środa, 21 lutego 2018

Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

                                                Strelicja biała,na macierzystych terenach, to jest w południowej części kontynentu afrykańskiego, rośnie w strefie przybrzeżnej słodkich wód (rzeki, jeziorka, jeziora). Obecnie jest zadomowiona na wielu obszarach, to jest tam, gdzie ma sprzyjający klimat, w Europie w basenie morza śródziemnomorskiego. Na pozostałej części kontynentu, roślinę tę prowadzi się najczęściej w uprawie pojemnikowej, rzadziej w szklarniach.

                                              Giant white bird.eng
Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem


                                                   Ten gatunek strelicji, jest jednym z największych. W naturalnym otoczeniu, zdarza się, że dorasta do 10 metrów wysokości. W uprawie doniczkowej, rzadko kiedy przekracza 2 metry wysokości, charakteryzuje się powolnym wzrostem.
                                                    Jako, że plant należy do rodziny bananowatych, nie dziwi, że rozwijające się, czasami osiągające metrowej wysokości  blaszki liściowe, są podobne do liści banana
zwyczajnego. Ozdoby te są zielone, podłużne, wierzchnia warstwa delikatnie błyszcząca. Widoczny nerw główny, poprzez braku wzmocnienia brzegów liści, ulegają ją w czasie osiągania większych rozmiarów, charakterystycznemu postrzępieniu.
                                                  Główną dekoracją strelicji białej, są jej efektowne kwiaty. Młode kwiatostany przypominają eleganckie, pełne gracji łabędzie głowy. Kombinacja kontrastujących ze sobą kolorów, przyciąga spojrzenia. Biel, czerń, granat  - przy tym wyszukany kształt kwiatu i recepta na sukces gotowa. Nie dziwi więc, że wiele osób podejmuje się uprawy tej rośliny, chcąc pięknie ozdobić swoją mieszkalną, a latem tarasową przestrzeń.
                                                   Uprawa tego plantu, nie charakteryzuje się wysokim stopniem trudności. Bardzo ważne, jest rozpocząć przygodę ze strelicją, znając jej potrzeby. Dobry start i  pielęgnacja w tracie wzrostu, to gwarant pozyskania zdrowej, dekoracyjnie prezentującej się żywej ozdoby.


Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

                                                     W większości przypadków, zaczynamy od zakupionych, bądź sprezentowanych nasion. Do wschodów niezbędna jest temperatura powyżej 19°C, optymalna 22°C.
Wiosna, perspektywa nadejścia ciepłych dni - dobry czas. Zamawiając nasiona, czy kupując w sklepie, zwróćmy uwagę, aby nie przebywały w pomieszczeniach, gdzie temperatura poniżej 12°C. Także żadnych przesyłek pocztowych, gdy nadal zagrożenie wiosennymi przymrozkami. Z takich nasion, bardzo mało prawdopodobne, aby rosły rośliny bogato zawiązujące kwiatostany.
                                                  Podłoże przepuszczalne; ziemia ogrodowa przemieszana z kilkoma garściami piasku i żwirku. Na spodzie, 3 do 5 centymetrów drobnych kamyków, keramzytu, czy żwirku. Donica z odpływem, tylko nieznacznie większa od bryły korzeniowej. Przesadzamy, co dwa, trzy sezony wiosną, do pojemnika, który będzie stabilnie utrzymywał całą nadziemną część. 
                                                 Dużo słońca, gdzie nasilenie promieni jest nieznacznie rozproszone. Tak robimy, gdy posiadamy ją od ziarenka. Wtedy jest nawykła do panujących warunków i chętnie się przyzwyczai do obdarowywania słońcem. W przypadku, gdy przynosimy do domu sadzonkę, niech nawyknie do otoczenia; nie zalewajmy od serca, nie eksponujmy na południowej wystawie.

Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

Uważa się tę roślinę za bardzo wytrzymałą. My w swoim otoczeniu nie mamy po to, aby ją  testować, tylko, żeby wzbogaciła to miejsce pięknymi kwiatostanami. Stąd nie fundujemy jej przesuszania bryły korzeniowej. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa jest przesuszona (na pewno, nie robimy tego wtedy, gdy na wierzchu są mokre plamy). Używamy wody zawsze w przybliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu strelicji. Nie zostawiamy na podstawku, w osłonce.
                               Gatunek ten, tak jaki i 9 pozostałych, nie jest mrozoodporny. Dlatego, jeśli mamy go na letnisku  i sprowadzamy pod dach, wstawmy na strych, na klatkę schodową - miejsce widne i żadnych minusowych temperatur. Od 12 do 16°C. Dajmy jej chwilę odpocząć, zanim na nowo wczesną wiosną rozpocznie kolejny okres wegetacji  Do marca mniej podlewajmy, ale nie doprowadźmy do przesuszenia bryły korzeniowej. 
                                  Jeśli dysponujemy w domu odpowiednią przestrzenią, w której strelicja biała mogłaby rozwijać się zdrowo, zaprośmy ją do siebie. Co prawda, kwietnymi ozdobami, po wysiewie będziemy mogli się cieszyć dopiero po czterech, pięciu sezonach uprawy - ale na takie cudeńka, warto czekać.


Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem
 
 
 
Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

 
 
 

 
 
Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

 
 
 
 

Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

 
 
 

Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem

 
 

  Strelitzia reginae -  Strelicja królewska - Paradijsvogelbloem   ( foto ) http://vip-colors.blogspot.nl/2017/03/strelitzia-reginae-strelicja-krolewska.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Strelitzia_nicolai
https://nl.wikipedia.org/wiki/Strelitzia_nicolai

2 komentarze:

  1. Kupiłam niedawno sadzonkę strelicji ok.40 cm ma 4 liście,przesadziłem ją zgodnie z zaleceniami i narazie obserwuję jej piękne ciemnozielone liście, mam nadzieję że będzie jej u mnie dobrze i wyrośnie na piękną roślinę.Chętnie skorzystam z każdej rady odnośnie uprawy ponieważ dopiero zaczynam przygodę z tą rośliną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Piękna roślina, teraz dwa, może trzy sezony i jeśli optymalne warunki uprawy, będzie spektakularne kwitnienie. Zapraszam do częstszych odwiedzin i do dzielenia się uwagami na temat uprawy, nie tylko tej eleganckiej rośliny. Klik 'Lubię to' na fanpag facebook'owy i bieżące info od Vademecum Interesting Plants 'w zasięgi ręki'. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń