. Oczywiście, latem wyższe temperatury 'doniczkowcowi'  nie zaszkodzą (dochodzące nawet do 35°C), ale bez bezpośredniego kontaktu z dziennym światłem. Nawozimy 'dokarmiaczem' przeznaczonym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Częstotliwość nawożenia, ilość - według informacji na etykiecie.

Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa 
  'Schumi red'

 

 

 

 

 

Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa 
 'Rosso'

 

 

 

Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa 
 'Rosso'

 

 

 

Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa 
 'Rosso'

 

 


Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa
Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa
Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa
Peperomia caperata - Pieprzówka kędzierzawa Peperomia (soorten) - Pieprzówka (gatunki) ( foto )

 

 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia_caperata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz