wtorek, 20 lutego 2018

Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard

                                      Konwalnik płaskopędowy, jest byliną. Często, niestety, można spotkać się z nieprawidłowym klasyfikowaniem go jako czarnej trawy. Mamy tutaj do czynienia z rośliną wieloletnią, która rozrasta się przez kłącza. Pojedyncza kępa, w zależności od odmiany może rosnąć na wysokość od 25 do 50 centymetrów i ma podobną szerokość.                                               Ophiopogon planiscapus.eng
Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard


                               Jest to roślina pożądana do wielu ogrodów. Charakterystyczny ciemny kolor liści, doskonale kontrastuje z innymi ogrodowymi bylinami, czy kwiatami jednorocznymi. Trzeba przyznać, że nie jest to często spotykany kolor pośród naszych działkowych, czy ogrodowych piękności. Podłużne wąskie liście są zimozielone, część najstarszych wyraźnie mocniej brązowieje, czerniej po zimie, zasycha i należy je usunąć wczesną wiosną.
W sprzedaży możemy znaleźć odmiany o liściach jasnobrązowych, ciemnobrązowych, bordowych,
odcieni wpadających w czerń.
Z takimi dekoracyjnymi kępami można poszaleć, nie tylko w indywidualnych nasadzeniach, ale także przy obwódkach, na wrzosowiskach, w ogrodzie skalnym, gdzie ładnie będą się odznaczały na jaśniejszych kamykach; wykorzystać ten potencjał jako roślina okrywowa, czy posadzić kępy w pojemnikach.
                                Od lipca do początków jesieni, pośród długich liści, zaczyna na centralnie wyrastających pędach kwitnienie. Kwiatostany zajmują około 1/3 górnej części pędów.  Groniaste skupiska dzwonkowatych kwiatów, mogą kojarzyć się nam z kwiatostanem konwalii (stąd zapewne nawiązuje polska nazwa byliny). Kolor kwiatów może być biały, różowy, delikatnie czerwony.
Zdecydowanie to ciemne liście są główną ozdobą. Utrzymanie w dobrej formie i zadbanie o ich zdrowy wzrost, wcale nie należy do czynności wymagających.
Od samego początku przygody z tym gatunkiem konwalnika, należy po prostu ze zrozumieniem odnieść się do jego potrzeb.

Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard 
    (VIII)

                         Ekspozycja słoneczna, albo w tzw. 'jasnym cieniu'. Gdy będzie zbyt palące słońce, liście wyblakną, część zostanie popalona; gdy zbyt ciemno, roślina straci interesujący kolor, liście nie będą w zwartym ,bogatym pokroju, a wydłużające się pędy, mogą nie być przyozdobione kwietnymi ozdobami.
                          Podłoże średnio żyzne, albo próchniczne. Przepuszczalne, tak, aby kłącza swobodnie mogły się rozrastać. Odczyn pH o niewielkiej kwasowości, albo neutralny. Przed posadzeniem niewielkich sadzonek, warto wsypać do dołków kilka garści kompostu.
Umiarkowana, stała wilgotność podłoża, to byłoby najlepsze dla konwalnika. W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu. Nie lejemy po liściach, a od dołu ( brak nieestetycznych plam po kranówce) i robimy to o poranku, albo pod wieczór ( aby 'nie ugotować; roślin, ani też nie narazić ich na nieproszonych szkodników).
                         Na bieżąco, nie tylko wczesną wiosną, usuwamy chore, suche, stare części. Nowe egzemplarze jest pozyskać nietrudno. Rozchylamy kępę, odrywamy z częścią kłącza mała rozetkę i mamy młody egzemplarz. Robimy to wiosną, gdy nie ma zagrożenia powrotu przymrozków, albo we wrześniu.
                       


Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard


   Konwalnik płaskopędowy znosi minusowe temperatury dochodzące do -20°C. Jednak na zimę nie pozostawiajmy byliny samej sobie, warto ją okryć (gałązki iglaków, siatka oczkowana). Ważne, aby kołderka była przepuszczalna, choroby grzybiczne to nie jest to czego chcemy dla naszych ogrodowych ozdób. 
Jeśli uprawę byliny prowadzimy w pojemniku, który jest odpowiednio dostosowany do zimowej aury, zabezpieczamy tylko nadziemne części rośliny. Gdy donica nie jest dostosowana, zakopujemy ją w gruncie do wiosny, albo przenosimy  do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła. Nie zapominamy o podlewaniu, tak,aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. 
                              Czy to w zestawieniu kontrastowym, czy posadzony indywidualnie, konwalnik płaskopędowy, na pewno zostanie zauważony. Zapewniając dogodne warunki uprawy, zdobędziemy w nim wieloletniego, elegancko, nietuzinkowo zdobiącego ogrodowego przyjaciela.Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard

Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - SlangebaardOphiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - SlangebaardOphiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard 
    (V)
Ophiopogon planiscapus - Konwalnik płaskopędowy - Slangebaard


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ophiopogon_planiscapus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz