wtorek, 30 lipca 2019

Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens

                                         Aloes drzewiasty, to przykład atrakcyjnego sukulenta liściowego, którego naturalnym środowiskiem są piaszczyste i kamieniste, ubogie w wodę tereny południowej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Kraje naszego kontynentu, gdzie cieplejsze zimy (szczególnie w basenie Morza Śródziemnego), także z coraz większą gościnnością witają tę roślinę z krzewiastym rozgałęzionym pokrojem.
                                                Krantz aloe.eng
Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens

Nam pozostaje uprawa pojemnikowa. I o ile sprzyjające warunki pogodowe, w sezonie, ekspozycja na letnisku. Wówczas, niejeden taras, balkon, czy  słoneczny ogrodowy zakątek,  dzięki nim zyskają egzotycznego klimatu.. W warunkach pielęgnacji domowej, sukulent nie osiągnie 5 metrów wysokości, możemy liczyć,
co najwyżej, na kilkadziesiąt. To i tak bardzo imponujący wynik dla dorosłego, tak oryginalnie prezentującego się  egzemplarza. Szarozielone liście, na brzegu uzbrojone są w jasne ząbki. Te całoroczne ozdoby, w ponad 98% zbudowane są z wody.
                               Kwitnie w miesiącach chłodnych (na półkuli południowej od maja do lipca) tworząc okazałe kwiatostany z kwiatami w kolorze ciemnopomarańczowym, rzadko żółte, czerwone lub dwubarwne. Przy sprzyjających uwarunkowaniach (ciepło, duża ilość światła dziennego, odpowiednie podłoże, regularne nawożenie) i my możemy doczekać tej kolorowej odsłony.Wiosną, a zdarzyć się może (rzadka występująca sytuacja), że jesienią.
                              Do donicy z odpływem,  potrzebujemy właściwego podłoża. Jeśli nie możemy zakupić tego dostosowanego dla kaktusów i sukulentów, wówczas, pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi ogrodowej w proporcjach 3:3:3. Przesadzamy, co dwa, trzy sezony, do niewiele większego pojemnika. Dobrą wskazówką, że na to już czas, są próbujące przebić się przed odpływ korzonki.
Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.


Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens

Podlewanie, tak jak z większością egzotycznych roślin pochodzących z afrykańskiego kontynentu,rozważne. Proponuję dni podlewania (czy  przejście na 'tryb spoczynku', przeniesienie do chłodniejszego pomieszczenia) zapisać w/na kalendarzu ściennym. Praktyczne rozwiązanie, wówczas tych informacji nie trzeba 'trzymać z tyłu głowy', a roślina ma regularnie dostarczaną optymalna ilość wody.
Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Ilość, w zależności od wielkości rozety, 150 do 200 mililitrów wody (zawsze w zbliżonej temperaturze do tej, która panuje w otoczeniu rośliny). Od października do kwietnia, zmniejszamy ilość wody o około 25%, nie zmieniamy częstotliwości. Wtedy też, gdy ten gatunek aloesu przebywa w pomieszczeniu, gdzie temperatura 12 do 16°C, jest 'motywowany'. To znaczy, w czasie spoczynku chłodniej, a gdy cieplej, okres wegetacyjny, 'wytwarzam pędy i kwitnę'. Niebezpieczne temperatury, to te poniżej 5°C. Roślina się po nich może 'pozbierać', ale o kwitnieniu możemy na 100% zapomnieć.
                                                  Sukulenty lubią ciepło i dzienne słońce. Ekspozycja więc jak najbardziej słoneczna.Jeśli nie wynosimy rośliny w sezonie na letnisko, a stoi bardzo blisko szyby, to jednak w najbardziej upalne dni, odsuwamy o jakieś pół metra. Szkło będzie działało jak soczewka, a przecież nie chcemy przesuszonych, zniszczonych części plantu.
Nawozimy w okresie wegetacyjnym, nawozem przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów.

                                    

Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens 
oraz Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm  ( foto )

Rozmnażamy od maja do lipca, pobierając młode rozety, które doskonale nadają się na nowe egzemplarze. Z czasem wiadomo, roślina się starzeje, więc regularnie usuwajmy przesuszone, starzejące się, chore liście. Po zakończeniu kwitnienia, usuwamy pędy tnąc je nisko przy rozecie. Czas poświęcony na zawiązanie nasion, nie jest dobry w naszych warunkach klimatycznych, dla kondycji całej rośliny. Nasiona są toksyczne.
                                  Jako surowiec lecznicy aloes drzewiasty używany jest do celów farmaceutycznych. Jako środek leczniczy był stosowany już w starożytnym Egipcie. Surowiec pozyskany z aloesu stosowany jest w postaci stałych lub płynnych środków doustnych, środków do użytku zewnętrznego, roztworów iniekcyjnych oraz do wytwarzania prostych wyciągów w domowych warunkach. Aloes drzewiasty, posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwbólowe, przyśpiesza regenerację skóry i błon śluzowych.
                                  Liście, z egzemplarzy starszych niż trzy lata, są również przez miejscową ludność wykorzystywane przy wytwarzaniu soków, napojów orzeźwiających. Jak z większości gatunków, taki tego dobra są wykorzystywane w kosmetologii (na bazie rośliny powstają kremy, balsamy, szampony, maseczki).


Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë ArborescensAloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë ArborescensAloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë ArborescensAloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens

 
Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens
 
 
 
 

Aloe arborescens - Aloes drzewiasty - Aloë Arborescens

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_arborescens
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes_drzewiasty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz