piątek, 4 czerwca 2021

Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom

                            Kalmia wielokwiatowa,pośród innych z rodzaju, ta niewielkich rozmiarów (przy optymalnych warunkach uprawy wysokość/szerokość 50 x 70 centymetrów) i nie jest krzewem, a krzewinką. Jej zwarty zimozielony pokrój, atrakcyjne wiosenne bogate kwitnienie delikatnymi różowościami, to wszystko

                                                               Bog laurel.eng

Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom

przemawia za tym, aby zaprosić ją do swojej ogrodowej przestrzeni (przydomowe ogrody, wrzosowiska, w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Może być prowadzona także w uprawie pojemnikowej, wówczas donica dostosowana do pozostania na zewnątrz w warunkach zimowych, z drożnym

odpływem, aby nie zastawała w ziemi nadwyżka deszczówki. Roślina wrzosowata, kwitnienie kwiecień - czerwiec; kwiatostany wierzchołkowe baldachogrona, (na końcu pędów). U gatunku kwiaty jasnoróżowe, u odmian w różnych tonacjach różu, a także białe (na przykład, odmiana 'Lecantha'). Zimozielone liście, naprzeciwległe, skórzaste, ciemnozielone z wierzchu i jasnozielone od spodu, eliptyczne. W zależności od odmiany, części te mają długość od pięciu do dziesięciu centymetrów. 

Najprostszy sposób pozyskania nowych egzemplarzy kalmii wielokwiatowej, przez zrobienie wiosennych odkładów. Najniższy pęd nachylamy bardziej ku podłożu, do połowy obsypujemy ziemią, dociskamy z wyczuciem, aby go nie połamać. Jesienią, albo kolejnej wiosny oddzielamy młodzika od rośliny macierzystej. Gatunek ten można także rozmnażać przez wysiew nasion, albo ukorzenienie części wierzchołkowych młodych pędów kwiecień - maj; wtedy jednak na kwiaty przyjdzie nam czekać dłużej niż jeden sezon.  Nasiona zebrane we wrześniu, wysiewamy do doniczki, (podłoże przepuszczalne, jego stała umiarkowana wilgotność); przez pierwszą zimę maluchy doglądamy w jasnym nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatura powyżej 6°C.                        

Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom

                          Mamy do czynienia z rośliną tokstyczną, trującą, także zwierzaki nie powinny jej podgryzać, a my, na przykład wykonując cięcie sanitarne (usuwanie pędów zniszczonych, przesuszonych, przemarzniętych), zabieg ten powinniśmy wykonywać w ochronnych rękawiczkach. 

                          W zależności od możliwości 'powierzchniowych' swojej zielonej przestrzeni, możemy zaprosić do niej kalmię w zaciszne, osłonięte od porywistych wiatrów miejscówki. Efektowne grupowe nasadzenia, po dwie,czy trzy sztuki; wtedy zachowanie odstępu, aby każda roślina miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń do życia. Może być również wystawa bardziej słoneczna, (wówczas latem i w bezśnieżne zimy częstsze wędrówki z konewką),  Gleby zakwaszone (rośliny wrzosowate!), umiarkowanie wilgotne i próchnicznych, (zasobne, zasobne, zasobne w substancje odżywcze). Strefa mrozowa w teorii USDA6b (–20,6 °C), także spodziewając się 'wyższych na minusie',  młode i starsze egzemplarze przez czas najtrudniejszych zimowych warunków potrzebują dodatkową ochronę. Na podłoże dodatkowa warstwa ziemi (kopczyk 10 - 15 centymetrowy, który wiosną bez trudno można rozsunąć). Zbyt ciężkie śnieżne 'czapy', spowodują odkształcanie pędów, dlatego  co jakiś czas je z krzewinek otrzepujmy. Gdy cienka warstwa  śniegu, pozostawmy go, będzie chronił nadziemne części przed siarczystym mrozem. Wiosną ściółkowanie, (odpada odchwaszczanie, zmniejsza się wyparowywanie wody). Ściółka miks, która zapewni 'spowolnioną' dostawę substancji odżywczych i wspomaganie zakwaszania gleby - czyli: wysuszona kora sosnowa, wyschnięte igliwie, zebrane wiosną liście bukowe, przekompostowane trociny, fusy z kawy. Jednak słowem klucz, do witalnej uprawy tych krzewów jest DRENAŻ. Przepuszczalne, zasobne podłoże, to niezastająca, niezamarzająca pośród korzeni woda. Zdrowy 'mózg', zdrowa roślina.

Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom

Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe).  Przez wiosnę i lato nawozi się wieloskładnikowymi nawozami, ale niewielką dawką. Latem, nie zaszkodzi, jak przy podlewaniu innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Jesienią, warto krzew obkopać  kompostem, albo przekompostowanym obornikiem. Kalmia wielokwiatowa, latem i wczesną jesienią lubi czerpać przefiltrowane światło dzienne, a zimą mieć do słoneczka nieograniczony dostęp, (nasadzanie w pobliżu drzew i wyższych krzewów, tych roślin, które gubią przed zimą liście). Na całkowicie odsłoniętej 'miejscówce', po prostu czekają nas częstsze wędrówki z konewką. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Podlewanie: zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano/wieczór, wtedy słońce nie popali, nie zniszczy liści.

W uprawie pojemnikowej na tarasie, podwórzu, czy na większym balkonie. Wiadoma sprawa, odpowiednio żyzna mieszanka, utrzymywanie stałego umiarkowanego jej stopnia wilgotność. Pojemnik z odpływem, stabilna donica tylko o numer, bądź dwa większa od bryły korzeniowej. Przesadzanie coroczne wiosną przed kwitnieniem, bądź pod koniec lata.

Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom

 

 


Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom


 

 

Kalmia polifolia - Kalmia wielokwiatowa - Lepelboom

 

 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalmia_polifolia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalmia_wielokwiatowa
https://nl.wikinew.wiki/wiki/Kalmia_polifolia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz