piątek, 16 lutego 2018

Philodendron (soorten) - Filodendron (gatunki)

                                         Filodendrony, to naprawdę bogata rodzina. Różnorodność kształtów, umiejętność dostosowania się do trudnych warunków (odmiany wodne), szeroki wachlarz kolorów i zaaklimatyzowanie się w przestrzeniach mieszkalnych - trzeba przyznać, wszechstronne umiejętności. Opisanych jest niespełna 460 gatunków, a przecież jest ponad 700 i jeśli nie sama natura, to botanicy i właściciele center ogrodniczych, dwoją się i troją, aby nowymi odmianami, odporniejszymi, elegantszymi , dotrzeć do jak największej ilości kupujących.

                                                           Philodendron.eng
Philodendron - Filodendron - Ph.nl
Philodendron hybrid - Filodendron hybrydowy (foto )

                                          W tej sporej rodzince, napotkamy planty, które w naturze są chamefity, nanofanerofity lub fanerofity.. Wieloletnie, o bogatym wizualnie ulistnieniu, charakteryzujące różną wysokością, wielkością; zasiedliły się, tam gdzie ciepło i sprzyjająca wilgotność powietrza. Mrozoodporność, to pojęcie absolutnie odległe jeśli chodzi o te planty. Stąd, subtropikalne
i tropikalne przestrzenie, to wymarzone 'miejscówki'. Jeśli w swoim otoczeniu (mieszkaniu, biurze, tarasie, balkonie), jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki, zaprośmy któryś z tych
roślinnych elegantów.
                                          Kwiaty, choć nie stanowią głównej ozdoby, wyraźnie wpisują się w naturę tej gromady. W zależności od tego, z jakim gatunkiem, z jaką odmianą, mamy do czynienie, kwitnienie jest raz, lub dwukrotnie w roku. Kwiatostany obrazkowatych,  są typu kolbiastego pseudancjum. Mogą być koloru białego, żółtego, różowego, brązowego, czerwonego, albo dwukolorowe (gdzie, w czasie dojrzewania jeden kolor 'schodzi' ustępując miejsca drugiemu).
                                         Trudno byłoby się pokusić o ogólne wytyczne, jeśli chodzi o uprawę filodendronów. Przy 700 gatunkach, nie da się tej tematyki aż tak uprościć. Jeśli chodzi o gatunki, ich kultywary i odmiany, dostępne w handlu, to można wspomnieć o wystrzeganiu się wystawiania tych roślin an bezpośrednie słońce. Światło rozproszone, delikatny półcień - w amazońskich, czy brazylijskich lasach, dzienne światło dociera poprzez rośliny z wyższych pięter.Philodendron bipinnatifidum, p. selloum - Filodendron podwójnie pierzasty ( foto )

Podłoże przepuszczalne, najlepiej przemieszane ze żwirkiem i z piaskiem. Średnio zasobne, wówczas nie tak ważne będzie zasilanie w okresie wegetacyjnym. Najbardziej oczekiwana wysoka wilgotność w otoczeniu plantów, jeśli jednak nie mamy możliwości zapewnienia tego komfortu, pozostaje zraszanie rozpylaczem z drobnymi oczkami oraz regularne podlewanie (woda zawsze w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu filodendrona).
                                Niektóre z roślin na okres spoczynku, wymagają przeniesienia do chłodniejszego pomieszczenia. Ale nie może być w nim niższa temperatura niż 14°C. Zdrowy rozwój w okresie wegetacyjnym, to pomiędzy 20, a 25°C.
                                Z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych, na pewno trzeba mieć na uwadze usuwanie suchych, zniszczonych, połamanych, chorych części rośliny. Oraz regularne czyszczenie z kurzu zwiększających swoją objętość liści.
                                Nietrudno jest filodendrony rozmnożyć. Wystarczy odcinek pędu (najmniej z dwoma 'oczkami'), ciepło, przepuszczalne podłoże i odpowiednia jego wilgotność. Inną drogą rozmnażania jest wysiew nasion, czy ostatecznie podział bryły korzeniowej.
                          Filodendron 'owa rodzinka, to prawdziwe bogactwo form i kolorów. Wieloletni towarzysze, którzy pomogą kształtować w nas cierpliwość i szacunek do świata roślin. 


Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy) (foto)

 
 
 
 
Philodendron erubescens - Filodendron czerwieniejący ( foto )
 
 Philodendron pedatum - (Filodendron stąpający) ( foto )

 
 
 
 
 
 
 
Philodendron scandens, philodendron hederaceum - Filodendron pnący, (filodendron sercowaty) ( foto )
 
 
 
 
 
 
                       
Philodendron squamiferum - Filodendron  squamiferum  ( foto )


Philodendron xanadu - Filodendron xanadu ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filodendron
https://nl.wikipedia.org/wiki/Philodendron