czwartek, 22 lutego 2018

Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool

                                         Jarmuż Lacinato, to warzywo, które śmiało powraca do europejskich kuchni. Nigdy nie przestano doceniać jego walorów we Włoszech, szczególnie w Toskanii. Tam od samego początku, czyli od połowy XVIII wieku, jest rośliną często goszczącą w menu. Nie dziwi więc, że przez niektórych nazywana jest toskańską kapustą. Posiada także inną potoczną nazwę, która powstała w nawiązaniu do podobnego kształtu, jaki ma palma. Po usunięciu dolnych, najstarszych liści, warzywo 'przypomina' to drzewo.
                                         Cavolo nero.eng
Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool


                                                   Na jednych terenach więc kapusta palmowa, a w innych częściach Europy - kapusta czarna. I tutaj bliżej przyjrzyjmy się głównej, poza tym, że smacznej, to bardzo dekoracyjnej części - liściom. Są karbowane, w bardzo ciemnym kolorze zieleni, albo niebieskozielone.  Do rewolucji kuchennych używa się liści młodszych, które są delikatniejsze i mniej twarde od najstarszych, dolnych, największych. W smaku zawierają odrobinę goryczy, ale
zdecydowanie mniej, niż liście   jarmużu (Brassica oleracea L. var. sabellica - Jarmuż - Boerenkool).
Obecnie, najbardziej wykwintne restauracje na całym świecie, korzystają z walorów jakie do zaoferowania ma to warzywo. Jest modne. Nie ma jednak co patrzyć na chwilowe mody, istotne, że mamy do czynienia z rośliną, która wprowadza do naszej diety witaminy, minerały. Samo zdrowie.
                                    Jarmuż Lacinato, można blanszować, gotować, smażyć (opcja z czosnkiem mniam!). Można także wykorzystywać jako jeden ze składników zapiekanek, czy surowy w koktajlach. Przy tej ostatniej wspomnianej opcji, trzeba mieć na uwadze, że zbyt dużo liści zdominuje pozostałe warzywa i będzie zbyt dużo goryczy. Zdrowe warzywne szejki, musy, soki, poza wartością nadrzędną, to jest zdrowotną, miło, gdy są także smaczne. Więc według własnego uznania, tak dobierzmy ilość konkretnych składników, aby skorzystać na tym podwójnie.

Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool

                                    Jeśli chodzi o uprawę brassica oleracea var. palmifolia, kolejna miła informacja. Warzywo ozime, a to znaczy wytrzymałe, tolerujące wiele niesprzyjających warunków atmosferycznych i glebowych. Oczywiście my, spodziewając się bogatych zbiorów, będziemy pielęgnowali rośliny, aby niczego im do zdrowego, bogatego wzrostu nie zabrakło.
                                     I tak, możemy zacząć wysiew do inspektu na początku wiosny, albo bezpośrednio do grunty na początku maja. Zasadniczo, można w grunt sadzić nasiona i w czerwcu. Ze zbiorami, w końcu, nie musimy się spieszyć, mogą one mieć miejsce nawet wtedy, gdy warzywo pod grubą śnieżną pierzynką. Jeśli nie mamy warzywniaka, żaden problem. Poza wartością zdrowotną, ten kultywar kapusty jarmużu jest przecież bardzo dekoracyjny. Sadzony pośród kwiatów, czy na rabatach jednorocznych, będzie późną jesienią, a nawet i przez całą zimę, być może jedyną ozdobą tamtych miejsc. Po oberwaniu dolnych liści (aspekt higieniczny i wizualny), w ogrodzie, czy w pojemnikach ( z odpływem) na długie miesiące zagoszczą niewielkie kapuściane palmy.
                                     Podłoże średnio żyzne, na pewno nie to, gdzie w danym roku było nawożenie obornikiem. Nasiona nie jest prosto zdobyć, a po co popalić za pierwszym, jedynym dla nich podejściem. Przed wysianiem wystarczy ziemię przekopać z kilkoma garściami kompostu, albo torfu. Mieszanka przepuszczalna, żądnych miejsc, gdzie zastaje po opadach woda.
Ekspozycja słoneczna, to pomocne przy szybszych wschodach. A i w chłodne jesienne, zimowe miesiące, rośliny bezpiecznie czekają na to, kiedy będzie potrzeba po nie sięgnąć.
                                   Jarmuż Lacinato, zniesie kilkudniowe susze, ale wiadomo, lepiej podlewać, gdy i tak dostarczamy wodę pozostałym warzywom, czy kwietnym pięknotkom. Zasilamy od czerwca do sierpnia, nawozem organicznym (tak jak i kapustę), gdy podłoże jest ubogie.
                                    Zdrowo i w zgodzie z naturą. Nasze podniebienia także będą wdzięczne, za możliwość 'smakowania' delikatnego wykwintnego smaku. Wzbogacenie diety, poszerzenie horyzontów kulinarnych, łatwość uprawy - mocne argumenty za tym, aby  tej wiosny znaleźć w swoim ogrodzie miejsce dla tej rośliny.

Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - PalmkoolBrassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - PalmkoolBrassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool

Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool
 
 
Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool
 
 
 
 
 
 
 

Brassica oleracea var. palmifolia - Jarmuż Lacinato - Palmkool

 
 

Brassica oleracea - Kapusta (odmiany) - Kool (soorten)  ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lacinato_kale
https://nl.wikipedia.org/wiki/Palmkool

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz