poniedziałek, 19 lutego 2018

Hiszpania - Spain

                       Hiszpania.  W środku zimy znaleźć się w miejscu, które jest pełne zieleni i kwitnących kwiatów, to zawsze bardzo pozytywne przeżycie dla każdego miłośnika świata flory. Wyrwani z szarości, gdzie częściej zimny deszcz ze śniegiem, niż śnieżna pierzynka, bez żalu zostawiamy chłody, grube swetry i puchowe kurtki.
Przez kilka dni w tych miejscach, pełnych błękitów, gdzie tak po prostu spotykamy rośliny, dotąd znane z palmiarni, czy tylko z książek, można naładować akumulatory na kolejne tygodnie.
                                       
                                            Torremolinos, to miasto, które jest częściowo otoczone masywem górskim. Dzięki temu, dla świata roślinnego wytwarza się bardzo korzystny klimat. Szczególnie widoczne to jest przy pielęgnacji egzotycznych plantów - kwitną, zawiązują owoce - pojęcie zimy i zagrożenia wysokich minusowych temperatur dla nich dotąd  nieznane.
                                             Przełom stycznia i lutego, to czas, gdy poza 'tubylcami', jest niewielu
turystów. Taki czas sprzyja, aby w spokoju, delektować się walorami pięknego otoczenia. Mieszkańcy zauważyli, że inwestowanie w ogrody, parki, skwery miejskie, to bardzo dobry pomysł. Nie tylko przyjeżdżający, ale i oni sami czują się szczęśliwsi pośród tego kwietnego urozmaicenia.
                                           Energetyczne kolory pyrostegi powabnej, bugenwilli, rajskich ozdób
strelicji królewskiej, cieszą oczy. To fantastyczne, że ogrody, tak wyraziście wpisują się w styl życia. w codzienność ludzi. To, że rośliny są, nie znaczy, że byłyby w tak doskonałych formach, gdyby nie ich opiekunowie. Czy to miejska zieleń, czy prywatni gospodarze - każdy stara się, aby krzewy na czas były przycięte, ogrody wygrabione, rabaty opielone. 
Przyjemnie jest także dostrzegać, że mając spory wybór, właściciele ogródków, ogrodów, czy przy pielęgnacji pojemnikowej - nie wzorują się na sąsiadach, tylko aranżują zielone przestrzenie podług własnych upodobań. I pomimo tej różnorodności kolorów i kształtów, całość bardzo dekoracyjnie ze sobą współgra.Pyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompe  ( foto )                   Kocia agawa, zachwyca swoim ogonem, wiele gatunków aloesu, czerwienią kwiatów rozgrzewa chłodne poranki w czasie spacerów. Szum morza i współgrających z nim palm, sama przyjemność w ten sposób rozpocząć dzień.
Dalej, na obrzeżach miasta bardziej dziko, ale także intensywnie zielony dywan przetkany setkami kolorowych kwietnych ozdób różnych gatunków. Słońce w tych miesiącach jest bardziej łagodne, więc rośliny bez narażenia na popalenie, czy wysuszenie tych najdelikatniejszych części, odsłaniają je dla naszych oczu z cała gościnnością, na jaką je stać.
Dzięki zdjęciom, mamy możliwość zatrzymać te chwile egzotyki i koloru w kadrach. A te po wielokroć odtwarzać, gdy tylko najdzie nas potrzeba na powrót rozgrzania myśli barwami i kształtami tych żywych ozdób. Miło także jest widzieć, jak rozwijają się, jaki potencjał mają rośliny, które my w naszej strefie klimatycznej, możemy uprawiać jedynie w pojemnikach.Bougainvillea glabra - Bugenwilla gładka - Bougainvillea ( foto )Bougainvillea glabra - Bugenwilla gładka - Bougainvillea   ( foto )

Wejście na plażę Torremolinos na Costa del Sol.Skały przy promenadzie  w Torremolinos na Costa del Sol.
Agave (soorten) - Agawa (gatunki) ( foto )
Strelitzia reginae -  Strelicja królewska - Paradijsvogelbloem ( foto )

Hibiscus - Ketmia, Hibiskus ( foto )

Strelitzia nicolai - Strelicja biała - Witte paradijsvogelbloem (foto)
Chamaerops humilis - Karłatka niska - Europese dwergpalm ( foto )
 
Aloe arborescens - Aloes drzewiasty ( foto )


                                     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz