czwartek, 8 marca 2018

Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem, Wilde kievitsbloem

                                Szachownica kostkowata,pełna lekkości, w charakterystyczną biało fioletową kratę przewieszające się kwiaty. Szyk i klasa same w sobie. Bylina ta, niestety, znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, wpisana na listę E (gatunek wymierający) oraz CR (gatunek krytycznie zagrożony). Jest więc najwyższy czas, pokłonić się Matce Naturze i poprzez zaproszenie do swoich ogrodów szachownicy kostkowatej, pomóc przetrwać gatunkowi. Uprawa odmian hodowlanych, wydaje się  być naturalnym przedłużeniem dziedzictwa tej rośliny i naszej jedności z przyrodą.
                      
                                                     Snake's head fritillary.eng
Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem

                                    Okres wegetacyjny szachownicy kostkowatej, trwa wówczas, gdy większość plantów przechodzi etap spoczynku. Pośród lancetowatych, jasnozielonych liści, wyrastają łodygi, których zwieńczeniem są dzwonkowate, przewieszające się ku dołowi kwiaty. Trwałość pojedynczego kwiatu, to od 7 do 10 dni. Po łacinie nazwa Fritillaria oznacza 'kielich kości', zaś melagris po grecku to 'nakrapiany'. Wzór szachownicy, nadaje im rozpoznawalności, wyjątkowości i
elegancji. Kwitnienie, gdy rośliny sadzone bezpośrednio do gruntu, trwa od kwietnia do maja. Przy uprawie pojemnikowej, możemy spodziewać się tych dekoracyjnych pięknotek, już w lutym.
                             Dawniej, szachownica kostkowata, porastała naturalnie: użytki zielone, łąki, wilgotne zarośla, tereny zalewowe. Można ją było także spotkać w lasach liściastych i mieszanych, gdzie okolica bagien, czy leśnych jeziorek.
Te wiadomości, rzucają światło, co przede wszystkim potrzebne do ogrodowej uprawy - miejsce ze stałą, umiarkowaną wilgotnością podłoża. Mróz temu gatunkowi szachownicy nie jest straszny, ale zbita, sucha ziemia, jak najbardziej. Na takim podłożu, cebulki nie przetrwają, nie wytworzą cebul przybyszowych. Gleba przepuszczalna, próchniczna, albo średnio żyzna. Pobliże oczka wodnego, stawu, strumyku - to wymarzona lokalizacja.
W związku z tym, że drzewa liściaste, większość krzewów liściastych, w zimie bez liści, nie stanowi żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dostęp słońca do dolnych partii roślinności, tam właśnie jest dla szachownicy najbezpieczniej. Latem, gdy cebule przechodzą w stan spoczynku, nie grożą im ciągłe silne operacje słoneczne, miejsce jest zacienione. Sadzimy  późnym latem, wczesną jesienią, w odpowiedniej jednak odległości od pni drzew, przecież chodzi o zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża cebulom, a nie ciągła walkę o przetrwanie z innymi większymi, silniejszymi roślinami.


Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem


Mamy tutaj do czynienia z byliną, która od 15 do 20 centymetrów wysokości. ładnie wygląda posadzona w grupie. Odległość cebuli od cebuli około 15 centymetrów. Na metr2, potrzebujemy od 10 do 14 sztuk. Przy uprawie pojemnikowej, bezpieczniej donice z zewnątrz wnieść do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła, regularnie podlewając ( szybciej doczekamy kwietnych ozdób, bo już w połowie lutego). Pojemnik z odpływem, woda w temperaturze zbliżonej do tej, która panuje w otoczeniu rośliny. Możemy posadzić jesienią z cebulami, na przykład, narcyzów, tulipanów, wtedy po przekwitnięciu szachownicy, do maja nadal mamy ozdoby, ale potem 'całe cebulowe' towarzystwo musi zostać wykopane; cebule przybyszowe oddzielone od macierzystych. Przechowanie (w ciemnym miejscu, w trocinach, w piasku) i ponownie sadzenie.
                           Gdy szachownica kostkowata w gruncie, po dwóch, trzech sezonach kwitnienia, w maju wykopujemy cebule. Robimy tak, ponieważ chodzi nam o kolejne bogate kwitnienia w następnych latach. Oddzielamy przybyszowe od matecznej; przebieramy, eliminujemy  przesuszone, chore. Do nasadzenia wybieramy nowe miejsce, albo to, które było wcześniej. Logiczne, spulchniamy, przekopujemy podłoże z kompostem, albo z torfem - trzeba wzbogacić. Dobrym rozwiązaniem jest także przemieszanie z zakupioną mieszanką, bogatą we wszytko to, co ta bylina potrafią docenić i wykorzystać w następnych latach.
                  Na lato części nadziemne obumierają, jednak pamiętajmy, to co pod ziemią w czasie długotrwałej suszy, potrzebuje nasze pomocy. Podlewajmy więc, nie dopuśćmy do zasuszenia cebul.
                      Unikatowy wzór dzwonkowatych kwiatów, a pomimo tego, tak skromna naturalna roślina. Zaprośmy ją do swego ogrodu,  to nasza rodzima 'Pięknotka'.Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - KievitsbloemFritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem
Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem

Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem
Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - KievitsbloemFritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem 
Fritillaria meleagris - Szachownica kostkowata - Kievitsbloem
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Fritillaria_meleagris
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szachownica_kostkowata
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kievitsbloem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz