wtorek, 1 czerwca 2021

Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy)

                           Filodendron domesticum, w naturalnych warunkach ma rodzime siedliska na kontynencie Ameryki Południowej w strefie subtropików. Jest rośliną wspinaczkową. Dobrze ukorzeniona, natomiast szczytowe części pędów 'owijają się' wokół pobliskich drzew, traktując je jako

                                                             Spadeleaf philodendron.eng

Philodendron - Filodendron - Ph.nl
  Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy)
 'Malay gold'/'Lemon lime'

przysłowiową drabinkę. U gatunku ciemnozielone podłużne strzałkowate delikatnie połyskujące liście. Bardzo atrakcyjne odmiany, gdzie te całoroczne ozdoby: jasno zielone, seledynowe, a także dwubarwne (białozielone, żółtozielone), bądź nakrapiane.W podwieszanym pojemniku, w donicy gdzie

są także umieszczone podpory; wszędzie tam roślina ta będzie tworzyła żywe dzieło sztuki. Barwne opcje z liśćmi, pędy zwieszające się, albo 'idące' ku górze po drabinkach (linie, palu bambusowym). Mieszkanie, biuro, restauracja, hotel. Wnętrza nowoczesne, także te w innych stylach (boho, nowojorskim, skandynawskim, rustykalnym), to dobre miejscówki. 

                          Przy optymalnych warunkach pielęgnacji, po wielu latach, nasza żywa ozdoba, w zależności od odmiany, może osiągnąć od 80 nawet do 200 centymetrów wysokości. Rzadko kiedy na europejskich szerokościach u tego gatunku filodendrona kwitną kwiaty. Są to białe niewielkie kolby, ukryte w delikatnie rozchylających  się jasnych pochwach (żagielkach). Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych. Kwiatostan należy usunąć, zasychając pochłonie wiele substancji odżywczych, które plant mógłby zagospodarować na inne części.
16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia dla tego filodendrona. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi i na silne opady deszczu (gdy, jest wystawiony na letnisku; ważny drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w niej nadwyżki wody).

Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy)
 'Malay gold'
 Naturalnie, filodendron ma niewielkie potrzeby pokarmowe. My jednak postarajmy się, aby nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że bryła korzeniowa zaczyna 'wyrastać'. Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie przepuszczalna ziemia dla roślin doniczkowych. Zetrzyjmy do donicy odrobinę kredy, ten gatunek potrzebuje gleby o pH delikatnie zasadowym.
Wiosną, po co sezonowym, co dwa sezony przesadzeniu, zaczynamy nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie. 

Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu filodendrona. Jeśli nie mamy deszczówki, użyjmy kranówki, nie musi być w tym konkretnym przypadku przegotowana.
Liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną/kolorową szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu roślin (brak zasychających końcówek), jak i naszemu.

Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy)
 'Malay gold'
Jeśli posiadamy roślinę macierzystą (dostęp do niej), nowe egzemplarze możemy pozyskać poprzez podział bryły, przy wiosennym przesadzaniu do stabilnego, większego pojemnika. Albo przez pobranie sadzonek wierzchołkowych i ukorzenienie ich, (przez cały rok).
                                   Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną od samego początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć z nią żadnych problemów. Przelanie, przesuszenie, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu; będzie skutkowało chorobą, a nawet tym, że roślina nam wypadnie.
                                Optymalne, wystawa wschodnia i zachodnia. 
                                Latem, owijając donice folią (niezbyt ciężki egzemplarz), liście możemy opłukać pod bieżącą wodą, gdzie delikatny 'letni' natrysk. Zimą, ręcznie przemywając, także zadbajmy o ich czystość. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności.  Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam (podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, albo ułatwmy sobie sprawę i ustawiamy  roślinę na kilka godzin w bardzo zacienionym miejscu, Po tym czasie liście wyschną, 'nabiorą' witalności i bardziej wyrazistego koloru.

Philodendron domesticum - Filodendron pospolity, (F.domowy)
 'Malay gold'


 


Philodendron (soorten) - Filodendron  (gatunki) ( foto )

 

 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filodendron

https://nl.wikipedia.org/wiki/Philodendron

https://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron_domesticum  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz