czwartek, 1 sierpnia 2019

Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje

                                             Kasztanowiec drobnokwiatowy, jest rzadko spotykaną rośliną, a szkoda. Krzewiasty, zwarty pokrój, bogate kwitnienie latem, gruszkowate owoce, ładnie przebarwiające się na jesieni liście  i bezproblemowość w uprawie - to wszystko przemawia za tym, aby zaprosić go

Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje
                                           
do swojej zielonej przestrzeni. Należy jednak dysponować odpowiednią przestrzenią w ogrodzie, gdyż ten krzew liściasty,  przy optymalnych warunkach pogodowych i uprawy, rozrasta się na
szerokość do 10 metrów i osiąga wysokość, najczęściej, pomiędzy 2, a 3 metry. Wszystko to dzieje się niespieszenie, niemniej, mijałoby się z sensem, sadzenie rośliny nie w docelowe miejsce. Dlatego, na początku przygody z tym gatunkiem kasztanowca, należy wybrać taką lokalizację, która po pierwsze, będzie  przestrzenią o odpowiedniej wielkości , a po drugi, że  w pobliżu nie będą rosły inne krzewy, byliny, które zostałyby narażone na ,z góry przegraną, rywalizację o terytorium. Dzięki licznie wytwarzanym odrostom korzeniowym i szeroko pokładającym się na ziemi gałęziom, roślina będzie rok w rok zwiększała swoją objętość.
                                Liście, pod względem zdobniczym, są postrzegane jako te, które spełniają rolę drugoplanową (pierwszą wiechowate kwiatostany). Czy słusznie? To przecież one, przez cały sezon wegetacyjny zaskakują wachlarzem kolorów i tworząc zwarty pokrój, sprawiają, że roślina jest widoczna i atrakcyjna. Wiosenne karbowane listki są  w delikatnych brązach, latem w głębokiej zieleni, zaś jesienią przebarwiają się na złoto i na żółto. Także, można śmiało napisać, że w klasyfikacji kwiaty vs liście, to samo miejsce na podium.
                             Kasztanowiec drobnokwiatowy, zaczyna kwitnąć, gdy maturzyści (zakładam, że przeważająca większość), już na wakacjach, szczęśliwi po zdaniu egzaminów. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca i trwa do końca lipca, jest bardzo obfite. Zebrane we
                                  

                                                           Bottlebrush buckeye.eng
Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje 
 

Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje

wzniesione, wąskie wiechy piramidalnego kształtu o długości 20-30 cm i składające się z ponad 100 kwiatów. Kwiaty mają białe korony z 4–5 wąskimi płatkami o długości 1 cm. Pręciki są kilka razy dłuższe od płatków i mają czerwone pylniki.
Na miejsce przekwitających ozdób, zawiązują się gruszkowate owoce. Jest ich niewiele, są gładki, bardzo rzadko zdarza się, aby pośród nich był 'kolczatek', jak to ma miejsce u kasztanowca zwyczajnego .
                                   Jeśli chodzi o uprawę, mamy do czynienia z rośliną, która świetnie będzie sobie radziła w naszej ogrodowej przestrzeni, przy założeniu, że od początku zajmiemy się nią we właściwy sposób. To znaczy, już w momencie sadzenia, wytyczymy odpowiednio wielką przestrzeń do jej rozwoju, nie wyeksponujemy w zbyt dużym cieniu, ani też na południowej zbyt nasłonecznionej odsłonie. Optymalny będzie, tak zwany jasny cień. On zagwarantuje, regularne przyrosty i w czasie kwitnienia 'burzę ' wiechowatych kwiatostanów.
Podłoże zasobne, próchniczne o odczynie pH neutralnym w kierunku delikatnie zakwaszonego.  Podczas surowych mrozów roślina może przemarzać i dlatego tak ważne jest, aby gleba była przepuszczalna. Nadwyżki wody, topniejący śnieg, zmarzlina - to ogromne zagrożenia, przy glebie zbitej, gdzie nie ma drenażu.
Kasztanowiec drobnokwiatowy, lubi stałą średnią wilgotność gleby. Choć, dorosły egzemplarz, szybciej zniesie czasową suszę (ewentualnie nastąpi kilkudniowe zahamowanie kwitnienia), niż  dłuższy okres mokre nogi.
                                      Roślina może być sadzona również na skarpach. Dobrze się utrzymuje, dzięki


Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje

'idącym ' w dół odrostom korzeniowym i, wspomnianym już, pokładającym się na ziemi gałęziom.
Przy zasobnym podłożu, pobliże krzewu, obsypujemy nawozem wieloskładnikowym przemieszanym z ziemią, tylko w pierwszej połowie wiosny. 'Dokarmiacz' z przeznaczeniem dla krzewów kwitnących. Również możemy wybrać bardziej naturalne rozwiązanie, to jest obkopać wokół roślinę kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami i wypełnić je humusem (krowiakiem, kompostem) przemieszanymi z ziemią.  Przy słabszych glebach, zabieg wykonujemy dwu, trzykrotnie do momentu rozpoczęcia kwitnienia.
                                     Późną jesienią, a potem wczesną wiosną, zgrabiamy, usuwamy stare zniszczone części (liście, gałązki).
Młode, niewielkie egzemplarze, warto przed pierwszą zimą dodatkowo zabezpieczyć. Wystarczy obsypać dolną część dodatkowym, około 20 centymetrowym kopczykiem ziemi, który na wiosnę bez trudno można rozsunąć.

                                
                                   Gatunek kasztanowca, który nie idzie wzwyż, a wszerz. Przez cały sezon ukazuje się nam w wielu różnokolorowych odsłonach, a i dzięki swym pokaźnym rozmiarom, trudno byłoby go nie zauważyć.Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - HerfstpaardekastanjeAesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje


Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - HerfstpaardekastanjeAesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje
Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje
Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanjekasztaniec drobnokwiatowy sadzonki, kasztanowiec drobnokwiatowy rozmnażanie, kasztanowiec drobnokwiatowy liście,
Aesculus parviflora - Kasztanowiec drobnokwiatowy - Herfstpaardekastanje
 
 
 

Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec zwyczajny - Witte paardenkastanje ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Aesculus_parviflora
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kasztanowiec_drobnokwiatowy
https://www.vip-colors.com/2016/09/castanea-kasztan-kastanje.html    
                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz