środa, 14 lutego 2018

Asparagus falcatus - Szparag sierpowaty, Asparagus sierpowaty

                                        Szparag sierpowaty,pochodzi z kontynentów azjatyckiego i z afrykańskiego. Rośnie tam w niskich i w średnich piętrach roślinnych jako drewniejące pnącze. Osiąga tam wysokość niekiedy i 20 metrów. W naszej strefie klimatycznej wieloletnie egzemplarze mają najwięcej 3 metry. Dla ich zdrowia i bujnego pokroju, warto przyłożyć rękę do ich pielęgnacyjnego formowania. Najczęściej mamy do czynienia z 150 do 180 centymetrowym asparagusem tego gatunku.

                                                    Sicklethorn.eng
Asparagus falcatus - Szparag sierpowaty, Asparagus sierpowaty - Asparagus.nl


Najkorzystniej będzie nam rósł, gdy zapewnimy mu niezbite podłoże, dzienne jasne miejsce ( ale bez pośredniego wystawiania na promienie słoneczne ), osłonięte miejsce od przeciągów oraz dzięki odpowiedniemu podlewaniu. Zbyt dużo słońca, poparzone, popalone gałązki; zbyt duży cień natomiast, to łysiejące gałązki, albo/też zahamowanie wzrostu.
                                  Aby nie doprowadzić do zgnilizny korzeni, po zakupie, przed przesadzeniem
rośliny w większa doniczkę, wysypmy ją najpierw 5 centymetrową warstwą żwirku, kamyków . Wskazane jest sadzenie w donicach z odpływem.
Latem podlewamy bardziej szczodrze niż zimą, ale zawsze dopiero wtedy,gdy przeschnie dobrze wierzchnia warstwa ziemi.  Gdy upały lub suche powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu, dodatkowo raz na jakiś czas, zraszajmy dyfuzorem o bardzo drobnym sitku. Nigdy nie zostawiamy wody na spodku ( czy w wewnętrznej donicy ). Szparag lubi wodę miękką, więc na pewno odwdzięczy się pięknym wzrostem, gdy będziemy podlewali go zebraną deszczówką.


Asparagus falcatus - Szparag sierpowaty, Asparagus sierpowatyPodłoże powinno być przepuszczalne. Jeśli przesadzamy egzemplarz, co dwa, trzy sezony, warto od czasu do czasu, patykiem napowietrzyć podłoże. Robimy to wyłącznie przy brzegach pojemnika, wtedy nie ma zagrożenia, że naruszymy, zranimy części bryły korzeniowej.
Przesadzamy wiosną, do donicy, która jest tylko o góra dwa numery większa. Roślina ma się skupić na tworzeniu młodych, soczyście zielonych gałązek, a nie bezproduktywnych rozrastaniu części podziemnej.  Przy tym zabiegu pielęgnacyjnym, możemy lepiej poznać w jakiej formie jest nasz plant. Zgrubienia, bulwy na podłużnych korzeniach, to dla nas znak, że zaniedbaliśmy regularność podlewania. Jeśli to możliwe, usuńmy część bulw. Wykorzystajmy też czas odkrytej części podziemnej do dokonania podziału i pozyskania nowych egzemplarzy. Inna droga rozmnażania, to poprzez wysiew nasion; jednak to długotrwała i mało pewna technika (wysiew zimowy, a niezbędne wysokie temperatury do wschodów).
                            Pamiętajmy, szparag sierpowaty nie lubi chłodu. Doskonale poradzi sobie w miejscach, gdzie temperatura od 15° do 25°C. 
 Aby zachować ładną formę dorosłego egzemplarza, warto przygotować mu podporę, albo zdrewniałe gałązki spiąć. Jeśli decydujemy się na kosmetyczne cięcie, nie usuwajmy w roku więcej niż 20% masy części nadziemnych.  Jeśli mamy do czynienia z bardzo zaniedbanym egzemplarzem (popalone, poparzone, łysawe liście), zamiast bardzo mocnego przycinania fryzury, zdecydujmy się na podział kępy (wiosna do połowy lata). Oczywiście, spotkamy tam wiele bulw, więc zróbmy w miarę możliwości tak, aby młode sadzonki miały ich jak najmniej.
                              

Asparagus falcatus - Szparag sierpowaty, Asparagus sierpowatyAsparagus falcatus - Szparag sierpowaty, Asparagus sierpowaty


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Asparagus_falcatus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szparag_sierpowaty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Asparagus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz