Filodendron domesticum, w naturalnych warunkach ma rodzime siedliska na kontynencie Ameryki Południowej w strefie subtropików. Jest rośliną wspinaczkową. Dobrze ukorzeniona, natomiast szczytowe
części pędów 'owijają się' wokół pobliskich drzew, traktując je jako
'Malay gold'/'Lemon lime' |
przysłowiową drabinkę. U gatunku ciemnozielone podłużne strzałkowate delikatnie połyskujące liście. Bardzo atrakcyjne odmiany, gdzie te całoroczne ozdoby: jasno zielone, seledynowe, a także dwubarwne (białozielone, żółtozielone), bądź nakrapiane.W podwieszanym pojemniku, w donicy gdzie
są także umieszczone podpory; wszędzie tam roślina ta będzie tworzyła żywe dzieło sztuki. Barwne opcje z liśćmi, pędy zwieszające się, albo 'idące' ku górze po drabinkach (linie, palu bambusowym). Mieszkanie, biuro, restauracja, hotel. Wnętrza nowoczesne, także te w innych stylach (boho, nowojorskim, skandynawskim, rustykalnym), to dobre miejscówki. Przy optymalnych warunkach pielęgnacji, po wielu latach,
nasza żywa ozdoba, w zależności od odmiany, może osiągnąć od 80 nawet do 200 centymetrów wysokości. Rzadko kiedy na europejskich szerokościach u tego gatunku filodendrona
kwitną kwiaty. Są to białe niewielkie kolby, ukryte w delikatnie
rozchylających się jasnych pochwach
(żagielkach). Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych. Kwiatostan należy usunąć, zasychając pochłonie wiele substancji odżywczych, które plant mógłby zagospodarować na inne części.
16 do 25°C,
to właściwa temperatura otoczenia dla tego filodendrona. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy
w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu
bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające
się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy naszego doniczkowca na
przeciągi i na silne opady deszczu (gdy, jest wystawiony na letnisku; ważny drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w niej nadwyżki wody).
Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy) 'Malay gold' |
Wiosną, po co sezonowym, co dwa sezony przesadzeniu, zaczynamy nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie.
Liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną/kolorową szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu roślin (brak zasychających końcówek), jak i naszemu.
Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy) 'Malay gold' |
Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną od samego początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć z nią żadnych problemów. Przelanie, przesuszenie, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu; będzie skutkowało chorobą, a nawet tym, że roślina nam wypadnie.
Optymalne, wystawa wschodnia i zachodnia.
Latem, owijając donice folią (niezbyt ciężki egzemplarz), liście możemy opłukać pod bieżącą wodą, gdzie delikatny 'letni' natrysk. Zimą, ręcznie przemywając, także zadbajmy o ich czystość. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam (podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, albo ułatwmy sobie sprawę i ustawiamy roślinę na kilka godzin w bardzo zacienionym miejscu, Po tym czasie liście wyschną, 'nabiorą' witalności i bardziej wyrazistego koloru.
Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy) 'Malay gold' |
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filodendron
https://nl.wikipedia.org/wiki/Philodendron
https://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron_domesticum
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz