środa, 7 marca 2018

Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm


                             Sagowiec odwinięty, gdyby umiał mówić, najmłodsze jego pokolenia, opowiedziałyby nam historię, począwszy od końca epoki paleozoiku. Bardzo interesujące, mamy do czynienia z reliktem dawnych epok geologicznych, który miewa się w naszym otoczeniu całkiem, całkiem dobrze.
                               A wszystko setki tysięcy lat temu rozpoczęło się na terenach obecnej Japonii. To stamtąd pochodzi ta 'fałszywa palma'. Niektórym osobom, zresztą i do teraz trudno przemówić, że mamy kontakt z zupełnie inną rodziną niż arekowate.


Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm         

                                                        Sago palm.eng
Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm


                                      Choć historia sagowca odwiniętego liczy sobie przepastne miliony lat, warto podkreślić, że przez cały ten czas roślina w inteligentny sposób dbała, w miarę możliwości, o dobrą jakość funkcjonowania pośród innych i o skuteczne przedłużanie gatunku. Zamiast pnia, roślina tworzy kłodziny  (zwiększenie walca osiowego) i jej dwupienność. Ta  zapewniła,
przy współpracy zwierząt, amatorów smakołyków nasion, szybsze rozprzestrzenienie się, niż to mają w naturze rośliny jednopienne, a co za tym idzie,w ogromnym stopniu, przetrwanie sagowca do dziś.
                Jeśli chodzi o użyteczność dla ludzi, poza funkcją dekoracyjną, to niektóre z plemion, wykorzystywały skrobię z 'fałszywego pnia' do wypieków. Współcześnie, nasze enzymy trawienne są niedostosowane do tego typu praktyk. Każda część sagowca jest dla nas trująca.


                Główną ozdobą są ciemnozielone, pierzaste symetrycznie rosnące na najwyższym piętrze kłodziny liście. Wzrost rośliny jest bardzo powolny. Jeśli więc, nie dysponujemy nasionami, aby samodzielnie powołać do życia młode egzemplarze sagowca odwiniętego, pozostaje nam zakup wyprowadzonego 'z pieluch' nasionka.

Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm


                        Obecnie, poza ciepłymi strefami klimatycznymi, gatunek cycas revoluta, jest wprowadzony do uprawy jako roślina doniczkowa. Aby podjąć się przeżycia pięknej, być może wielopokoleniowej przygody z tym plantem, należy najpierw zastanowić się, czy dysponujemy odpowiednią przestrzenią, aby mógł się bez ograniczeń rozwijać.
Sagowiec odwinięty, fakt rośnie wolno, ale do najmniejszych (jeśli chodzi o swobodne rozłożenie liści, nie należy). Wysokość dorosłego egzemplarza w naszych warunkach, waha się od 150 do 200 centymetrów.
                   Roślina dwupienna, to znaczy na jednym egzemplarzu czasami imponujących rozmiarów szyszka męska, a na drugim kwiatostan żeński. Tylko tą drogą, mogą rozwijać się nasiona. Zdjęcia żeńskiej rośliny, gdzie wiele dziesiątek nasion. Wybiera się je, przechowuje w suchym, mającym około  18°C miejscu i na wiosnę wysiewa. Temperatura wschodów wyższa niż 21°C.
                  Roślina zniesie kilkudniowe mrozy do -5°C, jednak odbije się to jej czkawką w kolejnych sezonach wegetacyjnych. Chcemy mieć dekoracyjną , elegancką żywą ozdobę, a nie doniczkowca wymagającego reanimacji. Poza tym, odpowiednie przechowywanie sagowca, to brak nadmiernego usuwania brzydkich przesuszonych, czy przemarzniętych liści.
                   Możemy przez cały rok pielęgnować go pod dachem, albo ciepłe miesiące, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, niech spędza na letnisku. W połowie października wnosimy donicę do chłodnego pomieszczenia, gdzie 12 do 16°C oraz dostęp do światła dziennego, zmniejszamy podlewanie, roślina wchodzi  w stan spoczynku. Nie zalewamy, nie zasuszamy bryły korzeniowej, postępujemy z wyczuciem. Do bardziej obfitego podlewania powracamy w połowie kwietnia.


                

Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm

                   Na dworze, w czasie lata, nie jesteśmy w stanie przejąć kontroli nad tym, ile wody (deszczu) trafi do donicy. Sagowiec, owszem, potrzebuje do życia wody, ale nie w dużych ilościach. Stąd bardzo istotne, aby na zewnątrz ustawić pojemnik tak, aby by stały odpływ nadwyżki wody. Na przykład, na spodek ułożyć kamienie, a dopiero na nie donicę.
                  Przy całorocznej pielęgnacji w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie jest niższa niż 18°C, zimą i w czasie upałów (gdy suche powietrze), wspomagać należy sagowca rozpylaniem w jego otoczeniu wody. Rozpylacz z bardzo drobnymi oczkami, woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny; raz w tygodniu.
                 Podłoże do donicy i do przesadzania, przepuszczalne średnio żyzne. Ziemia do kwiatów doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami torfu (wtedy nie musimy nawozić w sezonie). Jeśli według nas, trzeba dopieścić sagowca, od końca kwietnia do września dostarczamy mu nawóz w granulacie, raz w miesiącu, według wskazówek na etykiecie.
Gdy nie przesadzamy, wymieńmy wierzchnią warstwę ziemi wiosną na nową, niewyjałowioną. Wtedy też przeprowadzamy większy zabieg pielęgnacyjny, polegający na usunięciu starzejących się, nieatrakcyjnych liści.  Z biegiem lat, gdy kłodzina i liściaste pióropusze będą miały już konkretne rozmiary, dla równowagi i stabilnego utrzymania w pojemniku, przy przesadzaniu, podłoże zmieszajmy z drobnymi kamykami.
                W krajach basenu morza śródziemnego, choćby na przykładzie części zdjęć stąd, z Hiszpanii, sagowiec odwinięty pielęgnowany jest w gruncie. Nam pozostają szklarnie, palmiarnie, większe pokoje, a latem tarasy. Przyjemnie jest obcować z tą oryginalną, egzotyczną rośliną. Wtedy, gdy sagowiec rozpoczynał wędrówkę pokoleń, dopiero powstawały skały wapienne; imponujące to i budzące szacunek.
Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm

Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm

Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - CycaspalmCycas revoluta - Sagowiec odwinięty - CycaspalmCycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm

Cycas revoluta - Sagowiec odwinięty - CycaspalmCycas revoluta - Sagowiec odwinięty - CycaspalmCycas revoluta - Sagowiec odwinięty - CycaspalmCycas revoluta - Sagowiec odwinięty - Cycaspalm

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cycas_revoluta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sagowiec_odwini%C4%99ty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cycas_revoluta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz