piątek, 23 lutego 2018

Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta (Słoniowa stopa) - Nolina recurvata

                                   Nolina wygięta, żywa ozdoba, która pośród innych naszych domowych pięknotek, na pewno będzie wyróżniała się swoim grubym pniem. Szczególnie w dolnej części, spękany i widocznych rozmiarów, kojarzyć się nam może z dolną częścią nogi słonia. I co tu więcej tłumaczyć, wszystko jasne, dlaczego potocznie w wielu krajach sukulent ten nazywa się 'nogą słonia', albo 'słoniową stopą'.
                                   Tak, tak właśnie, mamy tutaj do czynienia z sukulentem. Czyli jego uprawa wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego podłoża i oczywiście ze znajomością umiaru w temacie podlewania.

                                                              Elephant's foot.eng
Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Beaucarnea, Nolina recurvata

                               Zacznijmy jednak od zapoznania się z wizualną stroną, jaką ma do zaprezentowania nolina wygięta. W swoim naturalnym środowisku, to  jest w meksykańskich chaszczach, rośnie jako drzewko, osiągając nawet i 10 metrów wysokości. Ze zrozumiałych powodów, w naszym klimacie jest prowadzona jako roślina doniczkowa i tutaj, pięknie wyrośnięte, stare egzemplarze mogą mierzyć góra 180centymetrów.  Wiedząc, że jest to sukulent
charakteryzujący się bardzo powolnym wzrostem, nie musimy już od samego początku z nim planować ogromnej przestrzeni dla jego włości.
                           ' Nogę słonia' kończy caudices. To część, w której kumulowane są zasoby substancji odżywczych i wody. Meksyk, pora sucha i pora mokra, roślina tą techniką dostosowała się, aby przetrwać. Naszym zadaniem i pniu, i pióropuszowi lancetowatych, podłużnych zielonych  liści, będzie zapewnienie jak najbardziej zbliżonych warunków uprawy do tych, które panują w strefie zwrotnikowej. Tutaj już nie chodzi o to, aby przetrwała, ale o to, by nie została narażona na zalanie, czy przesuszenie. Niech pięknie i zdrowo zdobi.


Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

                                Beukarnea wygięta, w jej posiadanie możemy wejść na kilka sposobów: poprzez wysiew nasion, ukorzenienie jeden z pęków rozety liści, albo najczęściej, poprzez zakup sadzonki  w szkółce, bądź w centrum ogrodniczym. Uwaga, mamy do czynienia z rośliną, która nie toleruje minusowych temperatur; jeśli więc znajdujemy się w pomieszczeniach nieogrzewanych, nie dokonujmy tam zakupu plantu.
                               Zdrową, ładnie prezentującą się sadzonkę przesadzamy do numer większej doniczki, z odpływem. Spodnia warstwa wiadomo, kilka centymetrów kamyków, keramzytu, bądź żwirku. Następnie podłoże do kaktusów i do sukulentów. Jeśli takiego nie posiadamy,  niezbędna mieszanka piasku, żwirku i ziemi (3:3:4).
                              Ekspozycja tam, gdzie jasne rozproszone dzienne światło (E,W,S).  Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 17 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 12 do 30°C. Cała rzecz w tym, aby nie fundować 'słoniowej stopie'  radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko, zróbmy to gdy na dworze powyżej 21°C. Ustawmy w osłoniętym miejscu od deszczów, albo wsadźmy z donicą z otworami bezpośrednio do gruntu. Bryła korzeniowa nie przerośnie pojemnika, a będzie możliwość regularnego czerpania wody i substancji odżywczych, które potrzebuje roślina. Nie później niż na początku września, plant powinien trafić pod dach, gdzie podoba ilość światła i temperatura.


Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

Podlewanie noliny wygiętej nie należy do szczególnie uciążliwych obowiązków. Wystarczy, że poznamy naturę rzeczy i będziemy przestrzegali od samego początku zasad. To naprawdę niewiele w zamian za zdrowy, dekoracyjny pokrój tej żywej ozdoby.
Pora deszczowa jest wtedy, gdy u nas lato, więc od końca kwietnia do końca września, podlewamy 100 - 120 milimetrami co trzy tygodnie. Bardzo dobrym sygnałem, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, będzie to, gdy na drugi dzień po podlaniu ziemia nie będzie miała śladów wilgoci. Woda 'weszła' w słoniową stopę, nasz doniczkowiec zaopatrzony jak trzeba. Od października do kwietnia,  podlewajmy taką samą ilością wody co miesiąc. Przy regularności tego zabiegu i odpowiedniej, nie wysuszającej liści dziennej ekspozycji, nie będziemy musieli zraszać.
                                 Jeśli raz na dwa sezony przesadzamy ten gatunek noliny do o numer, bądź dwa większego pojemnika, wówczas również nie musimy się kłopotać nawożeniem. A gdy ziemia zacznie odchylać się widocznie od ścianek pojemnika, wystarczy użyć patyka, którym właśnie przy tych krańcach zruszamy ziemię (nie narazimy na zniszczenie bryły korzeniowej, napowietrzymy ziemię).
                                  Decydując się na zakup 'słoniowej stopy, decydujemy się na wieloletnią przygodę z oryginalną, egzotyczną rośliną. Która, przy odrobinie wkładu z naszej strony, może stanowić bardzo atrakcyjną ozdobę naszej domowej, bądź biurowej przestrzeni.


Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata


Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvataBeaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

 

 

 


Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

 
 
 
 
Beaucarnea recurvata - Beukarnea wygięta, Nolina wygięta  - Nolina recurvata

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Beaucarnea_recurvata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Beukarnea_wygi%C4%99ta
https://nl.wikipedia.org/wiki/Beaucarnea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz