wtorek, 8 czerwca 2021

Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)

                                Sanchezia speciosa, (sanchezia piękna),  na naturalnych siedliskach (Ekwador, Peru, Brazylia),  to wiecznie zielony niezbyt wysoki krzew. Panuje tam wysoka wilgotność powietrza, temperatury wyłącznie 'na plusie', a do dolnych i średnich partii roślinności dociera przefiltrowane światło.

Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)

Ze względu na swe wysokie walory zdobnicze, na naszej szerokości geograficznej gatunek został zaadaptowany jako roślina pokojowa. Przy pielęgnacji pojemnikowej, może tworzyć mocny zielony akcent nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych, również w biurowych, restauracyjnych, czy hotelowych. Klasyczny

wystrój wnętrz, czy bogaty w egzotyczne akcenty, a może i 'zagracony', wszędzie tam, dzięki wyrazistemu kolorytowi, sanchezia 'przebije się'. Docelowa wysokość dorosłego egzemplarza waha się od 1.2 do 1.6 metra. Liście choć okazałe, są pełne lekkości; mogą osiągnąć długość nawet 40 centymetrów. Na zielonym 'tle' żółte żyłkowanie 'przyciąga' spojrzenia jak magnes. Atrakcyjne są również ciemnobrązowe 'chropowate' pędy.

                                   Sanchezia speciosa, to plant, który oczyszcza powietrze. Pochłania  część tak zwanych substancji lotnych razem z tlenem i dwutlenkiem węgla. (Wykorzystuje do tego aparaty szparkowe umiejscowione w pięknych liściach). Roślina, wbrew opiniom, nie jest trudna w uprawie, nie wymaga dużych nakładów pracy. To wszystko przy założeniu, że od samego początku zapewnimy jej odpowiednie warunki rozwoju.
16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia dla tego gatunku, (bez dużych dziennych wahań). Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku na tarasie, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi i na silne opady deszczu (gdy, jest wystawiony na letnisku; ważny drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w niej nadwyżki wody). Jeśli już 'na polu', to koniec maja do połowy sierpnia, później różnica temperatur dzień vs noc, może niekorzystnie odbić się na pokroju.

Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)

                                    Postarajmy się, aby 'doniczkowiec' nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że bryła korzeniowa zaczyna 'wyrastać'. Przesadzanie zaleca się raz w roku, a jeśli nie zostaje przeprowadzone, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym, niewyjałowionym. Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie przepuszczalna ziemia dla roślin doniczkowych. Zetrzyjmy do donicy odrobinę kredy, ten gatunek potrzebuje gleby o pH delikatnie zasadowym.
Wiosną, po co sezonowym, co dwa sezony przesadzeniu, zaczynamy nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie. 

Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu sanchezii pięknej.
Jeśli nie mamy deszczówki, użyjmy wody przegotowanej ostudzonej. Liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich kolorową szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, w naturalnych uwarunkowaniach pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka
 
Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)

w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu naszemu, jak i roślin (u nich, brak zasychających końcówek). Pozyskiwanie młodych egzemplarzy, najprościej przez pobranie sadzonek wierzchołkowych i ukorzenienie ich, (przez cały rok).  Jak to zrobić? Kliknij na link., filmik 'instruktażowy'.

                                Optymalne, wystawa wschodnia i zachodnia, południowa odpada!  
                                Gdy nie zraszamy sanchezii , owijając donice folią (niezbyt ciężki egzemplarz), liście możemy opłukać pod bieżącą wodą, gdzie delikatny 'letni' natrysk. Zimą, ręcznie przemywając, także zadbajmy o ich czystość. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności.  Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam (podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, albo ułatwmy sobie sprawę i ustawiamy  roślinę na kilka godzin w bardzo zacienionym miejscu, Po tym czasie liście wyschną, 'nabiorą' witalności i bardziej wyrazistego koloru.

Liście z zasychającymi końcówkami, brązowiejące, wiotkie - znak, że któryś z zabiegów pielęgnacyjnych wykonujemy niewłaściwie. Od czasu do czasu opadnie któryś z liści, będzie lekko poszarzały. Procesy starzenia dotyczą każdego żywego organizmu.

Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)
Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)
Sanchezia speciosa - (Sanchezia piękna)


 

 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]  

https://www.youtube.com/watch?v=Tv--YYTaxck

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz