czwartek, 15 lutego 2018

Linaria vulgaris - Lnica pospolita - Vlasbekje

                                          Lnica pospolita, z niewielkiej odległości, na zielonych tle łąkowych traw, wygląda jak kilka roztłuczonych jajek. Łodyga wznosi się na wysokość od 20 do nawet 90 centymetrów, a jej szczytową część stanowi właśnie słoneczny kwiatostan grzebieciastych ozdób. Kwietne grono to, jasnożółte korony i ciemnożółte gardziele. Listki zielone, podłużne, ulokowane naprzeciwlegle na wzniesionej, prostej łodydze.                                         Yellow toadflax.eng
Linaria vulgaris - Lnica pospolita - Vlasbekje


Bylina ta jest gatunkiem rodzimym, powszechnie występującym obecnie także na kontynentach azjatyckim i Ameryki Północnej. W naszym klimacie, spotkać ją można kwitnącą od czerwca, nawet do pierwszych przymrozków; zajmuje tereny obszarów ruderalnych, łąkowych, wydm,przy torowiskach, przy drogach, czy na obrzeżach lasów liściastych. Może rosnąć w podłożu słabo nawodnionym, jak i w takim, który posiada umiarkowaną stałą wilgotność; ten gatunek lnicy nie
jest zbyt wybredny. Gdzie słońce, przyjazne otoczenie nietłumiących jej wyższych roślin, tam radzi sobie doskonale.
                                        Wyraziste kwiaty zawierają nie lada smakołyk dla skrzydlatych przyjaciół, jednak niestety, większość z nich  jest zbyt słaba, aby dostać się do wnętrza kwiatu. Takie możliwości mają silne trzmiele i to, że mają dość długi organ, aby wybierać co lepsze. Co cwańsze egzemplarze, wyjadają w płatkach dziurkę i tą niszczycielską drogą dobierają się do pyszności. Tak, czy inaczej, obcierają się o płatki, przelatują na kolejny kwiatek i przenoszą pyłki, a o to właśnie roślinie chodzi.
                                     Na miejscu przekwitających kwiatów, tworzą się torebki. Jedna, choć bardzo niepozornych rozmiarów, ma w sobie nawet do 30 tysięcy nasion. A te , dzięki podmuchom wiatru, mogą być przenoszone na duże odległości.


Linaria vulgaris - Lnica pospolita - Vlasbekje


                                      Lnica pospolita jest wykorzystywana w ziołolecznictwie. Zioło to wspomaga układ trawienny i w użytku zewnętrznym, przyspiesza gojenie się ran.
Na pewno na ten gatunek nie patrzą przyjaźnie rolnicy, a szczególnie właściciele koni. Jeden ze składników, peganina, jest dla ich zwierząt bardzo szkodliwy.
Stąd i my ludzie, korzystając z dób natury, powinniśmy wykazać się rozwagą. Zanim zdecydujemy się wykorzystać 'pantofelki Matki Boskiej' do przygotowania wywaru, naparu, herbatki, skonsultujmy się z lekarzem, czy oby na pewno, to ziele przysłuży się naszemu dobru.
                                      Roślina pełna słońca, drobna, zwiewna. Przyjemnie jest ją spotkać na swej drodze podczas wakacyjnego spaceru po łąkach.
                                      


Linaria vulgaris - Lnica pospolita - VlasbekjePrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Linaria_vulgaris
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lnica_pospolita
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vlasbekje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz