poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy - Smeerwortel

                                  Żywokost wielkokwiatowy jest rośliną wieloletnią. Jej wysokość pomiędzy 20, a 35 centymetrami, sprzyja ku temu, aby w ogrodzie używać ją jako 'dywanu' w miejscach lekko zacienionych. Zielone liście, o gładkich krawędziach, przypominające w kształcie serca - stanowią ładną, zwartą ozdobę. W połowie wiosny pojawiają się dzwonkowate kwiaty.

                                Comfrey.eng    ->   Ornamental comfrey
Symphytum - Żywokost -  Smeerwortel
Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 

                               Kupując konkretną odmianę tej byliny, na etykiecie wyczytały, na jaką dokładnie wysokośc się wznosi, jakiego koloru będą kwiaty i ( dla nas ważne, ważne) w jakich miesiącach i jak długo będzie kwitnienie. Pierwsze odmiany już kwitną
pod koniec kwietnia, wówczas cieszymy się delikatnymi kwiatkami do czerwca. Kolejne, zaczynają na początku czerwca, aby przestać dopiero w sierpniu. Urozmaicenie jest także jeśli chodzi o kolor kwiatów: białe, żółtobiałe, białoniebieskie, białofioletowe, odcienie różu, czerwieni.

Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 


                                    Gdy już jesteśmy w posiadaniu sadzonek, warto wybrać dla nich odpowiednie miejsce. To zaowocuje w przyszłości zdrowym wyglądem rośliny. Miejsce, raz jeszcze podkreślamy, powinno być lekko zacienione lub takie, w którym, w godzinach swojej szczytowej formy , słoneczko nie zagląda bezpośrednio. Gdy słońca byłoby zbyt dużo, liście zaczną wyglądać nieestetycznie, a kwitnienie będzie słabsze i krótsze.  Można rozważać nasadzenia w pobliżu drzew, także owocowych ( żywokost bogaty w substancje i minerały z czasem te dobra przekazuje roślinom rosnącym wokół niego).
                                    Ziemia powinna być przepuszczalna, średnio żyzna, lekko wilgotna - ale bez skłonności zatrzymywania dużej ilości wody. Jeśli mamy wątpliwości, czy gleba jest odpowiednio odsączona, w okolicy nasadzeń, wykopmy dwa, trzy dołki. Każdy około 80 centymetrów głębokości, do połowy zasypmy keramzytem lub drobnymi kamykami, na wierzch połóżmy kawałek włókniny i zasypmy ziemią. Taki domowy drenaż,za który rośliny na pewno się nam odwdzięczą tym, że nie będą przysparzały problemów w uprawie.


Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 

                              Dużo mówi się o tym, że żywokost wielkokwiatowy ma dość ekspansywne 'chciejstwa' ogrodowe. Otóż, jeśli po przekwitnięciu, lekko przytniemy tę kępiastą bylinę, uprzedzimy samoistne rozsianie się nasion i dodatkowo polepszymy kondycję jej pokroju . Odcięte części możemy zalać zimną wodą ( najlepiej deszczówką) i zamknąć pojemnik na 7 do 10 dni. Taka 'pachnąca' gnojówka, rozrobiona (10:90) z wodą, to dodatkowe bogactwo potasu dla naszych ogrodowych roślin. W czasie suszy nie zapominajmy o podlewaniu.
Przy sprzyjających warunkach, to jest, 'ciepłej' zimie i stosunkowo wczesnym przycięciu po pierwszym kwitnieniu, żywokost wielkokwiatowy może zakwitnąć po raz drugi pod koniec lata.

Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 

                                                     Sadząc żywokost wielkokwiatowy wiosną, na metr kwadratowy wykorzystajmy od 7 do 9 sadzonek. Wskazane jest delikatne  ściółkowanie. Ponieważ, rozrastając się dzięki rozłogom, roślina nie da nam zbytnio szans, aby dotrzeć do rosnących pomiędzy sadzonkami chwastów. A jak wiadomo, większa konkurencja do substancji odżywczych z chwastami, to słabsze kwitnienie.
Jeśli chodzi o choroby, ta bylina należy do w miarę silnych. Na pewno, wszelkimi sposobami , spośród liści pozbywajmy się ślimaków, które  swoim niepohamowanym apetytem mogą wyrządzić wiele szkód.
Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 


                                     Nowe egzemplarze symphytum możemy pozyskać poprzez  wysiew nasion lub w wyniku podziału bryły korzeniowej ( możemy to robić wiosną jak i w połowie jesieni).                                                                                                                                                                             Naturalizacja żywokostu wielokwiatowego, tworzy nam bardzo miła przestrzeń dla oczu. Spokój,spójność z otaczającą naturą - to przyjazne miejsce w każdym ogrodzie. 

Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 

Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 
'Hidcote Blue' 


Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 


Symphytum grandiflorum - Żywokost wielkokwiatowy 

 
 
 
 

Symphytum officinale - Żywokost lekarski - Gewone smeerwortel    ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]  
https://nl.wikipedia.org/wiki/Smeerwortel
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywokost
https://en.wikipedia.org/wiki/Symphytum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz