wtorek, 6 marca 2018

Ornithogalum dubium - Śniedek wątpliwy - Oranje vogelmelk

                              Śniedek wątpliwy, jego macierzyste tereny, to kontynent afrykański. Nie tylko nazwa zastanawia, skąd ten przymiotnik, a także tematyka pielęgnacji tej rośliny. Choć należy do rodzaju śniedka, to wybitnie zaznacza swoją indywidualność, nie tylko oryginalnym kolorem kwiatów, co właśnie niektórymi zabiegami, związanymi z jego uprawą.

                                              Bethlehem star.eng
Ornithogalum dubium -  Śniedek wątpliwy - Oranje vogelmelk

Liście głębokiej zieleni, na brzegach otoczone niewielką przezroczystą membraną z niewielkich włosków. W sezonie zaczynają kwitnąć energetyczne, bardzo dekoracyjne ozdoby. U szczytu łodygi, zawiązuje się pęczek kwiatostanu. Przy optymalnym warunkach uprawy, możemy się spodziewać nawet do 24 kwiatów na jednym pędzie, a z cebuli wyrosnąć mogą takie trzy.  Pojedynczy, tak jak to
jest znane u rodzaju śniedka, posiada sześć płatków korony. Najczęściej mamy możliwość zakupu cebul, czy odchowanych egzemplarzy, gdzie kolor pomarańczowy. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o śniedka wątpliwego, są poza, oranżem, inne barwne, rzadziej spotykane możliwości : żółtozielone, żółte, czerwone.

Ze względu na czas, w jakim odbywa się kwitnienie (może to być pomiędzy grudniem, a marcem), tego śniedka nazywa się także betlejemską gwiazdą.
                                Przejdźmy więc etapy rozwoju rośliny, a także towarzyszących jej zabiegów pielęgnacyjnych od momentu rozpoczęcia okresu wegetacyjnego.
                                 Cebule sadzimy na początku listopada (dobry czas także do końca marca, z tym, że kwitnienie w kolejnych miesiącach), do przepuszczalnego, średnio zasobnego podłoża. Bardzo dobrym dla tego gatunku śniedka, okazuje się podłoże, które także stosujemy dla kaktusów i sukulentów. Jeśli nie możemy takiego zakupić,

Ornithogalum dubium -  Śniedek wątpliwy - Oranje vogelmelk

wówczas stwórzmy we własnym zakresie: pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3.
                             Miejsce ekspozycji powinno być jasne. Światło rozproszone, to optymalne spełnienie oczekiwań rośliny.  Pierwsze półtora miesiąca, wskazane, aby donica nie znajdowała się w pomieszczeniu, gdzie temperatura od 12 do 16°C. Następnie, przenosimy do cieplejszego pomieszczenia, albo wszystko biegnie naturalnym torem, gdyż w otoczeniu robi się cieplej ze względu na wiosenną porę roku (gdy bulwy sadzimy później). 
Podlewamy wodą w temperaturze zbliżonej do tej, ,jaka panuje w otoczeniu śniedka. Wierzchnia warstwa podłoża powinna być przesuszona. Nie zostawiamy wody w osłonce, czy na spodku. 
Wszystko to dotyczy okresu wegetacyjnego.
Najpierw pojawiają się liście, następnie pędy, an szczycie których zawiążą się kwiatostanowe pęki. Okres kwitnienia trwa nawet do sześciu tygodni. 
                          W momencie, gdy widzimy, że kwiatostany wyraźnie straciły na swojej atrakcyjności, przycinamy pędy na wysokości 2/3 i nadal, z tym, że mniej obficie podlewamy roślinę przez kolejne trzy do czterech tygodni. W tym czasie liście zaczną żółknąć i zasychać.


Ornithogalum dubium -  Śniedek wątpliwy - Oranje vogelmelk

Nie będzie to wyglądało atrakcyjnie, ale taka właśnie śniedek przygotowuje się do spoczynku. Gdy liście będą wiotczejące, przesuszone, tniemy je nisko przy podłożu. Przenosimy doniczkę do pomieszczenia, w którym nie operuje ostre światło dzienne, zaprzestajemy całkowicie podlewania. W połowie października na nowo zaczynamy nawadniać, najpierw mniej, a potem, taką samą ilością wody i z częstotliwością, jakie były w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Wierzchnią warstwę ziemi możemy wymienić na nową niewyjałowioną. Aby spulchnić ziemię, przy samych brzegach doniczki robimy patykiem dziurki. Nie zranimy bulwy, a napowietrzymy podłoże.
Przed rozpoczęciem trzeciego sezonu, wskazane je przesadzenie. Ta bulwiasta bylina przecież także potrzebuje przestrzeni do rozwoju. To także będzie dobry czas na pobranie młodych egzemplarzy.
                                    W wielu źródłach, dotyczących uprawy śniedka wątpliwego, można wyczytać, że jest on rośliną mrozoodporną. Czy tak jest ? Zniósłby kilka dni, gdyby temperatura  otoczenia wynosiła -5°C.  Czy jednak, nawet przy dodatkowych zabezpieczeniach, będziemy mieli pewność, że kolejnej zimy nie będzie większych minusowych temperatur niż - 5°C. Właśnie. Poza tym, rośliny narażone na zmarznięcie, mało obficie kwitną, a nam przecież chodzi o uzyskanie tej pomarańczowej kwietnej energii.
                                 Sadzenie tego gatunku śniedka , z założeniem, że jego uprawa będzie na zewnątrz, też ma swoją rację bytu - ale należy liczyć się z tym, że donice na zimę wędrują do chłodnego, jasnego pomieszczenia i , że okres kwitnienia będzie zdecydowanie później niż u tych egzemplarzy, którym całym rok sprzyja temperatura otoczenia powyżej 12°C.
                                Bez wątpienia, mamy tutaj z energetyczną kwietną pięknotką. Szczególnie, że kwitnie w chłodne miesiące, to bijące od niego ciepło, podwójnie doceniane. A, że 'przesypia na sucho' część roku, to też wielkie utrudnienie w jego pielęgnacji nie jest, wiedzą na pewno to ci, którzy także potrafią docenić walory, na przykład  gloksynii (syningia ogrodowa) ,

Ornithogalum dubium -  Śniedek wątpliwy - Oranje vogelmelk


Ornithogalum dubium -  Śniedek wątpliwy - Oranje vogelmelk

Ornithogalum - Śniedek (gatunki) - Vogelmelk (soorten)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Ornithogalum_dubium
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/04/gloxinia-speciosa-syningia-ogrodowa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz