środa, 31 lipca 2019

Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta

 
                                     Dichondra srebrzysta, jest rośliną, która pochodzi z terenów  Meksyku i Texasu. Ze względu na swe wertykalne i horyzontalne zdolności powiększania pokroju, stała się atrakcyjną rośliną i na naszej szerokości geograficznej. Jako jednoroczną  ozdobę o zwieszających się pędach, można ją prowadzić w podwieszanych pojemnikach; sadzić w gruncie, tworząc jej kaskady na murkach, skarpach. Dzięki temu, że pędy szybko się ukorzeniają, można ten gatunek dichondry, wykorzystać także jako roślinę zadarniająca.


Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta

                                   Choć pojedynczy szaro zielony zaokrąglony listek jest niewielki, to tutaj w ilości siła. Setki, tysiące listków, tworzące kaskady, bądź dywaniki - to jest efekt 'wow'. Na wiosnę,  za sadzonki zapłacimy niewielkie kwoty; a jeśli chcemy plant rozmnożyć we własnym zakresie,
wówczas należy około 12 tygodni przed planowanym wyniesieniem na letnisko dokonać wysiewu nasion w inspekcie. Wschody mogą wystawić naszą cierpliwość na wielką próbę, ale potem już będzie z górki. Pędy osiągają do 110 centymetrów długości, w pierwszych tygodniach uszczknięcia spowodują zwiększenie pokroju.
Miejsce pochodzenia, to dla nas informacja, że mamy do czynienia z rośliną, która nie jest odporna na temperatury minusowe, że lubi słoneczne kąpiele i, że nie poradzi sobie w miejscówce, gdzie zbyt wysoki stały stopień wilgotności podłoża, (zbyt długo 'mokre nogi' , roślina wypada).
Także od momentu wysiewu nasion, temperatura otoczenia powinna wynosić, przynajmniej, 18°C. A na zewnątrz, do miejsca docelowego w gruncie, czy też dla ozdoby balkonu, czy tarasu, wówczas, gdy temperatury w czasie dnia i nocy, są zbliżone, i oczywiście, gdy nie ma mowy o powrocie wiosennych przymrozków.
                               W czasie sezonu, występuje kwitnienie. Drobne, kremowo zielone kwiatuszki, odgrywają drugoplanową rolę, nie stanowią wielkiej wartości ozdobnej.
                               W temacie uprawy, to jak wcześniej, ekspozycja słoneczna, podłoże średnio żyzne, przepuszczalne, gdzie stały średni stopień wilgotności.  Jeśli w donicy, to z odpływem, tak, aby na podstawku, czy w osłonce nie pozostawała woda. Warto wysypać jako pierwszą warstwę, kilka centymetrów keramzytu (kamyków, żwirku). Przy kilkudniowych suszach, nie zapominamy o dodatkowym podlewaniu. Regularne dostawy (lepiej częściej, niż raz, a za dużo). Nawozimy od końca kwietnia do września, nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin jednorocznych.  
 
Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta
      oraz Viola - Fiołek  - Viooltje ( foto ) 
 
 
 
 
 
 
Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta
 
 
 

Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta
 
 
 


 
 
 Dichondra argentea - Dichondra srebrzysta
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz