wtorek, 18 kwietnia 2017

Aeschynantus - Eszynantus - Lipstick Plant

                                     Eszynantusy, w swoim naturalnym środowisku, gdzie tropikalny klimat, rosną na drzewach. Nie żerują na nich, tylko czerpią energię z tropikalnych, odżywczych deszczów oraz z opadających, więdnących liści i kory. Tam, to epifity, zaś w naszym klimacie, jako rośliny doniczkowe, stanowią ozdobę mieszkań, biur oraz w lecie kwitną na tarasach i balkonach.
                                   Cała rodzina Aeschynantus liczy bez mała 200 gatunków. Różnią się pomiędzy sobą wielkością, delikatnymi odcieniami koloru liści i kwiatów. Jedną z różnic jest także to, jaką formę przybiera  konkretny gatunek - pnącza,  zwisających, pół drewniejących pędów (lian), czy rosnącego pionowo półkrzewu.

                                                            Aeschynanthus.eng
Aeschynanthus radicans 
 'Mona Lisa'


                                   Pewne jest to, że rośliny te zachwyciły ludzi na całym świecie. Przemysł ogrodniczy podjął więc próbę sprostania oczekiwaniom klientów i w tej chwili mamy możliwość zakupienia kilkunastu kultywarów eszynantusa. Kwiaty, wyrastające z zawsze ciemniejszej barwy kielicha ( brązowej, bordowej) mogą być koloru:
czerwonego, szkarłatnego, pomarańczowego, różowego, żółtego ( plus kolejne odmiany w odcieniach tych kolorów). Trudno pomylić te kwiatki z innymi, wyglądają jak wysuwająca się szminka z pudełeczka. Stąd w wielu krajach, jak na przykład w USA, Czy w Holandii noszą nazwę Lipstick Plant (roślina szminka).
                               Kwiaty kwitną od wiosny do późnej jesieni. Oczywiście, konkretne odmiany mogą zacząć kolorowy wysyp nieco później lub wcześniej, wszystko doczytamy tam, gdzie informacje od producenta. Pamiętajmy, właściwa pielęgnacja, zawsze ma ogromny wpływ na to, ile będzie kwiatów w następnym sezonie i jak długo będą kwitły.


Aeschynanthus radicans 
 'Mona Lisa'

                                 Choć dziś mamy w naszych domach do czynienia z kultywarami, nic a nic nie zmieniła się natura rzeczy tej rośliny. Lubi ciepło, wilgoć i miejsca osłonięte od bezpośredniego słońca i wiatru.
Optymalna temperatura w czasie wegetacji to 21°C w czasie dnia, nocami może być niższa. Dostęp do światła dziennego, ale z dala od silnych promieni słonecznych ( w naturalnym środowisku czerpią słoneczną energię docierającą pomiędzy liśćmi drzew. 
                                 Podłoże powinno być przepuszczalne, średnio zasobne w substancje odżywcze. Zakup ziemi do roślin doniczkowej w zupełności wystarczy. Można przemieszać ją z niewielką ilością torfu i przy zasilaniu co dwa tygodnie nawozem do roślin doniczkowych ( wiosna, lato), możemy tak pozostawić roślinę na dwa sezony. Pomimo nawożenia, ziemia się wyjaławia.


Aeschynanthus radicans - Eszynantus
 'Mona Lisa'

                                   Zimą, ( najniższa temperatura, to 16°C), gdy suche powietrze w pomieszczeniu i wiosną, gdy nie ma kwiatów, spryskujemy delikatnie liście. Używamy spryskiwacza o bardzo małych oczkach. Zbyt duże krople chlorowanej wody, to gwarant, że na liściach naszej rośliny zacznie się pojawiać wiele nieestetycznych białych plamek. Więc efekt mgiełki z przegotowanej wody, albo z deszczówki (zawsze o temperaturze pokojowej).
                                  Gdy nadejdzie lato, temperatura stanie się wyższa, a nasza roślina wyraźnie przyspieszyła z kwitnieniem,  częściej podlewamy niewielką ilością wody ( a nie raz, a za dużo). Podlewamy tak, aby nie moczyć liści, ani kwiatów.
                                Usuwamy usychające kwiatostany.    Po przekwitnięciu przytnijmy zwisające pędy o jakieś 15 do 20 centymetrów. Takie cięcie pielęgnacyjne, odmłodzi roślinę i damy szansę, aby zagęściła swój pokrój. Cały rok, przy zabiegach pielęgnacyjnych, nie zapominajmy usuwać nadłamanych pędów, naderwanych listków.
                              Gdy liście będą żółknąć lub brązowieć, roślina daje nam znać, że nie ma korzystnych warunków do rozwoju. Jest przelana, źle odżywiona, albo ustawiona w miejscu, gdzie zbyt silne lub zbyt słabe światło dzienne.Aeschynanthus radicans 
 'Mona Lisa'

                                    Optymalny czas rozmnażania eszynantusa to wiosna, zanim pojawią się kwiaty. Pobieramy wówczas sadzonki pędowe, które 'traktujemy' ukorzeniaczem lub bezpośrednio sadzimy do ziemi w doniczkach z odpływem, gdzie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z torfem (na spodzie może być cienka warstwa keramzytu). Po około miesiącu sadzonki zaczną puszczać nowe listki.
                                  W swoim naturalnym środowisku, roślina rośnie całe życie w jednym miejscu, to w jakiś logiczny sposób wyjaśnia, dlaczego 'Szminkowa' roślina nie lubi być zbyt często przestawiana. Znajdźmy dla niej korzystne miejsce w naszym domu. Podwieszona lub wyeksponowana, mająca sporo przestrzeni z każdej strony - współtworzy bardzo elegancką aranżację.
                   

Aeschynanthus radicans 


Aeschynanthus radicans 
 'Mona Lisa'Aeschynanthus radicans 
 'Mona Lisa'Aeschynanthus lobbianus
'Twister'

Aeschynanthus radicans 
 'Mona Lisa'


Aeschynanthus - Eszynantus
 'Bolero bicolore'


Aeschynanthus radicans - Eszynantus
 'Mona Lisa'


 
 
 
 

Aeschynanthus - Eszynantus
 'Bolero bicolore'


Aeschynanthus - Eszynantus
 'Bolero bicolore' 
 
Aeschynanthus radicans - Eszynantus (gatunek)
 
 
 
 

Aeschynanthus radicans - Eszynantus (gatunek)


 


Aeschynanthus  speciosus - (Eszynantus wspaniały, Joniec w.) (foto )Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Aeschynanthus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eszynantus
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aeschynanthus
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

2 komentarze:

  1. Piękna roślina doniczkowa,różne fazy kwitnienia nie lubi przelania wodą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pełni się zgadzam, śliczne te kwietne szminki :) Zapraszam do częstszych odwiedzin i polubienia strony na 'fejsie'. (wówczas na bieżąco odsłony kolejnych roślin) Serdecznie pozdrawiam.

      Usuń